Dėl naujagimio mėlynės pusdienį tylėję medikai ištyrė: kalta sunki liga

Po kraujo ėmimo procedūros naujagimiui ant rankos atsiradusi mėlynė pritrenkė tėvus. 4 savaičių Kajaus motina L. S. atsiuntė redakcijai nuotrauką ir piktinosi Santariškių Vaikų ligoninės slaugytojos aplaidumu. Neva dėl jos kaltės sūnaus ranka po kraujo ėmimo procedūros buvo sužeista. Bent jau tokios mėlynės L. S. nebuvo regėjusi.
Arūnas Liubšys
Arūnas Liubšys / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 1 Mėlynės

Kol vaizdo šokiruota motina širdgėlą liejo žiniasklaidai, o tėvas kraupią nuotrauką platino per socialinius tinklus, Kajui buvo atliekami papildomi tyrimai.

„Hematomos atsiradimo priežastis gali būti medicininė. Kai tik bus tyrimų rezultatai, galėsiu pakomentuoti plačiau. Tokia medicinos realybė: tyrimai kartais būna labai sudėtingi, jie trunka net ne valandas, o atsakymo laukiama paromis, jei, pavyzdžiui, kokiame nors pasėlyje turi išaugti bakterija. Šis kraujo tyrimas yra labai sudėtingas“, – kantrybės prašė Vaikų ligoninės atstovė spaudai Jolanta Normantienė.

Įprastu atveju krešulys susidaro per 2–3 minutes

Ketvirtadienį po pietų ligoninės Neonatologijos centro vadovas dr. Arūnas Liubšys teigė, kad naujagimis į ligoninę papuolė dėl infekcijos, todėl įprastine tvarka kraujas buvo imamas iš venos dėl infekcijos žymenų.

Konkrečiu atveju slaugytojai, įdūrusiai adatą reikiamoje vietoje, kraujas netekėjo, todėl ji užklijavo dūrio vietą ir kraują paėmė iš kitos vietos.

„Kraujo paėmimas iš venos yra invazinė procedūra. Tai reiškia, kad adata venoje praduria skylutę, gali tęstis kraujavimas iš venos, todėl kurį laiką vena laikoma užspaudus, kad pradūrimo vietoje susiformuotų krešulys. Jei žmogus neturi kraujo krešėjimo sutrikimų, krešulys susidaro per 2–3 min. Jeigu yra krešėjimo sutrikimų, kraujavimas gali tęstis ilgą laiką. Konkrečiu atveju slaugytojai, įdūrusiai adatą reikiamoje vietoje, kraujas netekėjo, todėl ji užklijavo dūrio vietą ir kraują paėmė iš kitos vietos“, – pasakojo A.Liubšys.

Po kelių valandų dūrio vietoje buvo pastebėta susidariusi mėlynė ir sutinusi ranka, nors kraujavimo iš dūrio vietos nebuvo.

Išaiškino sunkią ligą

Dėl susidariusio krešulio (hematomos) naujagimis buvo konsultuotas įvairių specialistų: chirurgų, angiochirurgų, hematologų ir kitų. Kraujas ištirtas dėl galimų krešėjimo sutrikimų ir naujagimiui nustatyta sunki hemofilijos A forma.

„Šitas atvejis padėjo anksti išaiškinti naujagimio sunkią ligą, kuri bet kuriuo šio mažylio gyvenimo laikotarpiu galėjo sukelti sunkių pasekmių. Bet tinkamai gydant šią ligą galima kontroliuoti“, – paaiškino A.Liubšys.

Šitas atvejis padėjo anksti išaiškinti naujagimio sunkią ligą, kuri bet kuriuo šio mažylio gyvenimo laikotarpiu galėjo sukelti sunkių pasekmių.

Hemofilija – reta, dažniausiai paveldima, kai kuriais atvejais įgyta liga, kuriai būdingas VIII arba IX krešėjimo faktorių trūkumas, dėl kurio sergančio žmogaus kraujas kreša kur kas lėčiau arba visai nekreša, todėl kraujavimas tęsiasi ilgą laiką.

Hemofilijai būdingi savaiminiai kraujavimai be jokios traumos, kraujavimas į sąnarius, vidaus organus. Dėl su X chromosoma susijusio recesyvinio paveldėjimo tipo hemofilija serga beveik išimtinai vyrai.

Hemofilija gali būti efektyviai gydoma genų inžinerijos būdu susintetintais trūkstamų krešėjimo faktorių preparatais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų