Remiantis Tarptautinės lygos prieš epilepsiją (ILAE) rekomendacijomis dėl sergančiųjų epilepsija skiepijimo COVID-19 vakcina, Kauno klinikų Retų ligų kompetencijų Epilepsijos centro vadovė gydytoja neurologė doc. Giedrė Gelžinienė bei gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė dr. Ieva Bajoriūnienė atsako į klausimus apie COVID-19 vakcinas ir epilepsiją, rašoma pranešime žiniasklaidai.
– Ar sergančiam epilepsija žmogui rekomenduojama skiepytis COVID-19 vakcina?
G.Gelžinienė: Pagal šiuo metu gydytojams ir mokslininkams žinomus tyrimų duomenis, nenustatyta, kad epilepsija didintų riziką patirti COVID-19 vakcinos nepageidaujamus poveikius. Sergantiems epilepsija asmenims rizika susirgti COVID-19 ir patirti galimas komplikacijas nusveria nepageidaujamų COVID-19 vakcinos poveikių riziką. Todėl sergantiesiems epilepsija, kaip ir sergantiems kitomis lėtinėmis ligomis, skiepytis rekomenduojama.
I.Bajoriūnienė: Vakcinų pagalba suformuotas imunitetas gelbsti nuo COVID-19 ligos ir gali apsaugoti nuo sunkių jos formų bei komplikacijų. Skiepų suformuotas imunitetas taip pat gali padėti išvengti dėl infekcijos paūmėjusios pagrindinės lėtinės ligos.
– Ar prieš skiepą reikėtų informuoti personalą, jog sergama epilepsija?
G.Gelžinienė: Net jei šiuo metu liga suvaldyta ir priepuolių nepatiriate, prieš skiepijantis COVID-19 vakcina (kaip ir prieš bet kuriuos kitus skiepus), informuokite skiepijimo procedūrą atliekantį personalą ir gydytoją, jog sergate epilepsija. Taip pat informuokite apie kitas ligas ar buvusias alergines reakcijas.
– Ar yra tikimybė, kad šia liga sergantiems gali atsirasti sunkesnės šalutinės reakcijos? Kokios tai gali būti reakcijos?
G.Gelžinienė: Šiuo metu nėra duomenų, kad epilepsija didintų nepageidaujamų COVID-19 vakcinos poveikių riziką, ar sergančiųjų epilepsija patiriamos šalutinės reakcijos būtų sunkesnės. Tikėtina, kad jos neturėtų skirtis nuo jau žinomų nepageidaujamų poveikių ir jų pasireiškimo dažnumo.
Tačiau kai kurios nepageidaujamos vakcinos reakcijos sergantiems epilepsija gali būti pavojingesnės. Kaip ir pasiskiepijus bet kuria kita vakcina, po COVID-19 vakcinos gali pakilti kūno temperatūra, o kai kuriems sergantiesiems epilepsija priepuoliai dažniau ištinka karščiavimo metu. Šią riziką galima sumažinti per pirmąsias 48 valandas po skiepo reguliariai arba karščiavimo metu vartojant temperatūrą mažinančius vaistus, pavyzdžiui, paracetamolį.
Šiuo metu turima informacija rodo, kad vaistai nuo epilepsijos neturėtų daryti įtakos COVID-19 vakcinos poveikiui, o vakcina neturėtų veikti vaistų nuo epilepsijos veiksmingumo.
– Ar pati vakcina gali sukelti priepuolius?
G.Gelžinienė: Šiuo metu neturime informacijos, kad pati COVID-19 vakcina sergantiems epilepsija didintų riziką patirti epilepsijos priepuolį pasiskiepijus. Tačiau šią riziką gali didinti jaučiamas nerimas ar įtampa, todėl prieš vakcinaciją aptarkite jums rūpimus klausimus su savo šeimos gydytoju ar gydytoju neurologu. Apie skiepijimo procedūros eigą klauskite ją atliekančio personalo ar jiems padedančių medicinos darbuotojų.
– Jei po pirmosios COVID-19 vakcinos dozės pasireiškė šalutinės reakcijos, ar galima skiepytis antrąja doze?
I.Bajoriūnienė: Skiepytis antrąja vakcinos doze negalima, jei po pirmosios pasireiškė sunki alerginė reakcija, pavyzdžiui, anafilaksija. Svarbu suprasti, jog nepageidaujami poveikiai į skiepus gali pasireikšti. Dažniausiai jie yra lengvi ir vidutinio sunkumo, todėl jie praeina per kelias dienas.
Pavyzdžiui, skausmas injekcijos vietoje, nuovargis, galvos, raumenų ir sąnarių skausmas, šaltkrėtis ir padidėjusi kūno temperatūra. Jei patyrėte šias šalutines reakcijas, skiepytis galima, tačiau prieš skiepijantis antrąja vakcinos doze, pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju.
– Kuo skiriasi šiuo metu Lietuvoje naudojamos COVID-19 vakcinos? Ar yra skirtumas, kuria vakcina geriau skiepytis, jei sergama epilepsija ar kita lėtine liga?
I.Bajoriūnienė: Šiuo metu Lietuvoje naudojamos kelios skirtingos struktūros vakcinos nuo COVID-19 ligos. Visos jos formuoja imuninės sistemos atsaką į SARS-CoV-2S baltymą – neutralizuojančių antikūnų ir specifinių limfocitų susidarymą. Šiandien turima informacija rodo, jog visos Lietuvoje naudojamos vakcinos pasižymi pakankamu efektyvumu ir saugumu, skiriant jas įvairių grupių asmenims.
Dabartinės vakcinos sumažina riziką susirgti COVID-19, tačiau šiuo metu nėra pakankamai duomenų, ar paskiepyti žmonės negali perduoti COVID-19 viruso ir užkrėsti kitus. Todėl pasiskiepijus COVID-19 vakcina, turite ir toliau dėvėti veido kaukę ir laikytis fizinio atstumo.
Kiekvienais metais vasario mėnesį minima Europos epilepsijos diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą ir gyvenimo su ja specifiką.