„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar įmanoma apsisaugoti nuo saulės, bet gauti pakankamai vitamino D?

Apsisaugoti nuo saulės raginama ne tik tepantis apsauginiu kremu su SPF, bet ir dėvint galvos dangalus, akinius nuo saulės, taip pat pridengiant visą veidą, kaklą, plaštakas ar net rengiantis uždarais drabužiais. Tačiau kaip visą odą paslėpus nuo tiesioginės saulės spindulių, pasigaminti mums taip trūkstamo vitamino D, o gal SPF kremas netrukdo gauti vitamino D? Pranešime žiniasklaidai atsako vaistininkė.
vaistininkė Goda Papaurėlytė/deginimasis
vaistininkė Goda Papaurėlytė/deginimasis / Asmeninio arch. nuotr./123RF.com nuotr.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Godos Papaurėlytės teigimu, reikėtų nepamiršti, kad kremas, turintis SPF, tik riboja saulės spindulių prasiskverbimą per odą, bet ne visiškai jį sustabdo.

„SPF turintis kremas pristabdo UVA ir UVB tipų saulės spindulių, galinčių sukelti nudegimus bei provokuoti odos vėžio vystymąsi, bet kartu skatinančius ir vitamino D gamybą, prasiskverbimą. Tačiau atlikti tyrimai rodo, kad tai neturėtų daryti reikšmingos įtakos vitamino D sintetinimui ar iššaukti šio vitamino trūkumą“, – atkreipia dėmesį ji.

Suaktyvinti vitamino D gamybą galima išėjus į lauką ir ne saulės piko metu – ryte, iki maždaug 11 val., ir jau popiet, nuo 15 val., net ir naudojant tinkamą apsaugą nuo saulės spindulių (SPF30 ar jautresnei odai SPF50). Pakanka bent 15-ikos minučių lauke.

„Svarbu šildytis ne aktyviausiu metu – vidurdienį, naudoti tinkamą saulės spindulių apsaugą ir ją atitinkamai reaplikuoti. Net 10 minučių lauke be apsaugos gali turėti įtakos ląstelių pažaidai, o ši pažaida bėgant metams vis didėja, o kartu auga ir rizika odoms ligoms“, – pažymi G.Papaurėlytė.

Specialistai pastebėjo, kad gyventojai ėmė skirti daugiau dėmesio savo veido ir kūno odos apsaugai nuo saulės. Tai įrodo ir vaistinių tinklo duomenys, kuriais remiantis per pirmąsias dvi šių metų birželio savaites, birželio 1–12 d., saulės kosmetikos pardavimai išaugo dešimtadaliu.

Asmeninio arch. nuotr./Gintarinės vaistinės vaistininkė Goda Papaurėlytė
Asmeninio arch. nuotr./Gintarinės vaistinės vaistininkė Goda Papaurėlytė

Ar jau išmokome naudotis SPF kremu?

Anot vaistininkės, sąmoningumas SPF kremų naudojimo atžvilgiu tikrai auga, tačiau vis dar pamirštame, kad netinkamai ir nepakankamai pateptas SPF kremas gali visgi neapsaugoti nuo saulės spindulių prasiskverbimo.

Negana to, daugelis dar nori gražaus ir tolygaus įdegio, tad mano, kad SPF kremas užkirs tam kelią ir renkasi jo nenaudoti.

Patarčiau nepamiršti, kad veidui kremo tepame tiek, kiek telpa per visą smiliaus piršto ilgį.

„Patarčiau nepamiršti, kad veidui kremo tepame tiek, kiek telpa per visą smiliaus piršto ilgį, ir jį reaplikuojame maždaug kas tiek laiko, koks yra SPF numeris: SPF30 – tai 300 min, SPF50 – tai 500 min ir t. t. Taip pat noriu priminti, kad įdegti naudojant SPF tikrai galime, tik tai vyks kur kas lėčiau ir tolygiau, o tai reiškia, kad išvengsime nudegusių odos plotų, odos jautrumo bei vaikščiojimo įraudusiam visą savaitę“, – aiškina G.Papaurėlytė.

UVA ir UVB spinduliai yra UV spindulių tipai. Per atmosferą prasiskverbusių UV spindulių didžiąją dalį, arba 95 proc., sudaro UVA spinduliai, kurie greitina odos senėjimą, raukšlelių atsiradimą, gali didinti odos vėžio riziką, o likusią – UVB spinduliai, kurie veikdami odos ląstelių DNR per laiką gali išprovokuoti vėžio vystymąsi.

„Dabartiniuose kremuose su SPF yra nurodoma, kad kremas filtruoja tiek vienus, tiek kitus spindulius, tad SPF kremas yra būtinas, norint išvengti odos pažaidos“, – sako G.Papaurėlytė.

Apsauga nuo saulės reikalinga ištisus metus

Apsaugos nuo saulės yra visokiausiomis formomis – galima rasti tiek purškiamą miglą, tiek tepamą kremą ar fluidą su SPF. Pasak vaistininkės, bet kuri forma yra geriau nei nieko, jei tik yra naudojama tinkamai.

„Dermatologai dažniausiai rekomenduoja kremo ar losjono pavidalo apsaugą nuo saulės, tačiau jei po ranka turime purškalą, jis taip pat puikiai suveiks, nors tokios apsaugos pasiskirstymas tikriausiai nebus toks tolygus kaip tepamų apsaugos nuo saulės formų.

Svarbiausia: jei tai kremas, reikia naudoti jo gausiai, t. y. bent per smiliaus ilgį veidui tepti ir atitinkamai kitoms kūno dalims, o jei tai purškalas – purkšti bent 6 sekundes į norimą padengti vietą ir priemonės neįkvėpti“, – kalba ji.

G.Papaurėlytė tvirtina, kad vienas labiausiai pamirštamų dalykų naudojant kremą nuo saulės yra jo reaplikavimas bei tinkamas priemonės kiekio panaudojimas.

Žmonės taip pat pamiršta, kad saulės spinduliai per odą skverbiasi ir gali pridaryti žalos ne tik šiltuoju metu laiku, tad apsaugos reikėtų nepamiršti naudoti visus metus.

„Didžiausia mano rekomendacija – naudoti kremą su SPF kasdienėje rutinoje, o ypač einant pasivaikščioti ar žinant, kad praleisite daugiau laiko lauke. Dažniausiai gyventojams kyla klausimų dėl įdegio intensyvumo, mineralinių ar cheminių filtrų bei apsaugos faktoriaus parinkimo – jei oda jautresnė, yra apgamų ar paviršiuje matomi kapiliarai, visada rekomenduojame SPF 50 ar SPF50+ kremus“, – pataria vaistininkė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“