Demencijos simptomai, kurių gydytojai dažnai neįvertina

Vidutinio amžiaus žmonėms, kenčiantiems nuo demencijos, gydytojai klaidingai diagnozuoja menopauzę, vidutinio amžiaus krizę ar teigia, kad žmogaus pojūčius sukelia šeimyninės problemos, nors iš tiesų tai yra demencijos požymiai.
Demencija
Demencija / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Simptomai Sveikata

Gydytojas Jonathanas Rohreris, Londono universiteto koledžo (ang. University College London, UCL) frontotemporalinės demencijos specialistas, teigia, kad gydytojai vis dar susikoncentravę į tai, kad atminties praradimas yra pagrindinis demencijos simptomas, ir būtent todėl nepastebi ir neįvertina kitų įspėjančių apie ligą ženklų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Veido žymės: kaip odą gadina cukrus, alkoholis, gliutenas ir pieno produktai?

Frontotemporalinė demencija yra demencijos forma, labiausiai paplitusi tarp vidutinio amžiaus žmonių. Ši forma veikia smegenų dalis, atsakingas už kalbą bei gebėjimą planuoti, ir pasitaiko maždaug 16 tūkst. britų.

Pacientams, pranešantiems apie savo ar savo partnerių asmenybės pokyčius, diagnozės gali tekti laukti net iki 5 metų; kitų demencijos formų diagnozės – daugiau ne du metus.

Demencijos pradžioje atmintis ne visada būna paveikta. Štai keli netikėti simptomai, kurie gali pranešti apie artėjančią ligą:

  • Ribų nejautimas;
  • Nepadorus ar impulsyvus elgesys;
  • Netaktiški komentarai;
  • Priklausomybės saldumynams vystymasis;
  • Sulėtėjusi kalba ar mikčiojimas;
  • Pasikartojantis ar kompulsyvus elgesys;
  • Sumažėjęs rūpinimasis asmenine higiena.

Jei savo ar savo mylimųjų elgesyje pastebėjote išvardintus simptomus, kreipkitės į savo gydytoją ir pasidalinkite savo susirūpinimu.

Kaip sumažinti demencijos riziką:

Tikrinkite savo kraujo spaudimą

Aukštas kraujo spaudimas patrigubina demencijos išsivystymo riziką. Būtina, kad arterijos nuolatos į smegenis gabentų deguonį, gliukozę ir maistines medžiagas. Pasistenkite reguliariai tikrinti savo kraujo spaudimą. Jei apatinis skaičius yra 90 ir daugiau, o viršutinis – 145 ir daugiau, būtinai pasitarkite su savo gydytoju, kaip geriau šiuos skaičius sumažinti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip per 5 minutes suaktyvinti smegenų veiklą?

Pradėkite vaikščioti

Fizinis aktyvumas stimuliuoja supratimą ir apsaugo smegenis. Fizinio aktyvumo metu kūnas išskiria apsaugančias chemines medžiagas, tarp jų ir baltymą, vadinamą galvos smegenų kilmės neurotropiniu faktoriumi. Manoma, kad šis baltymas skatina neuronų augimą. Alzheimerio liga – tai palaipsniui smegenyse nykstantys neuronai. Net toks paprastas dalykas, kaip 30 minučių trunkantis pasivaikščiojimas kasdien, gali daug ką pakeisti.

Supraskite faktus

Tyrimai, publikuoti medicininiame žurnale „Neurology“, atskleidė, kad žmonės, savo mityboje vartojantys labai daug transriebalų, smegenų testuose surenka mažiau balų, taip pat pastebimas jų pilkosios medžiagos nykimas, būdingas Alzheimerio liga sergantiems asmenims. Venkite visko, kieno sudėtyje yra žodis „hidrinti“, nes tai reiškia, kad tuose produktuose yra transriebalų. Riebi žuvis yra puikus omega–3 žuvų riebalų šaltinis (jie apsaugo smegenis). Jei nemėgstate žuvies, naudokite maisto papildus.

Apimtys yra svarbu

Mokslininkai dar tiksliai nežino, kaip antsvoris didina Alzheimerio ar kitų demencijos formų riziką, tačiau vis daugėja įrodymų, kad antsvoris turi tam įtakos. Viena teorija teigia, kad per didelis insulino kiekis smegenyse, atsirandantis dėl antsvorio ar nutukimo, gali skatinti beta amiloido plokštelių, randamų Alzheimerio liga sergančių žmonių smegenyse, kaupimąsi. Nepriklausomai nuo priežasties, sveika mityba, kupina visų reikalingų maistinių medžiagų ir vitaminų, yra tik į gera.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ląstelių atmintis: ar gali vaikas paveldėti motinos buvusių meilužių savybes?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis