„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Blogos nuojautos kamuojamai moteriai laisva gimdykla skirta tik mirus kūdikiui

Po skaudaus atvejo, kai Vilniaus gimdymo namuose, delsiant skatinti moters gimdymą, sustojo vaisiaus širdelė, sutiko prabilti panašią situaciją prieš kelis mėnesius Kauno klinikose išgyvenusi Gražina. Skaudžiausia, kad ji maldavo gydytojų leisti jai kuo greičiau gimdyti, bet išgirdo atsakymą, kad laisvų gimdyklų nebus dar keletą dienų.
Vaikiški batukai.
Vaikiški batukai. / Scanpix/Panthermedia nuotr.
Temos: 2 Gimdymas Akušerija

Suprasti akimirksniu

  • Dėl įtariamos komplikacijos moterį išvežė į Kauno klinikas
  • Medikai neatliko echoskopijos ir į pacientės skundus numojo ranka
  • Nuojauta neapgavo – kūdikis įsčiose mirė
  • Medikė: dauguma atvejų užbėgti nelaimei už akių neįmanoma

Į Kauno klinikas atvežta ištinusiomis, pamėlusiomis kojomis ir rankomis

„Visas nėštumas praėjo be komplikacijų. Likus kelioms savaitėms iki numatyto gimdymo termino nusprendėme su vyru vykti į Kėdainius ir gimdyti ten.

Ten gyvena mano tėvai, gerai žinau vietinę ligoninę, pasitikiu gydytojais. Kai atėjo terminas gimdyti, o gimdos kaklelis atsidarinėjo labai lėtai, mane pasiguldė stebėjimui į ligoninę. Praėjus savaitei gydytoja nusprendė, kad laikas mane skatinti. Tačiau kaip tik tą dieną nuo ryto man pradėjo tinti kojos ir rankos. Gydytoja įtarė, kad man yra nėščiųjų liga preeklampsija. Tai gali būti pakankamai pavojinga komplikacija tiek moters, tiek kūdikio sveikatai, todėl su tokia diagnoze leidžiama gimdyti tik trečio lygio ligoninėje.

Šiandien tikrai negalėsi gimdyti, vietų nėra, rytoj – nežinau. Na, gal už poros dienų ir galėtų atsirasti vietos gimdykloje.

Taigi apie 12 val. su greitąja mane išvežė į Kauno klinikas. Priimamajame pralaukiau keturias valandas, kol mane apžiūrėjo. Kartu laukė ir slaugytoja iš Kėdainių ligoninės.

Siūliau jai važiuoti, bet ji tikino turinti sulaukti klinikų sprendimo – jie pasiguldys mane ar galiu grįžti į Kėdainius. Kai pagaliau sulaukiau dėmesio, pradėjo ieškoti laisvo echoskopo, nerado ir buvo nuspręsta dienai mane pasiguldyti į skyrių. Esą ramiai atliks visus tyrimus.

„Gydytoja, man reikia gimdyti. Čia gimdysiu ar Kėdainiuose?“ – bandžiau aiškintis. Gydytoja pažiūrėjo į mane ir sako: „Šiandien tikrai negalėsi gimdyti, vietų nėra, rytoj – nežinau. Na, gal už poros dienų ir galėtų atsirasti vietos gimdykloje“. Aš sutrikau: „Jūs suprantate, kad man tinsta kojos, rankos, vos paeinu?“ Iš tiesų jaučiausi negerai, o žiūrėti į savo mėlynas kojas net baisu buvo. Jaudinausi ir dėl savęs, ir dėl kūdikio“, – sunkiai tvardė ašaras pašnekovė.

Vis dėlto nieko kita neliko, kaip sulaukti kitos dienos. Visą rytą pralaukusi žadėtos echoskopijos, Gražina pati nuėjo pas slaugytoją priminti, tačiau išgirdo atsakymą, kad tai nebūtina. Jauna moteris ne iš tų, kurios ginčijasi – medikai sako, medikai žino.

Paprašė paklausyti širdies tonų – jų nesigirdėjo

Vėlai vakare gimdyvei pradėjo skaudėti pilvą. Skausmas buvo nepažįstamas ir neaiškios priežasties, todėl Gražina dėl šventos ramybės paprašė paklausyti vaisiaus tonų – paskutinį kartą jų buvo klausyta maždaug prieš 4 valandas.

„Sesutė klauso ir negirdi, aš irgi negirdžiu. Supratau, kad tai viskas. Buvo iškviesta viena gydytoja, antra, trečia, galiausiai konstatuota vaikelio mirtis. Iš karto atsirado laisva gimdykla. Dar daugiau – pasirodė, kad laisvos visos gimdyklos. Toliau viskas vyko labai sklandžiai – gavau nemokamai visus nuskausminamuosius, su manimi visi labai gražiai elgėsi. Linkėčiau visoms taip gimdyti, kaip aš gimdžiau negyvą vaiką. Gimdyti natūraliai pageidavau pati. Ketinu dar susilaukti vaikų, todėl nenorėjau Cezario pjūvio.

Gimdymas užtruko visą naktį – iki šešių ryto. Mano negyvas kūdikis svėrė 3 kg ir beveik 900 g, buvo 77 cm ūgio, taigi visiškai normalus. Kaip tik neseniai gavome skrodimo rezultatus – nė viename organe nerasta jokios patologijos. Jis mirė dėl apsivijusios virkštelės aplink kaklą ir koją – judėdamas pasismaugė.

Kai po gimdymo gydytoja, kuri mane paguldė, atėjo pareikšti užuojautos, galėjau tik atrėžti: „Sakėte, kad dar keletą parų nebus vietos gimdykloje. Ačiū Dievui, kad bent tokiu atveju atsirado vieta“, – liejo apmaudą pašnekovė.

Moteriai skaudžiausia, kad ji, tarsi nujausdama nelaimę ir norėdama jos išvengti, maldavo leisti jai gimdyti iš karto. Intuicija jai kuždėjo, kad būtina pagimdyti būtent šią dieną. Deja...

Fotolia nuotr./Ultragarsinis tyrimas
Fotolia nuotr./Ultragarsinis tyrimas

O jei būtų davę pinigų?

„Vėliau kalbėjome su vyru – o jeigu būtume davę pinigų? Šimtu procentų tikra, kad gimdykla būtų iš karto atsiradusi. Juolab kad užuominą, ko gera, gavau: dabar vietos nėra, bet galbūt gali atsirasti. Tačiau laikausi nuostatos, kad jeigu žmonės gauna atlyginimą, jie turi savo darbą atlikti sąžiningai. Man niekas jokių kyšių neneša ir aš niekam nenešu. Tiesiog pasitikėjau medikais.

Linkėčiau visoms taip gimdyti, kaip aš gimdžiau negyvą vaiką.

Esu jauna, dar turėsiu vaikų, bet labai skaudu žinoti, kad nelaimės buvo galima išvengti. Nesinori nieko kaltinti, visgi tokioje situacijoje visada ieškai kaltų ir nori paaiškinimo, kodėl taip atsitiko.

Vyras buvo pasiruošęs rašyti skundą, pradėti tyrimą dėl įvykio, bet aš nusprendžiau viską palikti, kaip yra. Nenorėjau dar labiau skaudinti savęs. Tačiau kito nėštumo metu elgsiuosi visiškai kitaip. Reikalausiu visko, kas man priklauso. Buvau iš tų, kad jeigu medikai sako, kad kažko nereikia, aš tiesiog patylėsiu, nieko nesakysiu, nes jie žino geriau. Dabar kovosiu nagais ir ragais, jei matysiu bent mažiausią medikų nerūpestingumą“, – atviravo Gražina.

Moteris galėjo pasidžiaugti tik tuo, kad jos nelaimė padėjo kitoms trims moterims, kurios gulėjo kartu su ja palatoje. Jos visos jau buvo pernešiojusios kūdikius, bet gimdyti joms buvo paskirta tik kitą savaitę. Gražinai grįžus iš gimdyklos, visoms gimdyvėms buvo suleisti gimdymą skatinantys vaistai.

Statistika: 4-10 atvejų tūkstančiui gimdymų

Pasak Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos akušerės ginekologės prof. Laimos Maleckienės, išsivysčiusiose šalyse, taip pat ir Lietuvoje, vaisiaus žūtis gimdoje pasitaiko nuo 4 iki 10 atvejų tūkstančiui gimdymų.

25-50 proc. atvejų vaisiaus žūties nėštumo metu priežastys būna neaiškios. Taip pat gali būti infekcinės ligos, vaisiaus augimo atsilikimas, placentos funkcijos nepakankamumas arba priešlaikinis atsidalijimas, moters organizmo medžiagų apykaitos sutrikimai, nėštumo metu atsiradusi hipertenzija (padidintas kraujospūdis), virkštelės komplikacijos ir pan.

„Deja, tik kai kurias priežastis, pavyzdžiui, Rh izoimunizacija, nustačius ir laiku sužadinus gimdymą, galima išvengti vaisiaus žūties“, – teigė medikė.

Rh izoimunizaciją sukelia motinos ir vaiko rezus (Rh) krūvio netikimas, t. y. kai motinos jis neigiamas, o vaisiaus – teigiamas. Dėl per placentą patekusių rezus (Rh) neigiamos motinos kraujo grupės antikūnų prasideda vaisiaus raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) irimas. Šie antikūnai suardo vaisiaus eritrocitus sukeldami anemiją, skysčių kaupimąsi ir mirtį. Rh izoimunizacijai kelią užkerta rizikos grupės moterų imunoprofilaktika: jei įtariama tokios komplikacijos rizika, moteriai nėštumo metu suleidžiama vaistų.

Gydytojos teigimu, negyvo ir gyvo vaisiaus gimdymo procesas nesiskiria, t. y. gimdymo poveikis organizmui ir galimų komplikacijų dažnis panašus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“