SAM Asmens sveikatos departamento Slaugos ir ilgalaikės priežiūros skyriaus vedėja Ilona Šakienė sako, kad visi pokyčiai inicijuojami atsižvelgiant į specialistų ir pacientų poreikius:
Visi pokyčiai inicijuojami atsižvelgiant į specialistų ir pacientų poreikius.
„Siekiame, kad ambulatorinės slaugos paslaugos namuose būtų lygiavertė ir kokybiška alternatyva slaugos paslaugoms stacionare. Nuolat bendraujame su paslaugą teikiančių įstaigų atstovais bei pacientų organizacijomis.“
Kas yra ambulatorinė slauga?
ASPN teikia sveikatos priežiūros specialistų komanda, kurią sudaro slaugytojas, slaugytojo padėjėjas ir kineziterapeutas, o nuo 2024 m. ir ergoterapeutas.
Šių paslaugų tikslas – sudaryti sąlygas žmogui kuo ilgiau gyventi savarankiškai, užtikrinti jam reikalingų sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų teikimą. Taip pat apsaugoti nuo ligos paūmėjimo ar esamų simptomų progreso.
„Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose per pastaruosius metus labai pasikeitė: pagerėjo paslaugų prieinamumas, keitėsi jų skyrimo tvarka, dabar šias paslaugas galės gauti platesnis pacientų ratas.
Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose per pastaruosius metus labai pasikeitė.
Šeimos gydytojui skyrus slaugą, suteikiama daugiau paslaugų – nuo 2020 metų paslaugą teikia visa sveikatos priežiūros specialistų komanda. Slaugos paslaugų namuose komandos turi automobilius ir yra mobilios, taigi paslaugą gauna net labai atokiose vietose gyvenantys pacientai“, – teigė I.Šakienė.
Pasak jos, šiuo metu tokias paslaugas Lietuvoje teikia 141 asmens sveikatos priežiūros įstaiga, o jomis kasmet pasinaudoja apie 50 500 asmenų.
Didinama specialistų komanda, plečiamos galimybės gauti slaugą
Nuo šių metų ASPN teikiančios įstaigos gali pasirinktinai įdarbinti ergoterapeutus. 2024 m. jie papildys visas slaugos paslaugas namuose teikiančias komandas.
Taip pat plečiamas ir ASPN gavėjų ratas. Nuo šiol ambulatorinę slaugą namuose bus galima gauti ne tik po dienos chirurgijos, bet ir po aktyvaus gydymo chirurgijos paslaugų. Įsigaliojus naujiems pakeitimams, ASPN teikiančioms komandoms bus leista teikti pagalbą globos įstaigose, neturinčiose asmens sveikatos priežiūros veiklos licencijos.
Nuo šiol ambulatorinę slaugą namuose bus galima gauti ne tik po dienos chirurgijos, bet ir po aktyvaus gydymo chirurgijos paslaugų.
Siekiant užtikrinti neįgaliųjų socialinę integraciją visuomenėje ASPN paslaugos bus teikiamos ne tik paciento namuose, bet ir ugdymo įstaigose bei darbovietėse. Tai leis pacientams išlikti savarankiškiems, aktyviai dalyvauti socialinėse ir visuomeninėse veiklose.
Slauga namuose užtikrina geresnę psichologinę būseną
Kazlų Rūdos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktoriaus pavaduotoja gydymui ir slaugai Agnė Blažaitytė pažymėjo, kad šios paslaugos leidžia patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis, skatinti paciento savirūpą:
„Pastebime ir psichologinę naudą pacientams: namų aplinka jiems suteikia komforto, ramybės ir saugumo jausmą. Judėjimo sutrikimų turintys pacientai namuose jaučiasi patogiau.
Ši paslauga padeda taupyti ne tik pacientų, bet ir sveikatos priežiūros įstaigų išteklius bei užtikrinti sveikatos paslaugų tęstinumą, anksti pastebėti paciento sveikatos pokyčius.“ Laikantis šio sveikatos priežiūros modelio sukuriamas grįžtamasis ryšys, lemiantis geresnę paciento sveikatos priežiūrą.
Kazlų Rūdos PSPC teikia ASPN nuo 2021 m. lapkričio 15 d. Paslaugas teikiančioje komandoje dirba 3 bendrosios praktikos slaugytojos, 2 slaugytojo padėjėjos ir kineziterapeutas, kurie šiuo metu paslaugas teikia 155 pacientams.
„Pacientai paslaugas vertina labai gerai, sulaukiame padėkų. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie medicininės priežiūros paslaugos, kuri leidžia priartėti prie paciento, jam jaustis svarbiam ir reikalingam“, – sakė A.Blažaitytė.
Finansuojama iš Europos socialinio fondo lėšų.