„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

COVID-19 dalija tautas į dvi puses. Kodėl tiek daug žmonių vis dar netiki virusu?

Nuo įkvepiančio atsakingumo ir atvirumo dalijantis savo COVID-19 ligos istorija ir simptomais iki pasipriešinimo – „nėra, nedarysiu, nereikia“. Psichologų teigimu, neigimas yra būdas žmonėms apsisaugoti nuo nerimo ir grėsmės. Šiuo atveju paprasčiausiai teigiant, kad pandemija yra apgaulė.
Netinkamai dėvima apsauginė veido kaukė
Netinkamai dėvima apsauginė veido kaukė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Nėra jokių virusų. Nepažįstu nė vieno žmogaus, kuris serga koronavirusu. Mus nori priversti skiepytis. Idiotai nešioja antsnukius.“

„Melagiai. Pasistengiame, reikia pasiekti 2000 atvejų per dieną.“

„Nesąmonė. O dieve, kiek melo, visiškas cirkas.“

„Kam lauke nešioti tas kaukes, kurios nepadeda, o tik didina sergančių skaičių? Kam žaloti sveikus žmones, atsipeikėkit.“

„Tuos, kurie yra už visuotinį karantiną, reikėtų surinkti ir uždaryti priverstiniam karantinui, kad apsaugotume jų psichiką. Visi kiti tegul laisvai gyvena ir sprendžia patys, kaip elgtis.“

„Nesuprasi, tai kam tas karantinas dalinis paskelbtas nuo trečiadienio, jei vos ne kiekvieną dieną nauji ribojimai, jau ir taip nuvarė lietuvius, o toliau bus dar baisiau.“

Šiuos komentarus galime vadinti tik netikinčiųjų virusu perliukais. Gerai, jei jie tik rašytų komentarus, tačiau tokie kandūs viruso neigėjai vaikšto ir gatvėmis, lankosi parduotuvėse.

Štai keli pavyzdžiai, kuriuos pamačiau: moteriškė dideliame prekybos centre rankomis (net be vienkartinių pirštinių) maigo bandeles, tikrindama, ar jos minkštos. Plaukai šiaušiasi, taip? Mes perkame tokį maistą? Tai nebepirkime. Prekybos centrai privalo pasirūpinti, kad apsauga tinkamai dirbtų ir stebėtų, kaip elgiasi klientai.

Antras pavyzdys – ereliai, kurie spėjo įgauti pravardes – „pimpanosiai“, kitaip ir nepavadinsi. Jiems veido kaukė yra lyg tarp kitko. Lyg yra, lyg ne, svarbiausia, kad niekas neprisikabintų. Jiems virusas negresia ir jie jokiu būdu nėra COVID-19 nešiotojai, nenumaldomas pasitikėjimas savimi garantuoja šimtaprocentę apsaugą.

Graudu, ironiška ar ne, bet pasikabinę tokią kaukę tik ant smakro jie drąsiai marširuoja tuose pačiuose prekybos centruose, kyla liftais, (kur padidėjusi tikimybė užsikrėsti), stovi parduotuvių eilėse. Vėlgi, kur apsauga, ką ji veikia ir kodėl nekreipia dėmesio į kaukių dėvėjimą uždarose vietose? Tikriausiai greičiau gausime baudą, jei policija mus pamatys lauke trumpam nusiėmus kaukę nei tie „pimpanosiai“?

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Netinkamai dėvima apsauginė veido kaukė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Netinkamai dėvima apsauginė veido kaukė

Pandemija progresavo. O mūsų požiūris?

Psichologai Eve ir Markas Whitmore'ai pastaraisiais metais praleido daug laiko tyrinėdami klaidingos informacijos ir patvirtinimo šališkumą. Jų teigimu, dar kovo ir balandžio mėnesiais mes neturėjome tiek daug informacijos kaip dabar, o dalis informacijos buvo prieštaringa, tai prisidėjo prie žmonių nesaugumo jausmo. Kai kurie žmonės jautė didelį nerimą ir stresą ir ieškojo informacijos, kuri sustiprintų jų požiūrį (ar jį pateisintų), kad pandemija iš tikrųjų nėra tokia rimta, kaip kalbama ir pateikiama.

„Tiek neigimas, tiek racionalizavimas laikomi netinkamais, jie nepadeda asmeniui prisitaikyti prie grėsmės šaltinio. Pandemijos atveju galite susirgti, nes jei neigiate, racionalizuojate padėties sunkumą, nes tikriausiai nesiimate reikiamų atsargumo priemonių, kad apsisaugotumėte“, – sako M.Whitmore'as.

Eve'os Whitmore teigimu, yra žmonių, kurie nori užsikrėsti ir kuo greičiau persirgti virusu, yra ir tokių, kurie mano, jog jau persirgo ir turi imunitetą, nors net neatliko testo. Labai svarbu sąmoningai vertinti situaciją ir rodyti pavyzdį kitiems – dėvėti kaukę, plauti rankas, laikytis socialinio atstumo.

Labai gerai, jei virusu persergama lengvai, o jei tai sunki forma? Na, net jei nesunki, bent dviem savaitėms „iškristi“ iš darbo rinkos yra negerai ir nenaudinga, ką jau kalbėti apie nusilpusį imunitetą, nemalonius testus, grėsmę susirgti ir persirgti sunkia COVID-19 forma artimiesiems, didesnį atvejų skaičių ir ilgesnį karantiną. Šių faktų turi pakakti visiems abejojantiems.

Ačiū tiems, kurie dalijasi savo istorijomis – ypač viešiems asmenims, darantiems įtaką tiek jaunuoliams, tiek vyresniems žmonėms. Pripažinti ir atvirai papasakoti apie ligos simptomus yra stiprybė, ne silpnybė, nes taip prisidedame prie visuomenės sąmoningumo didinimo.

Eiti iš proto niekam nėra į naudą, bet jei galėtumėte dėl savęs ir dėl kitų bent jau užsidėti kaukę eidami į viešumą, karma tikrai atsidėkos, kaip ir tie, kurie tiki, kad COVID-19 egzistuoja ir niekur nedings, tad kodėl nepasaugojus vieniems kitų?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs