Pasak specialistų, kiekvienas žmogus privalo žinoti cukraus kiekį savo organizme, net jei jis iki tol nebuvo padidėjęs. „Cukraus kiekis – vienas parametrų, kurį reikia stebėti nuolat, nes jo padidėjimo galime iš karto ir nepajusti. Ideali gliukozės koncentracija kapiliariniame kraujyje nevalgius – 3,33–5,55 mmol/l, o veniniame – 3,1–6,4 mmol/l. Pavalgius ji gali padidėti iki 7,5 mmol/l“, – sako „Baltic Medics“ laboratorinės medicinos gydytoja Lina Shah.
Sukelia cukrinį diabetą
Bet koks angliavandenių apykaitos sutrikimas yra kenksmingas žmogaus sveikatai, jis trumpina amžių, blogina gyvenimo kokybę. Cukraus kiekio kraujyje svyravimas – viena iš priežasčių, dėl kurių vystosi II tipo cukrinis diabetas.
„Epidemiologiniai stebėjimai rodo, kad cukrinis diabetas yra viena iš labiausiai paplitusių neinfekcinių ligų ir viena didžiausių mirties priežasčių išsivysčiusiose šalyse. II tipo cukriniu diabetu dažniausiai suserga vyresni ir turintys antsvorį žmonės, tačiau šiuo metu daugėjant didelį antsvorį turinčių vaikų ir paauglių, ši nuostata keičiasi, liga linkusi „jaunėti “, – atskleidžia laboratorinės medicinos gydytoja L. Shah.
Dažniausi II tipo cukrinio diabeto simptomai: nuolatinis troškulys, dažnas šlapinimasis, alkis, antsvoris, nuovargis, blogai gyjančios žaizdos, aukštas kraujospūdis, įvairių kūno vietų niežulys, taip pat dažnos odos ir šlapimo pūslės infekcijos.
Anot gydytojos, simptomų intensyvumas priklauso nuo cukraus kiekio kraujyje: „Jei pacientų, sergančių II tipo cukriniu diabetu, cukraus kiekis kraujyje nėra labai aukštas, simptomai būna nežymūs, todėl ilgą laiką asmuo gali nežinoti, kad serga sunkia liga“.
Mažai judant ir vartojant daug angliavandenių turinčio maisto, ypač greitai pasisavinamų cukrų, didėja kūno masė, o nutukimas yra ir kitų ligų, ypač širdies ir kraujagyslių (išeminės širdies ligos, hipertenzijos ir jų komplikacijų – miokardo infarkto bei insulto) rizikos veiksnys. Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje tai pat gali būti Kušingo (Cushing) sindromo, akromegalijos, pankreatito, feochromocitomos, tirotoksikozės ir kitų ligų požymis.
Svarbu, kokį cukrų vartojame
Kad cukraus kiekis kraujyje būtų pastovus, svarbiausia kuo sveikiau maitintis, judėti ir palaikyti normalų kūno svorį. Anot gydytojos, tam tikro pavidalo gliukozė mūsų organizmui būtina, kaip ir kitos maisto medžiagos. Be jos nevyktų daugelis gyvybiškai svarbių medžiagų apykaitos procesų, tačiau privalome stebėti, su kokiu maistu ir kokį gliukozės kiekį gauname.
„Cukraus kiekio trūkumas sukelia nemalonius simptomus: alkio jausmą, drebulį, šaltą prakaitą, silpnumą, nerimą. Jeigu trūkumas labai didelis, negydant gali ištikti hipoglikeminė koma. Taigi angliavandeniai mums būtini, bet reikia juos vartoti saikingai“, – pabrėžia gydytoja L. Shah.
Pasak medikės, mūsų organizmas jam reikalingą angliavandenių kiekį gauna iš įvairių kruopų, rupių miltų, makaronų, rupios duonos, ankštinių produktų. Šie produktai turėtų sudaryti 50 – 60 proc. maisto raciono. „Žmogaus organizmui kenksmingas greitai pasisavinamas cukrus, kurio gausu įvairiuose saldumynuose, konditerijos gaminiuose, saldintuose gazuotuose gėrimuose. Kasdienis piktnaudžiavimas šiais produktais smarkiai didina cukraus kiekį mūsų organizme“, – perspėja gydytoja.
Profilaktinės priemonės
Gydytoja įspėja, kad kontroliuoti cukraus kiekį organizme privalu ne tada, kai jis jau smarkiai padidėjęs: „Neretai cukrinis diabetas pacientams diagnozuojamas visiškai atsitiktinai, todėl labai svarbu nedelsti ir kraujo tyrimus atlikti profilaktiškai. Net ir nežymus cukraus kiekio svyravimas, kurio pacientai paprastai nepajunta, gali būti prasidedančios ligos požymis“.
Jei cukraus kiekis kraujyje linkęs didėti, vertėtų susirūpinti sveika mityba ir rinktis naudingus maisto produktus. „Vartokite trūkažolių, mėlynių, šilkmedžio, cinamono turinčius maisto papildus ar arbatas, – pataria L. Shah. – Taip pat galite vartoti homeopatinių ar augalinės kilmės preparatų, kurie gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje“.
Ištirta, kad ypač veiksmingi produktai, kuriuose yra chromo, jis padeda palaikyti normalų gliukozės kiekį kraujyje.