Ar norėtųsi vietoje kelnių vėl dėvėti trumpesnį sijoną?

Lietuvoje vis dar įprasta paplūdimyje matyti daugybė žmonių su išsiplėtusiomis kojų venomis – manoma, kad lėtinėmis venų kraujotakos ligomis Lietuvoje serga mažiausiai pusė milijono pacientų. Dėl savo išvaizdos galima visiškai nekompleksuoti, ir tai puiku, tačiau ši liga nėra susijusi vien tik su estetinėmis problemomis.
Kojų venos
Kojų venos / 123RF.com nuotr.

Negydoma venų varikozė progresuoja nuolatos ir vieną dieną gali sukelti ne tik gana sudėtingų sveikatos sutrikimų, bet net ir staigią mirtį, kai darbingas, vidutinio amžiaus žmogus staigiai nukrinta oro uoste, nes iš kojų venų atkeliavęs krešuliukas netikėtai užkemša gyvybiškai svarbią kraujagyslę. Tad visiems vertėtų žinoti, kokie simptomai praneša apie galimus venų kraujotakos sutrikimus. Taip pat pravartu suprasti, kas vyksta organizme, kuriame palaipsniui vystosi lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Neprošal žinoti, kokia priemonė gali padėti pasijusti lengviau. Tad apie viską nuo pradžių.

Kokie simptomai praneša apie galimus venų kraujotakos sutrikimus?

Kojų skausmas, sunkumas, tinimas – dažniausiai būtent šie simptomai yra patys pirmieji kojų venų varikozės požymiai. Būna, kad pirmiau atsiranda plika matomi simptomai – ant kojų odos pastebima vis daugiau išsiplėtusių venų, o vėliau prisideda ir kojų tinimai, skausmai, nuovargis. Viskas priklauso nuo to, kaip vystosi venų varikozė. Šiaip ar taip, žmogui gali kenkti ir fiziniai simptomai, nes jie apsunkina mobilumą, blogina savijautą, ir estetiniai pakitimai, kurie gali sumažinti pasitikėjimą savimi, priversti slėpti kojas po ilgais sijonais ar kelnėmis. Kartais venų varikozė sukelia ir emocinių sunkumų, tad nesvarbu, kokie simptomai konkrečiam pacientui ryškiausi – svarbiausia, kaip jis jaučiasi ir kokią įtaką liga daro jo gyvenimui. Tad vertėtų pabrėžti, kad ankstyva venų varikozės diagnostika ir adekvatus jos gydymas padeda ne tik pagerinti dabartinę paciento fizinę ir emocinę sveikatą, bet ir padeda išvengti galimų ligos komplikacijų. Tai liga, kurią gali tekti „prižiūrėti“ ir gydyti visą gyvenimą, tačiau tik tokiu būdu galima pasiekti geresnių rezultatų esamuoju laiku ir užsitikrinti saugesnę ateitį.

Kas vyksta lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo metu?

Lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas susijęs su sunkesniu ir komplikuotu veninio kraujo sugrįžimu į širdį. Dažniausiai dėl šių sutrikimų „kalti“ nepilnavertiški vožtuvėliai, kurie daliai kraujo leidžia sugrįžti atgal. Toks venų vožtuvų nesandarumas dar gali būti vadinamas venų refliuksu. Atsiradus tokiam kraujo pralaidumui dėl venų vožtuvų nepilnavertiškumo, dalis kraujo grįžta atgal, todėl vystosi kraujo stazė (sąstovis), o dėl jos vis labiau didėja kraujo spaudimas venose, tiksliau, venų sienelėms tenkantis krūvis – šį krūvį bandoma kompensuoti besiplečiančiomis poodinėmis venomis. Be to, šis nuolat didėjantis spaudimas dar labiau pažeidžia venų vožtuvėlius, tad dar daugiau kraujo nebegali tekėti tik viena kryptimi – link širdies. Kraujo sąstoviui progresuojant, pažeidžiama vis daugiau iki tol buvusių sveikų vožtuvėlių ir venų. Venų spindis plečiasi, jos kaip kokie rezervuarai savyje sukaupia vis daugiau kraujo, tad atsiranda jau ir akimi matomų pokyčių – išsiplėtusių, sustorėjusių, kojų odą išvagojusių venų, o vėliau ir poodinių mazgelių, kurie gali tarpusavyje susilieti. Nesunku sutikti – toks vaizdas grožio kojoms tikrai neprideda. Tačiau estetika nėra vienintelė problema – venų kraujotakos nepakankamumo ignoravimas gresia ir rimtesnėmis sveikatos komplikacijomis, pavyzdžiui, venų uždegimu, kraujo užkrėtimu, atsirandančiu dėl per atviras opas į organizmą patekusių patogenų, krešulių formavimosi ir t.t. Tad geriau nelaukti ir kreiptis į kraujagyslių chirurgą, kad jis įvertintų, koks gydymas šiuo metu būtų pats tinkamiausias. Auksiniu standartu šiandien laikomas venų ligų gydymas lazeriniais metodais. Kai kuriems pakanka tik truputį pakeisti gyvenimo būdą ir šiek tiek palengvinti simptomus, kai jie tampa ryškesni po ilgos darbo dienos.

Kas galėtų padėti palengvinti nemalonius su venų ligomis susijusius simptomus?

Venų varikozės simptomus gali padėti palengvinti specialūs geliai, skirti tepti ant kojų. Lioton veiklioji medžiaga yra heparinas (heparino natrio druska). Šis vaistas paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui; pažeistų venų sienelių uždegimo, pasireiškusio po chirurginių operacijų gydymui; dėl venų operacijos atsiradusių simptomų slopinimui (pvz., mėlynių, patinimo) ir kt. Esant poreikiui Lioton gelis vietiniam gydymui gali būti vartojamas vienas arba derinant su sisteminėmis gydymo priemonėmis. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis