2016-siais „The Wall Street Journal“ publikuotame pranešime teigiama, kad 4 valanda ryto tikriausiai yra pati produktyviausia dienos valanda. Mes nejuokaujame. Yra daugybė priežasčių, kodėl ši ankstyva valanda yra tokia produktyvi, ir štai kelios iš jų:
-
Niekas neblaško (pavyzdžiui, šeima ir vaikai) prieš saulei pakylant;
-
Niekas nerašo elektroninių laiškų ar pranešimų;
-
Mažiau veiklos socialiniuose tinkluose.
Kas tai daro?
Jei manote, kad 4 ryto yra beprotiška, galite į akis tai pasakyti beprotiškai sėkmingiems žmonėms. Jie visi savo darbo dieną pradeda tarp 3.45 ir 4.30 val. ryto.
-
„Apple“ generalinis direktorius Timas Cookas savo dieną pradeda 3.45.
-
„Ellevest“ generalinė direktorė Sallie Krawcheck sako: „Pati produktyviausia būnu 4 ryto.“
-
Michelle Gass, „Kohl“ parduotuvių tinklo generalinė direktorė, žadintuvą nusistato 4.30 ryto, kad galėtų pabėgioti.
-
Buvęs „Virgin America“ generalinis direktorius Davidas Cushas keldavosi 4.15 ryte, kad paskambintų verslo kolegoms Rytų pakrantėje.
Tačiau kaip ir daugumai mūsų, jums norisi ir reikia miego. Galbūt dėl asmeninio gyvenimo negalite sau leisti tokios prabangos, kaip anksti eiti miegoti bei ankstaus ryto ritualo, kaip sėkmingi verslininkai. Mes su jumis.
Iš tiesų svarbus ryto ritualas prasideda biure
Atvykstate į biurą, ir kaip pagal grafiką atsiranda blaškančių dalykų, „gaisrų“ kuriuos reikia užgesinti, klientų skundų bei reiklių bendradarbių, kažko prašančių (o gal reikalaujančių?) – tučtuojau. Laikrodis dar net neišmušė 9, o jūs jau pietaujate.
Jei tai skamba pažįstamai, psichologė Melissa Gratias, produktyvumo (ir visko, kas su juo susiję) ekspertė, aprašė ryto ritualą, kurio ji rekomenduoja laikytis, kai prisėdate prie savo darbinio stalo. Pasak jos, štai kaip turėtumėte suvaldyti savo rytą:
1. Laikykitės nuspėjamos rutinos. Susiplanuokite pirmąsias 30–60 savo dienos minučių. Ką turite padaryti pirmiausia, kad dienos pradžia būtų gera ir kiek laiko turėtumėte skirti kiekvienai užduočiai?
2. Venkite pasinėrimo į elektroninį paštą. Kai atsidarysite elektroninio pašto dėžutę, galite būti įtraukti į kitų poreikių sūkurį. Elektroninį paštą palikite pabaigai.
3. Sumažinkite trikdžių kiekį. Išjunkite telefono garsą ir išjunkite elektroninio pašto pranešimo garsą. Geriau susiplanuokite ryto darbus, o ne pertraukinėkite kitus.
4. Įtraukite produktyvias užduotis. Jūsų „atidarymo“ laikas yra laikas, peržvelgti kalendorių kelias dienas į priekį, atnaujinti „reikia padaryti“ sąrašą, susitvarkyti darbo stalą, pasitampyti ir t.t. Venkite veiklos, kuri atima jūsų arba kitų žmonių produktyvumą.
5. Įsteikite sau apdovanojimus. Jei jums sudėtinga laikytis rytinio ritualo, apsidovanokite už įvykdytas ne tokias malonias užduotis. Pavyzdžiui, išgerkite mėgstamiausios kavos su sausainiais tik įvykdę ryto ritualą.