Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dažniausios priešlaikinės ejakuliacijos priežastys

Priešlaikinė ejakuliacija yra problema, menkinanti ne vieno vyro lytinį gyvenimą. Pabrėžtina tai, kad šis sveikatos sutrikimas daug reikšmingos įtakos turi ne tik vyro asmeniniam santykiui su savimi, bet ir poros santykiams. Dauguma sveikatos problemų sprendžiama ieškant jas sukėlusių priežasčių. Būtent dėl to verta žinoti, kokios dažniausios priešlaikinės ejakuliacijos priežastys. Jų suradimas itin svarbus sėkmingam priešlaikinės ejakuliacijos gydymui – sprendžiant problemą sukėlusias priežastis (jei tik įmanoma jas išspręsti) ir parenkant tinkamiausius vaistus nuo priešlaikinės ejakuliacijos, pasiekiama daug geresnių sėklos išmetimo kontrolės rezultatų.
Pora
Pora / 123RF.com nuotr.

Anksti pradėtas lytinis gyvenimas

Kai kurie autoriai teigia, kad ankstyvas lytinis gyvenimas gali turėti daug įtakos priešlaikinės ejakuliacijos (PE) pasireiškimui. Pabrėžiama, kad suformuojami tam tikri įpročiai ar lytinių santykių būdai, kurių vėliau atsisakyti ar juos pakoreguoti tampa ypatingai sudėtinga. Pavyzdžiui, jei yra įprotis nuolat skubėti, jo atsikratyti gali būti labai sunku. Kai kurie įpročiai gali būti naudingi – jei jau ankstyvų lytinių santykių metu išmokstama tam tikrų ejakuliacijos kontrolės technikų, vėliau jos taikomos apie tai net negalvojant, tai yra, nevalingai.

Deja, bet PE gali lemti ir gyvenime patirti nemalonūs su lytiniais santykiais susiję potyriai, pavyzdžiui, seksualinė prievarta.

Per reti lytiniai santykiai

Per retai praktikuojama lytinė sueitis didina PE tikimybę. Tikėtina, kad kuo dažniau užsiimama lytiniais santykiais, tuo mažesnis troškimas ir nerimas jaučiamas dėl artėjančios sueities. Pastebima, kad dažniau užsiimant lytiniais santykiais būna didesnis sėklos išmetimo slenkstis – paprastai tariant tai reiškia, kad prireikia didesnės ir ilgiau trunkančios stimuliacijos, skirtos norint pasiekti ejakuliaciją. Reti lytiniai santykiai mažina asmens pripratimą prie susijaudinimo metu patiriamų pojūčių, todėl pastebimai didėja PE rizika.

Santykių poreikis priklauso ir nuo paties asmens – vieniems jų reikia dažniau, kitiems - rečiau.

Didelis troškimas ir nerimastingos mintys

Teigiama, kad nervinė įtampa dėl lytinio akto ir labai didelis nekantrumas suaktyvina procesus, mažinančius sėklos išmetimo slenkstį. Jei vyras patiria nerimą ir labai didelį troškimą, tuomet pastebimai didėja PE rizika. Nerimavimas ypatingai būdingas tiems vyrams, kurie PE patyrę jau ne vieną kartą.

Literatūroje yra duomenų, kad tai viena dažniausių PE priežasčių.

Didesnis, nei įprasta, varpos jautrumas bei ejakuliacijos reflekso ypatybės

Didesnis varpos jautrumas gali būti tiesiog įgimtas. Kuo didesnis lytinio organo jautrumas, tuo žemesnis ejakuliacijos slenkstis arba tuo greičiau pasiekiama sėklos išsiskyrimo (išmetimo) fazė. Pastebima, kad su amžiumi varpos jautrumas mažėja, todėl per didelis jos jautrumas dažniau pasitaiko jaunesnio amžiaus vyrams.

Kai kuriems vyras būdingas jautresnės eigos sėklos išmetimo refleksas – tuomet taip pat greičiau pasiekiama ejakuliacija.

Reikėtų nepamiršti ir to, kad daug įtakos turi ne tik vyro, bet ir moters lytinių organų anatominės ypatybės.

Lytinių hormonų bei neuromediatorių disbalansas ir galimas genetinis polinkis

Teigiama, kad sumažėjęs kai kurių lytinių hormonų kiekis ir nervinių signalų perdavėjų disbalansas turi įtakos PE pasireiškimui. Žinoma, kad už ejakuliacijos procesą atsakinga simpatinė nervų sistema. Manoma, kad ypatingą vaidmenį vaidina serotoninas ir jo reabsorbcija neurone, todėl naujausi vaistai, skirti PE gydymui, selektyviai stabdo būtent serotonino reabsorbciją. Taip pat pastebėta, kad pacientams, kurie skundžiasi PE, dažnai aptinkama mažesnė testosterono ir kai kurių kitų lytinių hormonų koncentracija organizme.

Kitų tyrimų rezultatai susiję su paveldimumu – manoma, kad tam tikrais atvejais PE yra nulemta genetikos. Tuomet PE priskiriama prie įgimtų, o ne įgytų sveikatos sutrikimų.

Kitos psichologinės priežastys bei ligos

PE gali lemti nepasitikėjimas savimi, kaltės jausmas, nuolatinis nerimas ir stresas, susijęs ne tik su nesėkmėmis lytiniame gyvenime, bet ir su kitomis gyvenimo sritimis bei problemomis. Neigiamą įtaką gali daryti gėdijimasis dėl savo kūno, jo formų ir išvaizdos. PE skatina ir kitos ligos ar sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, šlaplės ar prostatos uždegimai, depresija, nemiga.

Priešlaikinė ejakuliacija gydoma veikiant dviem esminėmis kryptimis:

1. Psichoterapija. Ji ypač indikuotina esant ryškių neurozinio sutrikimo požymių ir reikiamai paciento motyvacijai.

2. Medikamentinis gydymas. Dauguma vyrų, turinčių priešlaikinę ejakuliaciją, renkasi būtent medikamentinį gydymą. Jis nesudėtingas, lengviau prieinamas, nereikalingas ypatingų paciento ir jo partnerės pastangų ar didelių laiko sąnaudų.

Prieš kelis metus Lietuvoje atsirado pirmasis geriamas vaistas, kuris pagal indikacijas gali būti naudojamas prieš lytinį aktą, siekiant jį prailginti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai