Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dirbate pamaininį darbą? Gydytoja pataria, kaip išlaikyti kokybišką miego ritmą

Dažnai pamaininį darbą dirbantiems žmonėms sunku išlaikyti kokybišką miego ir būdravimo ritmą. Dėl ilgalaikio pamaininio darbo gali suprastėti miego kokybė, padidėti rizika susirgti širdies ir kraujagyslių, metabolinėmis bei kai kuriomis onkologinėmis ligomis. Riziką susirgti šiomis ligomis didina ir pamaininio darbo metu susiformavę neteisingi mitybos, fizinio aktyvumo įpročiai, gausus nikotino, kofeino vartojimas.
Žadintuvas
Žadintuvas / 123RF.com nuotr.

Kaip Kauno klinikų pranešime spaudai teigia Neurologijos klinikos gydytoja neurologė Evelina Pajėdienė, jų įstaigoje atliktas tyrimas, kurio metu apklaustos 187 slaugytojos, dirbančios pamaininį darbą, rodo, kad apie 70,6 proc. jų skundėsi bloga miego kokybe.

„Dažniausiai miego kokybė reikšmingai prastėja dėl nekokybiško miego, nemigos, dienos mieguistumo ir patiriamo streso, – pastebi E.Pajėdienė. – Šiuo emociškai įtemptu laikotarpiu daugeliui sunku išlaikyti miego kokybę ir ramų protą, tačiau poilsis, sąmoningumas bei vidinis balansas labai svarbus norint susikoncentruoti į darbines veiklas.“

Kauno klinikų nuotr./Evelina Pajėdienė
Kauno klinikų nuotr./Evelina Pajėdienė

Siekiant pagerinti miego ir būdravimo ritmą, dirbant pamaininį darbą, gydytojai neurologai rekomenduoja atkreipti dėmesį į poilsį prieš naktinę pamainą.

„Pamainai prasidedant vakare ir tęsiantis iki ryto, darbuotojams patariama prieš pamainą apie valandą ar pusantros valandos skirti miegui, – teigia gydytoja neurologė. – Be to, grįžus iš naktinės pamainos ir turint laisvą dieną, pirmoje dienos pusėje reikėtų skirti ne daugiau nei 4 valandas poguliui. Jei pogulis bus vėlesnis ir ilgesnis, naktį gali būti sunku užmigti, o miegas taps nekokybiškas.“

Ji priduria, kad jei po vienos naktinės pamainos reikės dirbti ir kitą naktį, tada patariama dienos metu miegoti kuo ilgiau.

Grįžtant namo po pasibaigusios pamainos, reikėtų vengti natūralios saulės šviesos, nes ji – vienas pagrindinių impulsų, nurodančių, kad prasideda diena ir smegenims reikia būdrauti.

„Gaunamos šviesos kiekį galima sumažinti dėvint akinius nuo saulės, namuose užsitraukiant saulės šviesą blokuojančias užuolaidas, – sako E.Pajėdienė. – Taip pat naktinės pamainos metu, ypatingai paryčiais, reikėtų vengti nikotino, kofeino ir greitųjų angliavandenių turinčių produktų, nes jie toliau cirkuliuos organizme trukdydami greitai užmigti bei pailsėti.“

Dirbusiems iki vėlyvo vakaro reikėtų kuo greičiau atsiriboti nuo darbo ir stengtis pereiti į poilsio režimą.

„Patariama vengti elektroninių prietaisų, o geriau taikyti įvairius atsipalaidavimo metodus, ramiai pasikalbėti su namiškiais, – pažymi gydytoja.

– Dieninėmis pamainomis ir laisvadieniais rekomenduojama valgyti, mankštintis, eiti miegoti ir keltis panašiu metu. Tai padės tinkamai reguliuoti miego ir būdravimo ritmą bei lengviau prisitaikyti prie pamaininio darbo sukeliamo šio ritmo sutrikdymo.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais