Daugiau tyliai nekentės: kad išgyventų, vėžiu sergančiai moteriai tenka vartoti nelegalius preparatus

Su krūties vėžiu kovojančiai Aurelijai Lietuvoje jau beveik nebeliko vaistų, kurių poveikį jį galėtų išbandyti. Kiekvieną kartą liga pristabdoma tik trumpam. Nepaisant to, moteris tebesidžiaugia gyvenimu ir trykšta optimizmu, kurio galėtų pavydėti net sveikieji. Tačiau dėl metastazių kauluose ji neišsiverčia be stiprių nuskausminamųjų. Lietuvoje tokiais atvejais skiriami opiatai – vaistai, pagaminti iš narkotinės medžiagos, – jai turi didžiulį šalutinį poveikį, dėl kurio ji netenka visaverčio gyvenimo.
Susimąsčiusi moteris
Susimąsčiusi moteris / Vida Press nuotr.

Ieškodama alternatyvos, moteris atrado kanapių vaistinius preparatus, kurie silpnesni už opiatus, bet, paradoksas, Lietuvoje draudžiami. Norėdama gyventi visavertį gyvenimą, ji juos vartoja, tačiau jų gauti gali tik būdama užsienyje. Lietuvoje už tokius vaistus gali būti nubausta.

Vėžys grįžo su metastazėmis

Pirmą kartą krūties vėžys Aurelijai buvo diagnozuotas prieš 11 metų. Beje, tik pačios moters atkaklumo dėka, nes gydytojai tuo metu neįžvelgė krūtyje atsiradusio darinio pavojingumo. Tuo metu gydymas praėjo sklandžiai – užteko operacijos ir spindulinės terapijos. Tačiau po septynerių metų moters savijauta ir vėl pablogėjo.

Vaistas labai efektyvus jį skiriant tik atsiradus metastazėms, tačiau Aurelijos atveju, kai liga jau buvo labai pažengusi, jis nepadėjo. Teko vėl grįžti prie chemoterapijos, kuri taip pat nebuvo veiksminga.

Paradoksas, tačiau istorija pasikartojo: nieko neaptikę krūtyse, medikai tikino, kad ji sveika. Tik kai jai pavyko pasidaryti kompiuterinės tomografijos tyrimą, buvo rasta metastazių kepenyse. Vėliau paaiškėjo, kad vėžys išplito ir į kaulus.

Po sunkaus šešių chemoterapijos ciklų kurso metastazes kepenyse pavyko išnaikinti, tačiau kauluose jų liko. Toliau sekė dar vieni gražūs aktyvaus gyvenimo metai. Deja, po metų liga atsinaujino – ten pat, kepenyse. Naujas šešių ciklų chemoterapijos kursas padėjo vos trims mėnesiams.

Buvo paskirta trečia chemoterapija, tačiau jai prasidėjus moteris per „Vilties“ programą gavo naujausią vaistą metastazavusiam krūties vėžiui gydyti, kurio klinikinių tyrimų rezultatai teikė labai daug vilties. Bėda ta, kad vaistas labai efektyvus jį skiriant tik atsiradus metastazėms, tačiau Aurelijos atveju, kai liga jau buvo labai pažengusi, jis nepadėjo. Teko vėl grįžti prie chemoterapijos, kuri taip pat nebuvo veiksminga, todėl gydytojams teko ieškoti kito chemoterapinių vaistų derinio ir skirti naują kursą. Deja…

Skirtas vaistas, kuris jau padarė daug žalos

„Ne paslaptis, kad geriausio onkologinių ligų gydymo daugeliu atvejų mes Lietuvoje tiesiog neturime. Šiuo metu po nepadėjusio chemoterapijos kurso man paskirtas hormoninis vaistas, kuris jau anksčiau buvo nutrauktas dėl labai stiprių šalutinių poveikių: ėmė trūkinėti akių tinklainė ir išsivystė katarakta, labai pablogėjo regėjimas, galiu visai jo netekti.

Šiuo metu po nepadėjusio chemoterapijos kurso man paskirtas hormoninis vaistas, kuris jau anksčiau buvo nutrauktas dėl labai stiprių šalutinių poveikių.

Dabar šis vaistas man skirtas todėl, kad jeigu bent metus padės pristabdyti ligą, galbūt tada gausiu naujesnį, geresnį vaistą.

Taigi, kad gaučiau naujausią gydymą, turiu vartoti vaistą, kuris man jau labai pakenkė, teko daryti net keletą akių operacijų. Tačiau kitų vaistų pagal galiojančius teisės aktus man negali skirti, jeigu visai nepadės šis.

Tiesa, dar liko keletas neišbandytų chemoterapijos derinių. Tačiau yra žinoma, kad geriausiai veikia, pirma, antra, gal dar trečia chemoterapija, bet toliau organizmas pripranta prie jos. Mano atveju taip ir nutikę: gydymas neveiksmingas, o organizmas alinamas“, – pasakojo pašnekovė.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV auganti medicininė kanapė
„Scanpix“/AP nuotr./JAV auganti medicininė kanapė

Gyventi aktyviai padeda alternatyvios priemonės

Kitas žmogus šioje situacijoje seniai būtų nuleidęs rankas, tik ne Aurelija. Moteris nusprendė pati prisiimti atsakomybę už savo sveikatą ir pradėjo domėtis alternatyviais sveikatos palaikymo ir atstatymo būdais. Tai jai padėjo išgyventi sudėtingą chemoterapijos poveikį ir greičiau atstatyti kraujo rodiklius po jos. Pagaliau tai leido jai dirbti – moteris turi pati save išlaikyti.

Norėdama sau padėti pati, gavo net keletą alternatyvios medicinos sertifikatų gydymui eteriniais aliejais ir masažu, suteikiančių teisę padėti ir kitiems. Tiesa, Aurelija tikino, kad niekada nedrįstų užsiimti savigyda. Ji lankėsi tik pas tuos fitoterapeutus bei kitus alternatyvios medicinos specialistus, kuriais pasitikėjo.

Taip pat ji kardinaliai pakeitė savo mitybą – visiškai atsisakė mėsos, paprastųjų angliavandenių, pridėtinių riebalų, pieno produktų. Tai, jos teigimu, prisideda prie geresnės savijautos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Save išgydžiusios kūno psichoterapeutės Rasos Mažionienės patarimai: kokios emocijos sukelia kokias ligas

Gerdama opiatus tampa beveik neveiksni

Pasak jos, visas alternatyvus vėžio gydymas yra labai brangus, todėl jai tenka atsirinkti, ką gali sau leisti ir kas jai būtina. Su medikais apie tokius dalykus nepasitarsi – jie nelinkę kalbėti apie alternatyvas.

„Kadangi vėžys man pažeidė kaulus, aš nuolat gyvenu su kaulų skausmu. Tai nuolatinis skausmas, nepriklausantis nei nuo pozos, nei nuo judėjimo būdo. Patikėkite, jis tikrai labai stiprus ir varginantis. Belieka rasti būdą, kaip jį kontroliuoti. Lietuvoje šiuo tikslu skiriami opiatai. Tačiau man asmeniškai jų šalutinis poveikis toks, kad juos vartodama aš beveik iškrentu iš gyvenimo, kartais net negaliu savimi pasirūpinti. Man jie sukelia foninį galvos skausmą ir visiškai užslopina“, – atviravo Aurelija.

Ji ilgai ieškojo alternatyvų, domėjosi, kas rašoma internete. Ištyrinėjo ne vieną preparatą – taip rado kanabinoidus.

„Scanpix“/AP nuotr./Kanapių plantacija JAV
„Scanpix“/AP nuotr./Kanapių plantacija JAV

„Tai gerokai silpnesnė narkotinė medžiaga nei opiatai, bet, paradoksas, jeigu aš paprašysiu vaistų nuo skausmo, iš gydytojo gausiu receptą opiatams, o kanapių preparatai pas mus draudžiami, nors jie įteisinti Vokietijoje, net konservatyviojoje Lenkijoje, kitose šalyse. Jie reguliuoja skausmą ir man asmeniškai neturi tokio pašalinio poveikio kaip opiatai. Juos vartodama aš galiu ir toliau gyventi aktyvų gyvenimą.

Be kita ko, jie puikiai reguliuoja miegą, o išsimiegoti mums labai svarbu. Daugeliui vėžiu sergančių žmonių jie pakeičia antidepresantus, nes gerina nuotaiką. Tačiau šiuo metu kanabinoidų, net gaminamų Lietuvoje, galiu vartoti tik tuomet, kai turiu tam pinigų. Vidutiniškai jie kainuoja apie 500 eurų mėnesiui. Kai neturiu pinigų, einu pas gydytoją prašyti recepto opiatams“, – pasakojo pašnekovė.

Nesupranta logikos, kodėl leidžiami stipresni narkotikai

Moteris nesupranta logikos, kodėl stipresni vaistai – opiatai – leidžiami vartoti, tuo tarpu galimybės vartoti silpnesnį ir mažiau pašalinių poveikių turintį vaistą nėra. Žinia, kai įpranti vartoti stipresnį vaistą, visada atsiranda pavojus, kad silpnesnis neveiks, todėl pradėti gydymą išties reikėtų mažiau kenksmingais preparatais.

„Pasaulio sveikatos organizacija yra uždraudusi kanapes bet kokia forma, tačiau tai buvo labai seniai. Dėl to tapo labai suvaržyti tyrimai dėl kanapių poveikio. Vis dėlto tos valstybės, kurios įteisino kanabinoidus, reikia manyti, rado pakankamai pagrįstų argumentų. Todėl ir Lietuvoje mes, pacientai, susibūrėme į iniciatyvinę grupę ir prašome valstybės taip pat apsvarstyti jų įteisinimo klausimą.

Opiatų vartojimo patariama staigiai nenutraukti, nes savijauta tuomet būna dar blogesnė nei anksčiau, kadangi prie jų vystosi pripratimas.

Noriu pabrėžti, mes kalbame ne apie kanapių auginimą ir jų vartojimą rekreaciniais tikslais, o tik apie kanabinoidų įteisinimą išskirtinai medicininiais tikslais, juos skiriant su receptu, kaip dabar yra su opiatais.

Tik norėtųsi, kad įregistravimui Lietuvoje būtų atrinkti preparatai ir iš natūralių žaliavų. Jei vaistai bus pagaminti tik iš cheminiu būdu sukurtų veikliųjų medžiagų, jie taip pat gali turėti šalutinių poveikių. Taip pat tam tikrais atvejais gali padėti pati kanapių žaliava.

Beje, opiatų vartojimo patariama staigiai nenutraukti. Ir iš tiesų, nutraukus juos staigiai, savijauta būna dar blogesnė nei anksčiau, kadangi prie jų vystosi pripratimas. Be to, dėl slopinamojo poveikio labai miglotai jauti kitus savo organizmo signalus. Galbūt atsirado skausmas, kuris nėra onkologinis, bet susijęs su kokiu nors uždegimu organizme, tačiau tu nesugebi normaliai pajausti. Prie kanabinoidų pripratimo nėra. Galiu tai patvirtinti ir savo patirtimi“, – teigė pašnekovė.

„Fotolia“ nuotr./Kanapių aliejus
„Fotolia“ nuotr./Kanapių aliejus

Aprašomi atvejai, kai net pasiekiama ligos remisija

Pasak jos, literatūroje aprašomi atvejai, kai vartodami kanabinoidus žmonės pasiekia ligos remisiją, kai niekas daugiau nepadeda. Vieną tokį žmogų ji net pažįstanti.

„Žinia, kai išbandomi visi chemoterapijos deriniai ir jie nepadeda, žmonės lieka be gydymo, nes daugiau vaistų tiesiog nėra. Yra aprašyta, kada tokiais atvejais padėjo kanabinoidai. Taip pat įrodyta, kad jie gerina kraujo rodiklius, kas labai svarbu onkologiniams ligoniams, nes jeigu kraujo rodikliai netinkami chemoterapijai, ji tiesiog neleidžiama, taigi nevyksta gydymas. Tose valstybėse, kuriose įteisinti vaistai su kanapių veikliosiomis medžiagomis, jie skiriami gydant Alzheimerį, epilepsiją, tam tikras autoimunines ligas (kartais tai vienintelis jų gydymo būdas)“, – tikino Aurelija.

Jos žiniomis, šiuo metu, regis, jau pasiektas politinis sutarimas ir pradėti veiksmai dėl galimo vaistinių preparatų iš kanapių įteisinimo, tačiau pacientams norėtųsi, kad šis procesas netruktų labai ilgai.

„Juk pakaktų pakoreguoti sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintus sąrašus ir perkelti kanapes ir kanapių produktus iš draudžiamų naudoti medicinos tikslais narkotinių medžiagų į leidžiamus naudoti medicinoje“, – teigė pašnekovė.

Politikai žada įteisinti kanapių preparatus

Seime jau įregistruotos įstatymų pataisos, kurios leistų įteisinti vaistų, pagamintų iš kanapių, vartojimą Lietuvoje.

Kaip jau ne kartą sakiau, šiuo atveju svarbiausia yra užtikrinti, kad vaistai, kurių sudėtyje yra kanapių, būtų naudojami tik pacientams gydyti, o ne, pavyzdžiui, rūkymui parke!

„Tokie vaistai į Lietuvos rinką galėtų patekti tik tuo atveju, kai jų saugumas ir veiksmingumas įrodomas klinikiniais tyrimais, įvykdomos visos registravimo procedūros. Jiems būtų taikomos itin griežtos naudojimo, apskaitos ir išdavimo pacientams taisyklės. Tai – įprastinės sąlygos, taikomos visiems vaistams. Pavyzdžiui, ne išimtis ir dabar naudojamas morfijus, skirtas malšinti labai stiprų, ūmų skausmą.

Numatome ir tai, kad reikės parengti tokių vaistų laikymo, gabenimo Lietuvos teritorijoje, gaminimo, importo ir eksporto tvarką, kuri leistų išvengti piktnaudžiavimo atvejų ir bandymų tokias medžiagas naudoti pramoginiais ar laisvalaikio tikslais. Kitus reikiamus teisės aktų pakeitimus irgi paruošime, nes tai nesudėtinga.

Kaip jau ne kartą sakiau, šiuo atveju svarbiausia yra užtikrinti, kad vaistai, kurių sudėtyje yra kanapių, būtų naudojami tik pacientams gydyti, o ne, pavyzdžiui, rūkymui parke! Ir ši nuomonė tikrai nesikeis!“ – teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų