Laimo liga kelia grėsmę kiekvienam ne tik dėl to, kad nuo jos nėra jokių skiepų, bet dar ir todėl, jog jos simptomai dažnai būna uždelsti ir sunkiai atpažįstami.
„Dažnai žmonės pirmuosius Laimo ligos simptomus praleidžia pro pirštus ir pernelyg nesureikšmina staiga atsiradusio nuovargio, nemigos ar nedidelių skausmų nugaroje. Tačiau laiku negydoma Laimo liga žmogui gali kainuoti labai daug“, – teigia A. Bartulienė.
Uždelsti simptomai
Dažniausiai pirmieji Laimo ligos požymiai pasireiškia po erkės įkandimo praėjus 5–7 dienoms. Toje vietoje, kur buvo įkandimas, atsiranda eritema arba kitaip vadinama raudona dėmelė, kuri ir yra pirmasis signalas, jog jūs užsikrėtėte Laimo liga.
„Pati lengviausia Laimo ligos forma pasireiškia 80 proc. ligonių, kurią signalizuoja odos pažeidimai. Įkandimo vietoje atsiradus dėmelei, ji pamažu pradeda didėti. Taip paprastai daugumai pasireiškia pirmieji Laimo ligos simptomai. Jie lengvai atpažįstami, o gydymas pasireiškus šiems simptomams gali būti skiriamas ir be tyrimo“, – sako ULAC gydytoja, epidemiologė.
Tačiau 20 proc. užsikrėtusiųjų šie simptomai niekada taip ir nepasirodo, o kai kurie žmonės net nepastebi erkės ant kūno iki tol, kol ji pasišalina. Toks žmogus, užsikrėtęs Laimo liga, gali gyventi gana ilgą laikotarpį – 9 mėnesius ar net metus laiko, neturėdamas net įtarimo apie esamą ligą.
„Laimo ligos inkubacinis laikotarpis labai ilgas. Tad pirmieji ligos simptomai gali atsirasti labai vėlai, jau pasibaigus šiltajam sezonui. Tad žmogus nesieja pablogėjusios savijautos su galimais Laimo ligos simptomais, o tai kelia didelę riziką jo sveikatai bei gerokai prailgina gydymo laikotarpį“, – sako epidemiologė.
Kaip atpažinti uždelstus simptomus?
Didžiausia problema ta, jog uždelstos Laimo ligos simptomai – ganėtinai įprasti vyresnio amžiaus žmonėms, tad dažnai jais nesusirūpinama iš karto.
„Pagrindiniai Laimo ligos simptomai: artritas, sąnarių skausmai, nuovargis, prastas miegas. Dažnai tokie simptomai 45-75 metų žmonėms yra ganėtinai įprasti, o būtent ši amžiaus grupė dažniausiai ir suserga Laimo liga. Esant ilgesniam ligos inkubaciniam laikotarpiui ir simptomams pasireiškus gerokai vėliau, tokie žmonės dažnai nesuskumba susirūpinti ir dar labiau rizikuoja savo sveikata“, – teigia A.Bartulienė.
Tad jeigu pastebėjote, jog kurį laiką kankina nuovargis, sunkiau užmigti, pasireiškia skausmai apatinėje nugaros dalyje, ties juosmeniu, pečiuose, krūtinėje – būtinai kreipkitės į specialistus, net jei ir nemanote, jog šie simptomai gali būti susiję su Laimo liga.
Rizikos ir sprendimai
Didžiausia rizika, iškylanti laiku negydant Laimo ligos – neuroboreliozė. Ji atsiranda tuomet, kai borelijos pažeidžia žmogaus nervų sistemą. Ją pažeidus, pradeda vystytis meningitas ar meningoencefaloradikulitas, progresuojantis encefalomielitas ar lėtinė periferinė polineuropatija.
Šios ligos gali sukelti daugybę problemų žmogui bei jo nervinei sistemai, o blogiausia tai, kad skiepų nuo Laimo ligos – nėra. Tačiau laiku pastebėta ji yra ganėtinai lengvai išgydoma antibiotikais.
„Žinant kokia ši liga neprognozuojama ir dažnai besimptomė, būtina pasirūpinti savo ir savo artimųjų sveikata iš anksto. Žinome, jog simptomus pastebėjus per vėlai, gydymas gali prailgėti net keletą kartų, jį gali tekti kartoti. O tai ne tik papildomos išlaidos, bet ir galimas nedarbingumas. Tad apsidraudus kritinių ligų draudimu, užtikrinamas sergančiojo finansinis stabilumas. Tokios kritinės ligos kaip bakterinis meningitas, encefalitas, Laimo liga – pavojingos kiekvienam“, – sako „SB draudimo“ direktorius Saulius Jokubaitis.