„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dantų implantacija: žmonių baimės, ilgaamžiškumas ir garantijos

Dantų netekimas anaiptol ne pats maloniausias įvykis žmogaus gyvenime. Įprastai dantų netenkama dėl įvairių priežasčių – amžiaus, genetinio polinkio, dantų ir burnos ertmės ligų, prastos priežiūros ar traumų. Praradus dantį atsivėrusios ertmės nereikėtų ignoruoti. Kaip elgtis? Dantį būtina kuo greičiau atstatyti, o tai padaryti geriausia dantų implantais.
Dantų higiena
Dantų higiena / 123RF.com nuotr.

Tyrimų duomenys atskleidė, jog implantacija teigiamai vertinama ne tik odontologų, bet ir visuomenės – netekę vieno ar kelių dantų dauguma rinktųsi implantaciją. Tiesa, informacijos srautas ne visuomet padeda susidaryti teisingą vaizdą apie implantaciją, todėl šiandien specialistai pasakoja apie žmonių baimes, implanto prigijimą, ilgaamžiškumą ir garantijas. Juk svarbiausia, kad neliktų neatsakytų klausimų.

Implantas pakeis natūralią danties šaknį

Priekinių dantų netekimas ignoruojamas retai, tačiau į giliai burnos ertmėje esantį chaosą dažnai numojama ranka. Juk niekas nemato. To daryti nereikėtų. Net ir vieno danties netekimas gali pridaryti daug žalos, todėl būtina priimti teisingą sprendimą.

„Pats pažangiausias ir patikimiausias danties atstatymo būdas – implantais. Jie puikiai integruojasi į kaulą taip pakeisdamas natūralią danties šaknį ir jos funkcijas. Geriausia tai, jog atstatytas dantis yra beveik toks pats, koks ir buvo prieš tai. Pilnai atstatoma kramtymo funkcija, pagerėja gyvenimo kokybė, dingsta baimės šypsotis. Žmonės tampa tiesiog laimingesni“, – atvirauja Odontologijos namų „Balta lapė“ gydytoja odontologė Monika Čereškaitė.

Anot medikės, daugelis žmonių mano, jog implantacija yra itin sudėtinga, bet iš tiesų taip nėra. Kiekvieną dieną gydytojai sriegia implantus ir jiems tai yra įprasta odontologinė procedūra, kuri trunka apie valandą. Viskas, ko reikia – pasirinkti patikimą kliniką ir kvalifikuotą specialistą.

Baimės dėl neprigijimo – ar pagrįstos?

Nors dažnai žmonės nerimauja dėl implanto neprigijimo, tačiau tokia rizika yra vos kelių procentų, tad tai apskritai yra viena saugiausių medicininių procedūrų. Tiesa, kartais pasitaiko įvairių situacijų. Klausiame MegaGen dantų implantų atstovės Lietuvoje Monikos Becharos, kokios jos?

„Yra dvi situacijos, kada implantą reikia pakeisti. Po implanto įsriegimo jis kelis mėnesius gija prie kaulo ir tik po to yra atliekama protezavimo procedūra. Jeigu šiuo periodu implantas neprigija, jis yra pašalinamas labai paprastai, nes būna tiesiog nesiintegravęs į kaulą. Tuomet dažniausiai atliekama pakartotinė implanto įsriegimo procedūra kito apsilankymo pas odontologą metu. Įprastai pakartojus implanto įsriegimą viskas būna gerai. Kokios ankstyvosios implanto neprigijimo priežastys? Jų gali būti kelios, tačiau viena dažniausių – patekusi tam tikra infekcija. Tiesa, neprigyti implantas gali ir dėl rūkymo, ryškaus vitamino D trūkumo ar kitų sveikatos būklių“, – pasakoja M.Bechara.

Implantų atstovė primena, jog net ir prigijus dantų implantui kartais tam tikrų problemų atsiranda po dešimtmečio ar daugiau. Dažniausiai to priežastys yra susijusios su labai prasta burnos higiena. Priežiūra turi būti tokia pati atsakinga, kaip ir savų dantų – profilaktiniai apsilankymai, profesionali burnos higiena ir dantų priežiūra namuose. Taip pat vertėtų žinoti, jog implantas gali netarnauti kaip priklauso dėl bruksizmo, kuomet kiekvieną naktį dantimis yra griežiama ir implantui tenka didžiulis krūvis. Rekomenduojama net ir pajutus menkiausius įtarimus dėl implanto kreiptis į odontologijos kliniką.

„Kartais implantas gali atsilaisvinti ir dėl kaulo nutirpimo ar protezo atsilaisvinimo. Pajutus, kad kažkas negerai su pačiu danties vainikėliu reikia iš karto apsilankyti pas odontologą, nes jis gali išjudinti ir implanto viršūnę, sieneles. Apsilankymo pas odontologą atidėliojimas gali baigtis net ir implanto lūžiu“, – įspėja M.Bechara.

Ar implantas visam gyvenimui ir kokios jam garantijos?

Pacientų dėmesį dažnai patraukia frazė – implantas visam gyvenimui. Tiesos čia tikrai yra, bet kategoriškai tai teigti tikrai negalima.

„Dantų implantas yra ilgaamžis sprendimas ir tai yra faktas, tačiau amžino nieko nėra. Jeigu implantacija atliekama pacientui, kuriam daugiau nei 50 metų, tuomet tikrai galima tikėtis, kad jis atitarnaus visa gyvenimą. Bet, jeigu įsriegiama jaunam pacientui, tuomet yra tikimybė, kad kažkada gali prireikti implanto keitimo. Reikia suprasti, kad implantas atlieka milžinišką darbą ir jam tenka didžiulis krūvis kasdien – kramtome, triname dantis, o kai kurie jais ir griežia naktimis. Tai didžiulė apkrova, kurią tas varžtukas turi atlaikyti, tad tikrai po keliolikos ar keliasdešimt metų visko gali atsitikti“, – sako M.Bechara.

Ar prireikus implanto galima tikėtis garantijų? Ar pakartotinė procedūra bus visiškai nemokama? Normalu, jog tokie klausimai sukasi daugelio pacientų mintyse. Tiesa ta, jog pakartotinė implantacija niekuomet nekainuos tiek, kiek pirmąjį kartą, tačiau šiek tiek investicijų gali prireikti. Visų pirma pacientams vertėtų žinoti, jog, remiantis Lietuvos Respublikos įstatymais, odontologiniam gydymui garantijos nėra taikomos. Ir tam yra logiškas paaiškinimas.

„Tarkime, gydytojas odontologas atliko estetinį plombavimą, dirbo kelias valandas, o pacientas grįžęs namo su tuo dantimi sugalvojo atidaryti butelio kamštelį. Odontologai gali atsakyti už savo darbą, bet ne paciento elgesį po procedūros. Taigi, odontologiniam gydymui nėra taikoma garantija, tačiau ji taikoma produktui, kuris buvo panaudotas. Šiuo atveju kalbu apie implantus. Kokiais atvejais galima kreiptis dėl garantijos? Aš, kaip implantų gamintoja, galiu pasakyti, jog implantas nemokamai yra keičiamas tiek dėl neprigijimo, tiek dėl lūžių ar kitų nesėkmingų atvejų“, – atsako MegaGen dantų implantų atstovė Lietuvoje.

Pats implantas pacientui tikrai nekainuos, tačiau reikėtų atminti, jog po kelerių ar keliolikos metų ant naujo implanto sena karūnėlė nebus dedama, todėl laboratorija turės gaminti naują. Prieš procedūrą kiekvienam pacientui rekomenduojama su odontologu pasikalbėti apie implanto įsriegimo ir protezavimo sąlygas – kokios paslaugos yra mokamos, ar taikomos nuolaidos ir kt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų