„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Apgamų ABCDE, arba kodėl svarbu stebėti visus savo apgamus

Bijodami skausmingų procedūrų, žmonės metų metus gyvena su apgamais, kurie kasdien smukdo pasitikėjimą savimi, o kartais baigiasi ir odos vėžiu. Garsi onkodermatologė ragina neatidėlioti pokyčių, nes jie su ypač moderniu „Sapiegos klinikos“ Erbium:YAG lazeriu „MCL 31 Dermablate“ pasiekiami ypač lengvai ir neskausmingai. Atverskite naują, švarų lapą savo odai ir sužinokite, kaip ją apsaugoti.
Įgimtus apgamus reikėtų stebėti.
Įgimtus apgamus reikėtų stebėti. / Scanpix/Panthermedia nuotr.

Kada verta sunerimti? Du svarbūs testai

Apgamai gali būti kūno puošmena, bet kur kas dažniau tai – mūsų kompleksų ir nerimo šaltinis. Gerai, jei jis nepagrįstas, bet gali nutikti visaip. Gydytoja onkodermatologė, medicinos vadovė Nadežda Jarušina pabrėžia: laiką galima taupyti kur tik norime, bet tik ne apgamų patikros sąskaita. Juo labiau kad vos kelias minutes trunkanti savo kūno apgamų apžiūra gali išgelbėti gyvybes.

Namuose apžiūrą galima atlikti pagal ABCDE požymių taisyklę. Ji leis anksti aptikti melanomą (piktybinį odos susirgimą), atskirti nuo gerybinių odos darinių ir kuo anksčiau pradėti gydymą. Kaip? Apžiūrėjus kūną, reikia atsakyti į 5 pagrindinius klausimus:
A (asymmetric) – ar dėmė asimetriška?
B (borders) – ar dėmė nelygiais kraštais?
C (colour) – ar dėmė kelių spalvų?
D (diameter) – ar diametras didesnis negu 6 mm?
E (evolved over time) – ar dėmė su laiku didėja, kinta?

Partnerio nuotr./Apgamų ABCDE
Partnerio nuotr./Apgamų ABCDE

Jei atsakymas į bent vieną klausimą yra TAIP, metas kreiptis į gydytoją. Jei tokių TAIP surinkote daugiau, į gydytoją turėjote kreiptis vakar, todėl nedelskite nė dienos.

Medicinos vadovė išduoda dar vieną būdą, kaip pačiam pasitikrinti apgamus. Reikia taikyti vadinamąją bjauriojo ančiuko taisyklę – žvelgti į apgamų visumą ant kūno. Ar įprastų apgamų fone nėra vieno, kuris išsiskiria, yra kitoks? Jei taip – tai rimtas signalas, kad jį būtina parodyti daktarui. Gydytoja tikina, kad apgamus apskritai vertėtų periodiškai vis parodyti specialistui – jis dermatoskopu įvertins jų būklę ir galės pasakyti, ar apgamas sveikas, ar vėžinis, ar tarpinė stadija tarp šių dviejų būsenų.

Nustebsite, kaip viskas paprasta

Jei apgamas sveikas, bet dėl estetinių priežasčių ar to, kad vis kliūva už drabužių, trukdo prausiantis, sportuojant – gali būti šalinamas. Vos išgirdę šį žodį, dauguma tikriausiai apima panika. Ypač nejauku pasidaro tiems, kuriems jau teko naikinti apgamus skausmingais ir nemaloniais metodais, tokiais kaip elektrokoaguliavimas ar azotas. Skausmas procedūros metu, ilgai gyjančios žaizdos, po visko neretai likę randai... Apgamą panaikinęs žmogus neretai išvis gailėjosi, kam į visa tai vėlėsi.

Tuo tarpu rinkoje atsiradus apgamus šalinantiems lazeriams, situacija pasikeitė iš esmės. Gydytoja Nadežda Jarušina su džiaugsmu mini „Sapiegos klinikoje“ veikiantį naujausių technologijų vokišką šedevrą „MCL 31 Dermablate“ lazerį, kuris yra labai saugus ir patikimas – tiesiog tobulas ginklas kovoje su nepageidaujamais apgamais! Ir ne tik jais. Apgamai, papilomos, ksanteliazmos, karpos, seborėjinė keratozė bei kiti gerybiniai dariniai – visi šie odoje esantys pakitimai gali būti šalinami šiuo lazeriu, kuris yra tiek paciento, tiek su lazeriu dirbančio mediko svajonė.

Partnerio nuotr./Gydytoja Nadežda Jarušina
Partnerio nuotr./Gydytoja Nadežda Jarušina

Nei skausmo, nei pjūvių

Procedūra su „MCL 31 Dermablate“ Erbium:YAG lazeriu tęsiasi labai trumpai. Ji priklauso nuo apgamų dydžio ir jų kiekio. Vieno apgamo pašalinimas gali trukti nuo 15 iki 30 minučių. Vos atėjai, o jau gali stotis ir keliauti namo, džiaugdamasis, kad problema išsisprendė. Vienos procedūros metu galima pašalinti ne vieną apgamą – jų skaičių su lazeriu dirbantis medikas sprendžia individualiai.

Kita puiki naujiena – „Sapiegos klinika“, garsėjanti kaip lazerinės dermatologijos klinika, teikianti pačias pažangiausias paslaugas, tokias kaip plaukelių šalinimas aleksandrito lazeriu, kapiliarų šalinimas lazeriu bei apgamų šalinimas lazeriu, rūpinasi ir klientų komforto jausmu. Žmogus net nepastebi, kaip jam lazeriu pašalinami apgamai, nes procedūros metu nejaučiamas skausmas, retais atvejais – tik švelnus dilgčiojimas ir šiluma. Jei papiloma ar apgamėlis nedideli, gydytojai dažnais atvejais netgi nemato poreikio skirti nuskausminamuosius medikamentus. Tais atvejais, kai apgamas didesnis, nedidele adata suleidžiamas nedidelis kiekis nuskausminamųjų vaistų, kas irgi nesukelia diskomforto.

Rezultatai be priekaištų

Dėl šio inovatyvaus lazerio stebimas didžiulis šuolis lyginant su tradiciniais (pvz., chirurginiais) apgamų šalinimo metodais, po kurių žaizdas tekdavo sutvirtinti siūlėmis, dažnai jas perrišti – visa tai lemdavo ir ilgesnį sveikimo periodą. Šalinant apgamus Erbium:YAG technologijos lazeriu, išvengiama visų minėtų problemų – naudojamas tik pleistras bei antibiotinis kremas.

„Iškart po pašalinimo lieka negili žaizda, primenanti stipresnį nudraskymą ar nubrozdinimą. Ji – tokio pat dydžio, koks buvo pašalintas darinukas. Sugyja per savaitę ar dvi. Toje vietoje lieka rausva dėmelė, kuri su laiku išblunka“, – apie tai, ko tikėtis po procedūros, pasakoja gydytoja dermatologė, pridurdama, kad „MCL 31 Dermablate“ lazeris suteikia puikius estetinius rezultatus: maždaug 95 proc. atvejų nelieka jokių žymių bei randų, o likusiais 5 proc. atvejų – tik nežymūs pokyčiai. Juk būtent to, eidami šalinti apgamų, ir trokštame.

Partnerio nuotr./„Sapiegos klinika“
Partnerio nuotr./„Sapiegos klinika“

Bet kuriuo metų laiku

Dažniausiai apgamus lazeriu šaliname žiemos metu – ypač tuos, kurie būna matomose kūno vietose. Bet jei apgamas nedidelis, negauna tiesioginių saulės spindulių, slepiasi po drabužiais, jei žmogus naudoja SPF apsaugą, galima juos šalinti ir šiltuoju metų laiku. Tiesa, po procedūros reikėtų vengti atostogų saulėtame krašte, tiesioginių saulės spindulių, soliariumų apie 6–8 savaites.

Protingo žmogaus draugas – saikas

Mes taip išsiilgstame saulės, kad jos sulaukę kartais persistengiame. Gydytoja Nadežda Jarušina tikina, kad čia vertėtų prisiminti antrą puikų ginklą prieš apgamus ir odos vėžį. Tai – saikas.

„Saule mėgaukimės saikingai ir ji visada bus mūsų draugė: kels nuotaiką, gerins imunitetą, pildys vitamino D atsargas. Tai, ar ji netaps priešu ir nebaus mūsų nudegimais, fotosenėjimu, vėžiniais susirgimais, priklauso tik nuo mūsų. Venkime saulės piko valandomis nuo 11 iki 16 val., nešiokime akinius nuo saulės, nepamirškime galvos apdangalų. Deginkimės tik padengę odą apsauginėmis priemonėmis su UV filtrais, nepamirškime, kad saulės priemonių poveikis atsiranda praėjus maždaug pusei valandos po kremo panaudojimo ir trunka iki dviejų–trijų valandų. Ypač didelį dėmesį atkreipkite į vaikus. Jie – didžiausia rizikos grupė odos pažeidimams, kurie atsiranda dėl ilgalaikio ir stipraus saulės poveikio. Niekada negalima leisti vaikui nudegti saulėje“, – saugius būdus mėgautis saule vardija medikė, pridurdama, kad net ir pareigingai saugodamiesi privalome sekti savo odos būklę, o kilus net menkutei abejonei dėl odos darinių – kreiptis į daktarą. Juk ankstyvoje stadijoje diagnozuotas odos vėžys išgydomas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs