Per DUOday žmogus su negalia visą darbo dieną praleidžia pasirinktoje organizacijoje: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu. Šiais metais siūlomos profesijos bei rolės labai skirtingos – nuo skambučių centro darbuotojų, apskaitininkų, produktų komplektuotojų iki ministro.
Dalyvauja tokios organizacijos kaip „Swedbank“ Lietuvoje, „Yara Lietuva“, „Rimi Lietuva“, „Decathlon“, „Telia Lietuva“, „Biržų duona“, „Grūstė“, , Lietuvos oro uostai, „Lietuvos paštas“, Prezidentūra, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei daugelis kitų.
Jurgita Kuprytė, socialinės įdarbinimo agentūros „SOPA“, 2019 metais į Lietuvą atvežusios tarptautinę DUOday iniciatyvą, vadovė pabrėžia, kad projektas turi du tikslus: „Žmonės su negalia skirtingose organizacijose gali nors vieną dieną išbandyti įvairias profesijas, o taip pat šviečiame visuomenę, darbdavius apie žmonių su negalia gebėjimus, apie tai, kad jų daugiau galėtų dalyvauti darbo rinkoje.
Iniciatyva sėkmingai įleido šaknis Lietuvoje, šiais metais visoje Lietuvoje darbuosis daugiau nei 350 duetų! Ir jeigu pradžioje DUOday aktyviau palaikė tarptautinės organizacijos Vilniuje, dabar įsitraukia vis daugiau darbdavių mažesniuose miesteliuose, lietuviško kapitalo bei valstybinių įmonių“, – sako ji. – „Tikime, kad ateityje tai virs žmonėms su negalia pritaikytomis darbo vietomis. “
Kiekvienais metais per DUOday prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ kviečia žmones su negalia pasimatuoti darbo vietas ne tik Vilniuje. Šiemet įmonė iniciatyvą vykdo Klaipėdoje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje. Vaida Kaikarienė, „Rimi Lietuva” personalo vadovė, pasakoja, kad įmonė žmones su negalia įdarbina jau daugiau nei šešioliką metų: „Dauguma mūsų prekybos centrų jau moka dirbti su skirtingais darbuotojais.
Mažesniuose miesteliuose yra stiprios bendruomenės, žmonės vieni kitus pažįsta, tad šias iniciatyvas vertina labai pozityviai. Taip pat kiekvienas prekybos centras turi ambasadorių, kuris dirba socialinės atsakomybės srityse vietinėse bendruomenėse. Pastebime, kad bėgant laikui klientų požiūris irgi keičiasi – žmonės tampa atviresni įvairovei. Pavyzdžiui, mūsų darbuotojai su klausos negalia gali dėvėti specialius ženkliukus, informuojančius, jog žmogus negirdi, tokiu atveju klientai stengiasi parašyti klausimą telefone ar aiškiau tarti žodžius lūpomis, kad darbuotojas išskaitytų.
Mūsų lojalūs klientai dažnai atpažįsta mūsų ilgamečius darbuotojus, pasitaiko, kad išmoksta pasakyti ir keletą žodžių gestų kalba. Turime ir sėkmės istorijų, kai DUOday metu ,,pasimatavę‘‘ pozicijas, žmonės pasilieka dirbti ,,Rimi‘‘, todėl tai labai prasminga iniciatyva.“
Nors daugeliui organizacijų DUOday būna tik pirmas žingsnis į pažintį su žmonėmis su negalia, bet tai yra puiki galimybė pradėti bendradarbiavimą su vietinėmis žmones su negalia atstovaujančiomis organizacijomis. Sporto prekių tinklas „Decathlon“ DUOday iniciatyvoje dalyvauja jau trečius metus bei yra įdarbinę šešis darbuotojus su negalia Vilniuje, bendradarbiaudami su „SOPA“.
Šiais metais tinklas atvėrė savo parduotuves Kaune bei Klaipėdoje, kur taip pat ieškos partnerių ir sieks įdarbinti žmones su skirtingais gebėjimais. „Decathlon“ misija yra pasiūlyti sportą kiekvienam, o mūsų, kaip darbdavio, misija yra pasiūlyti darbo galimybę kiekvienam.
Atrankose vadovaujamės dviem kriterijais: meilė sportui ir noras suburti komandą, kurioje atsispindėtų visa žmonijos įvairovė – nuo lyties, rasės iki skirtingų gebėjimų,“ – sako Nicolas Fogola, „Decathlon Lietuva“ generalinis direktorius. – „Mūsųlaukia iššūkis ir šiuose miestuose surasti partnerius, žmones su negalia atstovaujančias organizacijas, kurie pasiūlytų mums kandidatus įvairioms darbo pozicijoms bei padėtų jiems sėkmingai startuoti. DUOday Klaipėdoje – šio naujo darbų etapo pradžia.”
Šių metų balandžio 1-os dienos Užimtumo tarnybos duomenimis, iš viso registruota virš 12 tūkstančių šiuo metu nedirbančių žmonių su negalia. Lietuvos žmonių su negalia įdarbinimo skaičiai yra žemesni negu Europos Sąjungos šalių vidurkis, todėl DUOday – mūsų šaliai itin svarbi iniciatyva, tvirtina Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė Eglė Čaplikienė: „Džiaugiamės, kad šiais metais DUOday iniciatyva plečiasi ir į kitus regionus, kad mažesnių miestų dalyviai gali išbandyti savo jėgas atviroje darbo rinkoje, susipažinti su skirtingomis profesijoms, o gal net įsidarbinti.
Mūsų organizuojamų „Jokio skirtumo“ kontaktų mugių metu regionuose dažniausiai įvardijamas darbdavių trikdis, kodėl visgi nėra „jokio skirtumo“ įdarbinti darbuotoją su ar be negalios, yra nežinia, natūrali baimė. Ir DUOday iniciatyva tą baimę pakeičia supratimu. O mes šiemet vėl kviesime visų darbdavių atstovus mokymų metu įgyti žinių apie darbuotojų, turinčių negalią, įtraukties į darbo rinką svarbą, negalios specifiką, valstybės pagalbą darbdaviui, o tuomet išdrįsti žengti tą žingsnį naujų patirčių link!”