„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2013 08 13 /15:40

Darbo sąlygas Karoliniškių poliklinikoje piketuotojai prilygino koncentracijos stovyklai

„Čia – koncentracijos stovykla“, „Fiurerio laikai sugrįžo“, „Bandymams su žmonėmis – ne“, „Ar žmonių kankinimas – valstybės politika?“, „Kada valstybėje bus svarbiausias žmogus?“ – tokiais užrašais apsiginklavę žmonės antradienį būriavosi prie Vilniaus Karoliniškių poliklinikos prieigų.
Piketo akimirka
Piketo akimirka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Medikų ir Samdomų darbuotojų profesinių sąjungų atstovai aiškino protestuojantys prieš įstatymų laužymą ir psichologinio smurto taktikų naudojimą, nukreiptą prieš Karoliniškių poliklinikos darbuotoją kineziterapeutę Albiną Kavaliauskaitę.

Ankštas ir tvankus kabinetas

2010 metų kovo 22 dieną iš darbo atleista A.Kavaliauskaitė į jį buvo sugrąžinta tik po Aukščiausiojo Teismo sprendimo.

„Grąžino į darbą, bet ne į anksčiau eitas pareigas: mane įspraudė į labai siaurus rėmus ir paskyrė sunkiausią masažuotojos darbą. Ant kabineto durų liko tik užrašas – kineziterapeutė, tačiau mankštų aš nevedu – tik masažuoju pacientus“, – portalui 15min.lt aiškino A.Kavaliauskaitė.

Grąžino į darbą, bet ne į anksčiau eitas pareigas.

Ketvirtame poliklinikos aukšte įkurdintas A.Kavaliauskaitės kabinetas labai ankštas. Moteris skundžiasi, kad per vasaros karščius jame labai tvanku.

„Mano darbas fizinis, o patalpos vėdinimas galimas tik atidarius langą. Tačiau ne visi pacientai nori būti masažuojami prie atdaro lango, nes bijo, kad vėjas neperpūstų. Tuo metu aš turiu dirbti su darbdavio išduotais sintetiniais drabužiais, nors higienos normos numato, kad per karščius darbuotojų apranga turėtų būti iš natūralaus pluošto. Savo rūbų vilkėti negaliu, nes tai bus traktuojama kaip šiurkštus darbo tvarkos pažeidimas“, – aiškino A.Kavaliauskaitė ir atkreipė dėmesį į tai, kad yra iki kelių atsiraitojusi darbo kelnių klešnes ir marškinėlių rankoves.

Darbo sąlygas prilygina kankinimui

A.Kavaliauskaitė tikina, kad per karščius temperatūra jos kabinete pakyla iki 32 laipsnių. „Tokiu atveju turėtų būti sutrumpintas mano darbo laikas, tačiau yra priešingai – man kraunama vis daugiau pacientų. Be to, dirbu be atostogų, nes manęs jų specialiai neišleidžia“, – guodėsi moteris.

Dirbu be atostogų, nes manęs jų specialiai neišleidžia.

Darbdavio požiūrį į ją A.Kavaliauskaitė vadina psichologiniu smurtu, siekiant, kad darbuotoja neištvertų ir savo noru pasiprašytų atleidžiama iš pareigų.   

Be to, jos atleidimo esą siekiama ir kitomis priemonėmis. „Pernai dėl karščio ir sintetinių drabužių nualpau darbe. Tai tapo pretekstu darbdaviui patikrinti mano sveikatą. Kankina kankina, o, jei neištveri kankinimo sąlygų, sako: „Ji skundžiasi širdies veiklos sutrikimu, todėl negali dirbti.“ Dabar, kiek žinau, planuojamas mano atleidimas, kadangi turiu neįgalumą dėl klausos“, – kalbėjo A.Kavaliauskaitė.

Darbuotojus vadina vergais

Pikete prie Karoliniškių poliklinikos dalyvavusi Samdomų darbuotojų profesinių sąjungų (SAMPRO) pirmininkė Irina Judina įsitikinusi, kad A.Kavaliauskaitė esą persekiojama ne dėl individualių psichologinių savybių, o dėl to, kad eina Lietuvos medikų profesinės sąjungos ir Karoliniškių poliklinikos profsąjungos pirmininkės pareigas. A.Kavaliauskaitės veiksmai, ginant kolegų interesus, esą ypač nepatinka Karoliniškių poliklinikos direktorei Jelenai Kutkauskienei.

