Mūsų žarnyne gyvena milijardai bakterijų. Vienos iš jų yra geros ir padeda mums būti sveikiems, o kitos yra nuodingos. Jei jų per daug, jei jos nepasišalina iš organizmo, prasideda problemos.
Apie simptomus, rodančius, kad yra virškinamojo trakto problemų, rašo „Prevention.com“. Apžvelkime svarbiausius dalykus.
Nuolat pasigaunate virusą
Mitybos specialistė iš Niujorko Brooke Alpert teigia, kad didžioji dalis mūsų imuninės sistemos yra virškinamajame trakte. Jį dengia plonas, lipnus gleivių sluoksnis, sudarytas iš žarnyno bakterijų ir imuninių ląstelių, kurios gina organizmą nuo bacilų. Jei negaluojate, gali būti, kad ši sistema normaliai nefunkcionuoja.
Dažnai sergantiems dietologė pataria valgyti daugiau ląstelienos turinčių vaisių bei daržovių, viso grūdo dalių produktų, ir sumažinti cukraus vartojimą. Sveika mityba skatina gerų žarnyno bakterijų augimą, jos minta minėtuose produktuose esančia ląsteliena. Blogosios žarnyno bakterijos mėgsta kai kuriuos baltymus ir riebalus, taip pat paprastuosius angliavandenius. Jų vartojimas turėtų būti apribotas.
Dantys prarado baltumą
Jei patys to nepastebėsite (sunkiau pastebėti dantų spalvos ar išvaizdos pokyčius, kai kasdien po kelis ar keliolika kartų žiūrime į veidrodį, o pokyčiai įvyksta palaipsniui), tą tikrai pastebės stomatologas. Jei jūsų dantų emalis nusidėvėjęs, dantys nebėra akinamo baltumo, priekiniai dantys patrumpėję, kreipkitės į gydytoją. Gali būti, kad jus kankina gastroezofaginis refliuksas (GERL). Iš stemplės kylanti rūgštis pasiekia ir mūsų dantis, ir labiausiai kenčia priekiniai dantys. Ji ardo jų emalį, todėl dantys praranda gražią spalvą, o su laiku ir dyla, paaiškina prof. kardiologas iš JAV Markas Wolffas.
Jei jaučiate skrandžio, stemplės ar gerklės graužimą, prikimstate, pakostite, ir ypač tai paaštrėja po tam tikrų produktų bei gėrimų vartojimo, teks išsitirti. Procedūra – ne iš maloniųjų, bet svarbu pažiūrėti, ar neįsitaisėte opų ir pan.
Gydytojas parekomenduos, kaip, kokiais kiekiais ir kada reikėtų maitintis, kad GERL kankintų mažiau. Realiai, viskas, kas turi ryškesnį skonį, sergant GERL netinka, nes tik paaštrina simptomus.
Esate depresyvios nuotaikos
Yra maisto, kuris gerina mūsų sveikatą ir nuotaiką, ir yra maisto, kuris skatina jaustis blogai ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Mat tam tikros bakterijų rūšys, esančios žarnyne, paskatina nerimą ir depresiją. Kai blogosios bakterijos pradeda daugintis, jos aktyvuoja receptorius mūsų žarnyne. To pasekmė – išsilaisvina uždegimą sukeliančios medžiagos citokinai. Jie keliauja į mūsų smegenis ir sukelia depresyvią nuotaiką.
Šią problemą gali išspresti sveikesnė mityba – daržovės, vaisiai, alyvuogių aliejus, arbata – visi jie turi antikoksidanto polifenolio, kuriuo minta gerosios bakterijos, kovojančios su blogosiomis. Toks maistas patinka ir mūsų kūnui, ir smegenims.
Jaučiate skausmą ar nuovargį
Per didelis blogųjų bakterijų kiekis gali trukdyti skaidyti ir virškinti maistą, organizmui trūksta vitaminų ir mineralų.
Kai kurių tyrimų išvados rodo, kad kas penktas pasaulio gyventojas savo plonojoje žarnoje turi bakterijų perteklių, tiksliau – blogųjų bakterijų yra gerokai daugiau, nei turėtų būti. Tai gali paskatinti pilvo pūtimą, viduriavimą, GERL simptomus, tačiau kartais tai pasireiškia kūno skausmu ir nuovargiu, teigia gastroenterologė iš Niujorko Gina Sam.
Per didelis blogųjų bakterijų kiekis gali trukdyti organizmui skaidyti ir virškinti maistą, organizmui trūksta vitaminų ir mineralų, ir todėl pradedamas jausti energijos trūkumas. G.Sam pataria kreiptis į gydytojus ir atlikti išsamų kraujo tyrimą. Jei jums tikrai trūksta mineralų bei vitaminų ir organizme yra per daug blogųjų bakterijų, problemai išspręsti gali prireikti antibiotikų ir probiotikų, taip pat – pakoreguoti mitybą.