Kaip rodo statistika, šlapimo infekcijos yra dažniausiai nėštumo metu pasitaikančios bakterinės infekcijos – teigiama, jog su ja susiduria 2–4 proc. nėščiųjų. Dar maždaug kita tiek besilaukiančių moterų susiduria su šlapimo takų infekcijomis, kurios nepasireiškia jokiais simptomais, tad aptinkamos tik darant šlapimo tyrimą.
Šlapimas ilgiau užsilaiko šlapimo pūslėje
Kaip ir kitais atvejais, taip ir nėščiosioms, šios infekcijos dažniausiai prasideda, kai bakterijos iš išangės patenka į šlaplę ir nukeliauja aukštyn į šlapimo takų sistemą. Čia bakterijos prikimba prie šlapimo takų gleivinės ir dauginasi. Anot urologo Vytauto Kamarausko, negydoma infekcija gali nukeliauti iki šlapimo pūslės ar net inkstų, o tai jau grasina rimtomis sveikatos problemomis mamai, o kai kuriais atvejais – netgi priešlaikiniu gimdymu.
Viena iš specifinių priežasčių, kodėl nėštumo metu dažniau sergama šlapimo takų infekcija, yra ta, jog dėl padidėjusio progesterono kiekio labiau atsipalaiduoja šlapimo sistema ir pūslė, o šlapimas ilgiau užsilaiko organizme – tai suteikia daugiau laiko bakterijoms daugintis.
Nėščios moters organizme vyksta daugybė pokyčių, tad ir dažnesnis nei įprasta šlapinimasis ir šiaip jau vargina dažną besilaukiančią moterį. Viena iš specifinių priežasčių, kodėl nėštumo metu dažniau sergama šlapimo takų infekcija, yra ta, jog dėl padidėjusio progesterono (moteriškųjų lytinių liaukų hormono, kurį nėštumo metu gamina placenta) kiekio labiau atsipalaiduoja šlapimo sistema ir pūslė, o šlapimas ilgiau užsilaiko organizme – tai suteikia daugiau laiko bakterijoms daugintis.
Būtina pasitarti su gydytoju
Nėščiajai susirgus šlapimo takų infekcija pasireiškia tokie patys simptomai, kaip ir sergant nenėščioms moterims ar vyrams – tai yra labai įkyrus noras šlapintis, deginimas ir perštėjimas šlapinantis, skausmas, maudimas apatinėje pilvo dalyje. Šlapimas gali būti drumstas, neįprasto kvapo. Vos atpažinus šiuos simptomus reikėtų pasitarti su savo gydytoju – ypač atsargios moterys turėtų būti pirmajame nėštumo trimestre ir savarankiškai nevartoti jokių medikamentų. Žinoma, ir antrajame, ir trečiajame nėštumo trimestre gydytojo konsultacija reikalinga, tačiau paprastai šiuo metu gydytojas patars vos išryškėjus šlapimo takų sistemos uždegimo požymiams pradėti vartoti preparatus, savo sudėtyje turinčiais natūralių spanguolių. Jei susirgimas bus rimtesnis, nėščiajai gali būti skirta ir antibiotikų, tačiau kartu su jais patariama vartoti ir preparatų su spanguolėmis. Ši liga klastinga tuo, jog net ir pasveikus vėliau yra linkusi kartotis, taigi pasitarkite su gydytoju, ir, jei jis pritars, dar kurį laiką vartokite spanguolių turinčius papildus, kurie padės galutinai išvalyti šlapimo takus ir neleis ligai atsinaujinti.
Panorus šlapintis negalima delsti
Kaip išvengti šlapimo takų infekcijos laukiantis kūdikio? Pasak urologo V.Kamarausko, galioja tie patys universalūs patarimai: stengtis neperšalti, dėvėti pakankamai šiltus, natūralaus pluošto apatinius, kruopščiai laikytis asmens higienos, valyti tarpvietę judesiu iš priekio link nugaros, vartoti pakankamai skysčių (geriausiai – gryno vandens), šlapinantis stengtis visiškai ištuštint šlapimo pūslę – tą pavyks padaryti šlapinantis kiek pasilenkus į priekį. Nėščioms moterims ypač nepatariama bent kiek kentėti panorus šlapintis – žinoma, dažnas bėgiojimas į tualetą gali varginti, tačiau pūslėje ilgiau užsilaikęs šlapimas yra vienas iš rizikos faktorių.
Jei jau šlapimo takų infekcijos nepavyko išvengti, svarbiausia nesijaudinti ir laiku imtis gydymo. Negalvokite apie galimas komplikacijas ir galimus blogiausius scenarijus – visos ligos sėkmingai išgydomos, jei tik laiku imamasi tinkamų veiksmų, o vėliau – profilaktikos, kad liga nepasikartotų.