Irina Judina
Irina Judina

„Bandoma jos atsikratyti ir kaip darbuotojos, ir kaip darbuotojų atstovės, nes Albina sako: „Kiekvienas medikas turi mąstyti, o ne būti robotu.“ Tai yra išskirtinis atvejis Lietuvoje, kai žmogus nesutinka ir nesusitaiko su neteisėtumu, su priemonėmis, kurias taiko darbdavys, ir iš paskutiniųjų bando kovoti dėl savo teisių ir parodyti kitiems, kad jas įmanoma apginti. Tiesa, sekasi labai sunkiai: per savo sveikatą ir asmeninius praradimus. Tačiau šis pirmas žingsnis parodo kitiems žmonėms, kad mes privalome kovoti, nes į tą darbo vietą bus priimtas kitas vergas: paklusnus, nebylus ir besąlygiškai vykdantis visus vadovybės nurodymus“, – kalbėjo I.Judina.

Ji pažymėjo, kad pastaraisiais metais darbdaviai spaudžia darbuotojus į kampą: „Jie sukūrė labai gerą atsikalbinėjimo strategiją: „Jei jums nepatinka ši darbo vieta, galite eiti kitur.“ Tačiau puikiai žinoma, kad situacija darbo rinkoje labai įtempta – žmogus pastatomas prieš labai aukštą nedarbo lygį ir paverčiamas vergu.“

Piketo akimirka
Piketo akimirka

Akis į akį nekalbėjo, žadėjo paskambinti

A.Kavaliauskaitė aiškino nenorinti paklusti darbdavio valiai ne tik dėl teisybės paieškų, bet ir todėl, kad kitur vargiai rastų darbą: „Negaliu kitur išeiti, nes mano sveikatos pasas sugadintas, o tai juk yra tęstinis dokumentas. Sukurtas didžiausias lapas pamąstymų apie mano sveikatą, todėl pirmiausia aš turiu paneigti tas sveikatos pase atsiradusias išvadas, nes su tokiu pasu, koks yra, manęs niekur nepriimtų. Ten rašoma, kad esu nenuspėjamo būdo, neprognozuojamo elgesio ir t.t. Kalba kaip apie gyvulį“, – sakė A.Kavaliauskaitė.

Karoliniškių poliklinikos direktorė J.Kutkauskienė portalo 15min.lt žurnalistams laiko nerado, nes esą visai dienai yra suplanavusi susitikimų. Gydymo įstaigos vadovė pažadėjo su žurnalistais susisiekti telefonu, kai tik ištrūks iš suplanuotų darbų.

Jaučiasi konfliktiškos darbuotojos įkaitais

Antradienį po pietų su 15min.lt redakcija susisiekusi Karoliniškių poliklinikos direktorės pavaduotoja valdymui Violeta Kanapeckienė tikino, kad nesutarimai su A.Kavaliauskaite glūdi ne realiose problemose, bet darbuotojos asmenybėje ir konfliktiškame charakteryje.

„Tai – asmenybės problema. Kolektyvas netgi yra parašęs atvirą laišką, kuriame sako, kad nenori su ja dirbti. Žmonės jaučiasi nesaugūs, negali net ramiai papietauti, nes ji ateina su diktofonu. Mes su ja susikalbėti negalime, nes ji mus visą laiką gąsdina“, – aiškino V.Kanapeckienė.

Kolektyvas netgi yra parašęs atvirą laišką, kuriame sako, kad nenori su ja dirbti. Žmonės jaučiasi nesaugūs, negali net ramiai papietauti, nes ji ateina su diktofonu.

Poliklinikos atstovė teigė, kad darbuotojos mesti kaltinimai nėra pagrįsti: „Ji skundėsi visoms įmanomoms institucijoms, bet nė viena iš jų jokių pažeidimų nenustatė, nesulaukėme įpareigojimų ką nors pakeisti, vadinasi, jokių teisės aktų nustatytų ribų nepažeidžiame.“

V.Kanapeckienė garantavo, kad A.Kavaliauskaitei nedraudžiama darbe vilkėti savo drabužių, kurie darbuotojai būtų patogesni. „Tai jai yra sakyta ne tik žodžiu, bet ir rašyta laiškais“, – sakė V.Kanapeckienė.

Eiti atostogų A.Kavaliauskaitei esą irgi niekas nedraudžia: „Mes ją išleidžiame ir netgi prašome, kad ji pati susiplanuotų atostogas. Tačiau darbuotoja reikalauja 86 kalendorinių dienų atostogų, nors mūsų skaičiavimais jai priklauso tik 36 kalendorinės dienos. Šią situaciją esame atidavę nagrinėti darbo ginčų komisijai. Norime, kad ji įpareigotų A.Kavaliauskaitę parašyti normalų atostogų prašymą, nes ji jo niekaip neparašo, o po to aiškina, kad nes neišleidžiame.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs