Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Amerika beviltiškai pralaimi kovą saldiems gaiviesiems gėrimams – tauta tunka

Lieknas Indianos valstijos Evansvilio miesto meras Lloydas Winnecke dažnai žiūri rytinę televizijos laidą „Today Show“, transliuojamą iš Manhateno. Viena laida jam ypač įstrigo mintyse. Tai buvo birželio 1 dieną, kai į studiją atvyko Niujorko meras Michaelas Bloombergas. Tas pats M.Bloombergas, kuris išvakarėse pranešė apie sprendimą siekiant kovoti su niujorkiečių antsvoriu uždrausti pardavinėti didelės talpos gaiviuosius gėrimus, o dabar jis jau dalyvavo televizijos laidoje kaip miesto oficialus globėjas nacionalinėje spurgų šventėje, rašo spiegel.de.
Evansvilio gyventoja Shirley Smith sveria 159 kg ir jau serga visom įmanom ligom.
Evansvilio gyventoja Shirley Smith sveria 159 kg ir jau serga visom įmanom ligom. / spiegel.de nuotr.

M.Bloombergo globojamai šventei bendrovė „Entenmann“ pagamino 7500 spurgų, turinčių 2,2 mln. kalorijų.

spiegel.de nuotr./Vaizdinės priemonės prieš gėrimus didelėse pakuotėse JAV.
spiegel.de nuotr./Vaizdinės priemonės prieš gėrimus didelėse pakuotėse JAV.

Televizijos laidoje M. Bloombergas pasirodė kaip apgailėtinas veidmainis, norintis uždrausti gaiviuosius gėrimus, tačiau skatinantis spurgų gamybą.

Šią laidą stebėjęs Evansvilio meras L.Winnecke negalėjo sulaikyti šypsenos. Amerika visai susipainiojo, bandydama išspręsti šią painią problemą.

JAV priešas Nr.1 jau perdaug įsigalėjęs šalyje ir pakenkęs civiliams gyventojams. Indianos valstijoje 65 visų suaugusiųjų turi antsvorio arba yra netgi pavojingai nutukę, maždaug 30 proc. jaunuolių nuo 10 iki 17 metų sveria ne tik kad per daug, bet labai per daug.

2030 metais maždaug 110 milijonų amerikiečių bus nutukę, tai yra net 32 milijonais daugiau negu dabar.

Tokia statistika yra ir visose JAV, todėl apie nutukimą galima kalbėti kaip apie tautos krizę, kuri gali dar labiau plėstis iki pražūtingų proporcijų. 2030 metais maždaug 110 milijonų amerikiečių bus nutukę, tai yra net 32 milijonais daugiau negu dabar. Kai kurie mano, kad nutukimo epidemija gali sukelti Amerikos sveikatos apsaugos sistemos žlugimą.

Šiuo atveju Evansvilis yra tik pavyzdys. „Gallup“ instituto apklausa, atlikta pernai, parodė, kad šis miestas pirmauja pagal nutukusių šalies gyventojų skaičių.

Remiantis tyrimo duomenimis, 37,8 proc. Evansvilio gyventojų yra nutukę, jei jų kūno masės indeksas (KMI) yra 30 ar daugiau. Tai labai dideli skaičiai. Pagal tokį kūno masės indeksą aštuonerių metų, 130 cm ūgio berniukas sveria daugiau negu 50 kg, 40 metų 180 cm ūgio vyras – beveik 100 kg, o 20 metų 170 cm ūgio moteris – net 87 kg.

Nors JAV tai yra labai rimta problema, valdžios institucijų praminta epidemija, tačiau kai kurie aspektai kelia juoką.
Pavyzdžiui, kartą Evansvilio gyventojai norėjo pasiekti pasaulio rekordą, kaip daugiausia žmonių vienoje vietoje darantys atsispaudimus, tačiau lemiamą dieną pasirodė tik 165 žmonės iš reikiamų 251, nors miestas turi 120 tūkst. gyventojų. Juoką kelia ir vaizdo medžiaga, kurioje nufilmuoti dainuojantys meras, policijos pareigūnai, ugniagesiai ir vietos ledo ritulio žvaigždės.

Tačiau net ne tai yra juokingiausia. Evansvilis – tai palyginti nemažas ir klestintis pramoninis miestas. Jame yra plastikos prekių gamykla, kurioje dirba 2 200 žmonių, o automobilių „Toyota“ fabrike – net 4 600 darbuotojų.
Evansvilio centre yra didelis sporto ir laisvalaikio centras, miestas turi savo orkestrą, kazino, dvi dideles ligonines.

„Mumis nuolatos domisi naujos įmonės, norinčios čia įsikurti ir statyti naujus įrenginius. Nuolat atvyksta žmonių, kurie ieško tinkamų vietų. Tai, kad Evansvilis garsėja kaip labiausiai nutukusių žmonių miestas, tikrai neduoda didelės naudos“, – kalbėjo miesto meras L.Winnecke.

Evansvilio valdžia bando pagerinti įvaizdį. Meras teigia, kad jis pats niekada nesinaudoja liftu, visada lipa laiptais. Pozuodamas prieš vietinės televizijos kameras L.Winnecke turguje perka šviežias daržoves ir vaisius.

Vis dėlto nors šiame mieste yra 65 didesni ir mažesni parkai, sporto klubai ir kitos vietos, kuriose būtų galima pasitreniruoti, čia retai pamatysi vaikščiojantį žmogų. Vienintelė vieta, kurioje galima pamatyti daug žmonių – tai vakarais prie bankų arba pagrindinėje stotyje, kurioje žmonės, laukdami autobuso gardžiuodamiesi geria saldžiuosius gėrimus iš didelės taros. Kad ir kaip keista būtų – tai ne Amerikos karikatūra, o kasdienis jų gyvenimas.

Atrodo, beveik nerealu, kai Shirley Smith taksi atvyksta į vieną iš Evansvilio prekybos centrų. 47 metų moteris nėra labai aukšta, tačiau ji sveria 159 kg. Jai prireikia nemažai laiko, kad išliptų iš automobilio ir pasiremdama ramentais įliptų į invalido vežimėlį. Vežimėlis jai per mažas, jame sėdėdama ji sunkiai kvėpuoja.

Shirley serga diabetu, turi aukštą kraujo spaudimą, kenčia nuo kepenų veiklos sutrikimų, ištinusiose, beformėse jos kojose kaupiasi vandenys, ji sunkiai užmiega bei turi virškinimo sutrikimų. Ji taip pat nerimauja dėl širdies ir kraujagyslių ligų bei iškritusių priekinių dantų, nes negali sau leisti apsilankyti pas odontologą.

Atrodo beveik nerealu, kai Shirley Smith taksi atvyksta į vieną iš Evansvilio prekybos centrų. 47 metų moteris nėra labai aukšta, tačiau ji sveria 159 kg. Jai prireikia nemažai laiko, kad išliptų iš automobilio ir pasiremdama ramentais įliptų į invalido vežimėlį.

Moteris dar priduria, kad per metus ji numetė 15 kg ir dabar valgo daug vaisių bei daržovių bei „dar kitokio maisto“. Kai įvažiuoja į prekybos centrą, ji perka dideles pakuotes ledų, kumpio, gaiviųjų gėrimų, sūrio, bulvių traškučių ir kukurūzų spragėsių.

Meras L.Winnecke minutėlę pagalvoja, ką atsakyti į klausimą, ar nesvarstęs galimybės išplėsti žmonių informavimo kampaniją prekybos centruose ir greito maisto užkandinėse. Galbūt jis mano, kad tai naivus klausimas. O gal, kad yra bejėgis prieš maisto korporacijas.

„Puikiai suprantu, kad bandelės jiems niekada nebus per didelės. Nesuprantu, kodėl jie geria gaiviuosius gėrimus kibirais, tačiau Amerikoje visi turi teisę nuspręsti, ką jiems valgyti ir ką gerti, – atsako meras. – Niekas nepasikeis.“
Tai skamba taip, lyg nebūtų galima nieko pakeisti.

Tačiau pokytis prasidėjo, kai Niujorko meras išdrįso paskelbti apie planus drausti pardavinėti gaiviuosius gėrimus didelėje taroje.

Prieštaringai vertinamą draudimą, esą jis trukdo asmens laisvei, pateisina šiurpi statistika. Nutukimas JAV ligoninėms ir gydytojams atneša 200 mlrd. dolerių. Kiekvienais metais 5 800 niujorkiečių miršta nuo ligų dėl nutukimo, 70 000 mirčių atvejų – dėl diabeto.

Šią nutukimo krizę labiausiai skatina saldieji gėrimai, o draudimo tikslas yra priversti vartotojus pagalvoti apie jų vartojimo įpročius. M.Bloombergas nesiekia uždrausti gerti saldžius gaiviuosius gėrimus, tačiau teigia, kad moksliniai tyrimai įrodė, jog mažesnės porcijos galiausiai sumažina vartojimą.

Ar yra kokia nors strategija, skirta kovoti su nutukimo epidemija? Kokie yra vyriausybės nurodymai? Jeigu tokių ir yra, meras L.Winnecke jų nežino. Galbūt taip yra todėl, kad jis dirba meru dar tik 6 mėnesius.

Kartais jis mato pirmąją šalies ponią Michelle Obamą televizijos laidoje „Today‘s Show“. Jos didžiausias uždavinys – propaguoti sveiką gyvenseną Amerikoje. Kartais prieš kameras ji net šokinėja per virvutę.

Baltieji rūmai bando spręsti šią problemą, yra federaliniai įstatymai, reglamentuojantys, kokį maistą patiekti mokyklos valgyklose. Tačiau viena populiari JAV užkandinė vis tiek planuoja į pusryčių meniu įtraukti saldžius gaiviuosius gėrimus, nes gaivieji gėrimai – populiaresni už kavą.

spiegel.de nuotr./Gėriau ir gersiu iš didelės pakuotės žudantį skystį.
spiegel.de nuotr./Gėriau ir gersiu iš didelės pakuotės žudantį skystį.

Nejaui iš tiesų kas nors norėtų 6 valandą ryto išmaukti litrą kokakolos? Atsakymas – taip. Daug amerikiečių visą dieną geria bet ką, kas telpa į jų automobilio puodelio laikiklį. Žmonės išties saldžius gaiviuosius gėrimus dideliais kiekiais maukia jau per pusryčius.

Kova su nutukimu – labai opi problema, kuri nesulaukia daug palaikymo, ypač Indianos valstijoje, Evansvilyje.

Evansvilis garsėja keptų karvės smegenų sumuštiniais, keptu viščiuku ir gatvės festivaliu, kuris prasideda spalio pradžioje, kai 125 maisto prekiautojai išsirikiuoja Franklino gatvės pakraščiuose.

Po Užgavėnių Naujajame Orleane – tai antras didžiausias gatvės maisto festivalis JAV. Prekiautojai pardavinėja sumuštinius su kengūriena, pyragaičius su kiauliena, kukurūzų dešrainius ir riebaluose skrudintus šokoladinius batonėlius. Vidurio Amerikoje atrodo, kad kitokio rytojaus tiesiog nėra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos