„Nėštumo laikotarpiu būsima mama turi laikytis tam tikrų taisyklių, kad apsaugotų savo ir kūdikio sveikatą. Šiuo laikotarpiu nėščioji gali apsaugoti savo burnos sveikatą laikydamasi būtinų atsargumo priemonių ir taip išvengti burnos ertmės sveikatos problemų, kurios gali sukelti komplikacijas“, – portalui manodaktaras.lt teigė klinikos „Medbaltica“ burnos higienistė.
Prastą dantų būklę gali lemti daug veiksnių
Burnos ertmės sveikatą labiausiai veikia nėščiosios mitybos, burnos ertmės priežiūros įpročiai. Burnos ir dantų sveikatos pablogėjimas nėštumo metu, anot specialistės, priklauso nuo šių veiksnių:
- Moterys gali labiau vengti valytis dantis dėl blogos savijautos, dantenų kraujavimo, pykinimo, dantų ir viso organizmo jautrumo;
- Pirmaisiais nėštumo mėnesiais kai kurios nėščiosios labai nori valgyti ir užkandžiauti angliavandeniais praturtintus maisto produktus. Tačiau dažnas užkandžiavimas, ypač saldumynais, miltiniais produktais ar traškučiais gali paskatinti dantų ėduonį. Toks maistas yra ypač lipnus ir sunkiau išsiskaido nuo seilių;
- Nėščiųjų dantenos tampa jautresnės, gali daugiau kraujuoti, nes labiau reaguoja į nenuvalytas apnašas (maisto likučius) dėl nėštumo hormonų (estrogeno, progesterono) poveikio. Dėl dažnesnio dantenų kraujavimo nėščioji gali vengti valytis dantis;
- Pirmaisiais nėštumo mėnesiais dėl vėmimo ir pykinimo padidėja rūgštinė terpė burnoje – tai yra priežastis, dėl ko gali susidaryti dantų erozijos ir dantys gali tapti itin jautrūs, gali pradėti formuotis dantų ėduonis;
- Dėl pakitusių hormonų gali atsirasti burnos sausumas (kserostomija). Tai gali paskatinti dantų ėduonies vystymąsi;
- Dantų ir dantenų jautrumą gali sukelti mineralų ir vitaminų, tokių kaip vitamino C, kalcio, magnio, cinko, trūkumas, todėl labai svarbu stebėti savo mitybą ir laikytis prižiūrinčio gydytojo rekomendacijų.
Pasak Ž.Vasiliauskienės, nėštumo laikotarpiu dažniausiai pasitaikančios burnos ligos yra dantų ėduonis ir dantenų uždegimas (gingivitas), rečiau – burnos sausumas, dantų erozijos.
Kaip tinkamai rūpintis dantimis ir burnos higiena:
- Laikykitės dantų valymo režimo. Išsivalykite dantis dukart per dieną. Ryte, vos atsikėlus, jeigu nėra pykinimo, rekomenduoju prasivalyti liežuvį su liežuvio valikliu, dantis išsivalyti prieš valgį arba po valgio praėjus bent pusvalandžiui.
- Vakare, prieš einant miegoti, skirkite daugiau laiko burnos priežiūrai. Pravalykite tarpdančius dantų siūlu, tarpdančių šepetėliais, minkštu dantų šepetėliu, naudokite vieno danties šepetėlį sunkiai pasiekiamoms vietoms. Patariu rinktis dantų pastą, stiprinančią dantų emalį su fluoru, o jei fluoro nesinori, tada su hidroksiapatito kristalais, ksilitoliu. Galima naudoti kasdieninį burnos skalavimo skystį be alkoholio, tačiau svarbiausia yra mechaninis minkšto apnašo pašalinimas, bakterijų biofilmo suardymas.
- Svarbu iškart po valgio nevalyti dantų. Burnoje yra rūgštinis PH – tam, kad jis atsistatytų, reikia palaukti maždaug valandą. Po kiekvieno valgio geriausia prasiskalauti burną vandeniu.
- Po vėmimo arba sukilusio rūgštingumo negalima iškart valytis dantų. Tokiu būdu galima pažeisti emalį, todėl geriausia prasiskalauti burną vandeniu. Galima pasidaryti ir rūgštis neutralizuojantį tirpalą – stiklinę vandens su puse šaukštelio sodos ir tokiu tirpalu prasiskalauti burnos ertmę.
- Esant stipriam pykinimui ir negalint naudoti įprasto dantų šepetėlio, geriausia rinktis šepetėlį su maža galvute arba vieno danties šepetėlį. Galima valyti dantis ir be dantų pastos. Pasistenkite savo dėmesį nukreipti kitur – nesusitelkite vien į dantų valymą.
- Norint užtikrinti kokybišką dantų valymą ir pasitikrinti, ar gerai tai atlikote, galima naudoti dantų apnašas dažančias tabletes, skalavimo skysčius, dantų pastas. Žinoma, geriausia pasitarti su savo burnos higienistu, kad parinktų labiausiai tinkančias burnos priežiūros priemones bei pamokytų, kaip taisyklingai jomis naudotis.
Pas odontologą – antrame trimestre
Jeigu planuojate nėštumą, prieš jį burnos higienistė patarė atlikti pilną burnos ertmės apžiūrą pas odontologą arba burnos higienistą, kad būtų pasiekta optimali burnos higiena ir įprotis ją palaikyti.
Saugiausias laikas nėštumo metu apsilankyti odontologiniame kabinete, pasak Ž.Vasiliauskienės, yra antras trimestras, t.y, nuo 13 iki 21 savaitės. Pirmame trimestre rekomenduojama dantų gydymą ir burnos higieną atidėti dėl svarbių vaisiaus vystymosi stadijų. Trečiame trimestre gali būti sunku nėščiajai išsėdėti dėl vaisiaus padėties.
Saugiausias laikas nėštumo metu apsilankyti odontologiniame kabinete yra antras trimestras.
Jeigu yra danties skausmas, ūmus dantenų uždegimas, arba tiesiog kyla nerimas dėl bendros burnos būklės, nes seniai buvote pas odontologą ir burnos higienistą, patariama nedelsti bei apsilankyti bet kuriuo trimestru.
„Moksliniai tyrimai rodo sąsajas tarp uždelstų negydomų burnos ertmės ligų ir priešlaikinio gimdymo, preeklampsijos ir kt. Neskubias procedūras, tokias kaip dantų balinimas, dantų implantacijos, ortodontinis gydymas, reikia atidėti po nėštumo.
Reguliariai atlikta burnos higiena ir sutvarkyti dantys be dantų ėduonies padės išvengti ne tik galimų komplikacijų nėštumo metu, bet ir galimų kitų organizmo ligų, kurias gali sukelti negydomų dantenų arba dantų nervo uždegimų bakterijos“, – paaiškino burnos higienistė ir pridūrė, jog profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti kas šešis mėnesius.