Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas dr. Ernest Zacharevskij pastebi, kad per dešimtmetį pilvo plastikos operacijos lietuviams tapo kur kas prieinamesnės ir labiau įperkamos.
Tačiau dažnas, prieš praverdamas plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo duris, pasvarsto, kaip gi bus su tuo skausmo slenksčiu grožio chirurgijoje?
Apie gražėti norinčių pacientų nuogąstavimus ir lūkesčius, taip pat norą išvengti komplikacijų pooperaciniu laikotarpiu kalbamės su „SV plastinės chirurgijos centro“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju dr. E. Zacharevskij.
– Gyvenant visuomenėje, kurioje visi skuba, plastikos chirurgija tampa savotiška norma: atrodyti gražiau svarbu visiems, t. y. ir sulieknėti norintiems vyrams, ir po kūdikio gimimo pasitikėjimą savo kūnu susigrąžinti mėginančioms moterims. Taigi, kaip seniai lietuviai atradę pilvo plastikos operacijas ir kiek jos populiarios Lietuvoje?
– Vertinant pasaulinę statistiką, pilvo plastinės operacijos patenka į penketuką populiariausių pasaulio operacijų. Panaši statistika yra ir Lietuvoje. Šios operacijos labai populiarios, mūsų klinikoje jos atliekamos beveik kiekvieną dieną.
Pilvo plastika visada turi ir estetinį, ir atstatomąjį komponentą. Prieš operaciją atliekame pilvo sienos echoskopiją, kad įvertintume pacientų audinių būklę dėl pilvo tiesiųjų raumenų prasiskyrimo, sužinotume, ar nėra išvaržų, kad būtume tikri, ar nereikia imtis kažkokių papildomų priemonių operacijos metu.
– Kaip palengvinate gijimą po pilvo plastikos operacijų?
– Siūlome kompleksines priemones, tokias, kaip reabilitacija po pilvo plastinės operacijos ir pan. Labai svarbu pooperaciniu laikotarpiu teisingai pritaikyta kompresinė apranga. Dėvėti ją rekomenduojame 6–8 savaites. Ji sumažina minkštųjų audinių patinimą, apsaugo, kad nesusidarytų skysčio sankaupos, taip pat padeda odai susitraukti ir formuoja naujus kūno kontūrus. Taip pat rekomenduojame limfodrenažą, kuris išjudina limfą ir sumažina odos patinimus.
Na, o apie randų priežiūrą kalbėti galima, kai užgyja pjūvis ir susiformuoja randas.
Pooperaciniu laikotarpiu dažniausiai rekomenduojame silikoninius pleistrus (tam, kad būtų nuolatinis spaudimas į pjūvio vietą), kad randas būtų minkštesnis, greičiau išsilygintų, na, o jei buvo formuojama bamba, labai tinka silikoniniai geliai.
Randų gijimą po atliktų operacijų paspartina silikoninis gelis ir kitos kompleksinės priemonės.
– Pasiryžus plastinei operacijai, kai rekonstruojamas didesnis odos perimetras, didėja ir komplikacijų rizika. Kokią išeitis: tvarkytis mažesnį odos plotą per kelis kartus?
– Rekomendacija būtent tokia. Kita vertus, visi suprantame, kad gyvename skubančiame pasaulyje.
Žmonėms, taupantiems savo laiką, dažnai atliekame tuo pat metu pilvo ir krūtinės operacijas. Kaskart pacientės (-o) galimybes apsvarstome individualiai, darome viską, kad pooperacinis gydymas būtų sklandus ir afektyvus.
Komplikacijos galimos dėl gretutinių ligų, rūkymo, senų randų, antsvorio ar kitų rizikos veiksnių. Tuomet kompleksinės, didesnio kūno ploto operacijos patariame atsisakyti arba siūlome tai atlikti dviem etapais.
– Gyvename visuomenėje, bijančioje skausmo. Kaip į jį reaguoja jūsų pacientai?
– Pilvo plastikos operacijos visuomet atliekame bendrinėje nejautroje. Žmogus tuo metu miega, taigi, skausmo nejaučia. Įprastinė operacijos trukmė – 2–2,5 val.
Kombinuotos operacijos (jų metų riebalai siurbiami nuo nugaros, juosmens srities ir šlaunų) užtrunka ilgiau. Dažniausiai jos atliekamos moterims, susilaukus 2 ar 3 vaikų, apie keturiasdešimtuosius gyvenimo metus.
Po nėštumo ir gimdymo, pakitus organizmo audiniams ar ištikus pilvo diastazei (pilvo raumenų prasiskyrimui), kai norima susigrąžinti džiaugsmą savo kūnu, mėgautis pilnaverčiu gyvenimu.
Pilvo plastinės operacijos galimos ir vyresniame amžiuje (esu turėjęs ir 68 m. pacientę), kad žmogus jaustųsi komfortiškai, nebebijotų nusirengti dėl nukarusių odos, nepatirtų diskomforto dėl jos iššutimo, sudirgimų, perteklinių audinių ir pan. Kaskart įvertiname gretutines ligas ir galimą riziką.
Bet pastebime, kad pilvo plastikos operacijos vis populiaresnės ir tarp vyrų. Jų prireikia po svorio metimo, kada nukąra per didelė odos klostė.
– Kodėl kai kurioms moterims vis tik prireikia pilvos plastikos operacijų? Kodėl jų organizmas nesusitvarko po gimdymo natūraliai?
– Nėštumo metu moters organizme vyksta natūralūs pokyčiai. Dėl hormoninio fono suminkštėja audiniai, po nėštumo jie ne visada grįžta į pradinę fazę (kalbu apie pilvo sienos raumenų prasiskyrimą (diastazę). Vienoms moterims taip nutinka po pirmo, kitoms po trečio nėštumo ir gimdymo.
– Kiekviena operacija, matyt, yra šiokia tokia rizika dėl kartais pasitaikančių komplikacijų, kas gali nulemti ir ilgesnį gijimo procesą? Į ką vertėtų atkreipti dėmesį ir kaip tinkamai pasiruošti, kad gijimas vyktų sklandžiai?
– Komplikacijų rizika plastinėje chirurgijoje labai individuali. Nė vienoje kitoje chirurgijoje be jos neapsieinama.
Bet yra veiksnių, galinčių sumažinti šią riziką. Kaip vienus esminių, priklausančius nuo paciento, išskirčiau intensyvų rūkymą ir nutukimą.
Pirmasis sutrikdo audinių kraujotaką, audinių mikrocirkuliaciją, o tai sąlygoja komplikacijas, kaip ir antsvoris.
Komplikacijas pooperaciniu laikotarpiu sumažina ir reguliariai atliekamos operavusio gydytojo apžiūros: jos rekomenduojamos kas vieną, tris, šešis mėnesius ir prabėgus vieneriems metams po operacijos.
– Ką įprastai pacientams patariate prieš laukiančias operacijas?
– Plastinės operacijos kur kas efektyvesnės, kai paciento kūno masės indeksas yra normalus arba yra tik nedidelis antsvoris.
Jei kūno masės indeksas virš 30, vertėtų pirmiau pagalvoti apie kūno svorio mažinimą, kad KMI būtų 26 ar 28, o tuomet jau planuoti pilvo plastinę operaciją.
Jei pacientas nutukęs, riebalinio audinio daug, jį informuojame, kad yra tam tikros zonos, nuo kurių nusiurbti riebalų negalėsime, nes tai sutrikdytų pilvo odos kraujotaką.
Taigi, tam tikros odos zonos liks nepaliestos. Kiek riebalų buvo prieš operaciją, tiek liks ir po jos.
Dar viena svarbi sąlyga lieknėjantiems – būtų gerai, kad jau sumažėjęs kūno svoris laikytųsi pastovus bent tris mėnesius.
Kodėl? Kai žmogus meta svorį, organizmas yra streso būsenoje, o operacija streso lygį dar labiau padidina.
Pereinamasis laikotarpis padeda žmogui priprasti prie naujos kūno masės, subalansuoti mitybą, o tada galime kalbėti ir apie pilvo plastinę operaciją.
– Kokie veiksniai dar gali lemti operacijų komplikacijas?
– Ankstesni randai, anksčiau atliktos pilvo operacijos (ne tik plastinės) ir liposakcijos (riebalų nusiurbimų) taip pat prisideda prie komplikacijų rizikos. Jau esantys vidiniai randai sumažina audinių tempimą, blogina kraujotaką, taigi gali atsirasti tokios komplikacijos, kaip negyjančios pooperacinės žaizdos.
– Kiek konsultacijų prireikia, kad įvyktų operacija?
– Kartais užtenka ir vienos konsultacijos, kurios metu apsvarstome visas aplinkybes. Su pacientais iš užsienio įprastai susirašome keliais laiškais iki gyvo vizito. Nors kai kada tenka parašyti ir dvidešimt laiškų, kol žmogus apsisprendžia. Būna ir taip, kad ta diskusija pakely nutrūksta, o po ilgesnio laiko vėl atsinaujina, kol žmogus ryžtasi operuotis.
– Kaip vyksta pacientų priežiūra pooperaciniu laikotarpiu?
– Pooperaciniu laikotarpiu, maždaug 2–3 savaites, gyja žaizdos, tvarkosi audiniai ir patinimai. Nors žmogus grįžta prie kasdienės rutinos, apribojimai dėl sporto ar svorio kilnojimo dar aktualūs 2–3 mėnesius. Taip pat visą šį laiką rekomenduojame dėvėti kompresinę aprangą.
Po operacijos rekomenduojame apsilankyti pas mus prabėgus savaitei. Operavusiam gydytojui svarbu įvertinti, kaip vyksta žaizdų gijimas. Pacientas gauna nurodymus, tariamės dėl tolimesnių vizitų.
Paciento sutartyje jie numatyti prabėgus trims, šešiems ir dvylikai mėnesių. Išleisdami pacientą iš klinikos, aprūpiname reikalingais medikamentais ir gijimo priemonėmis, viską paaiškiname. Tačiau, jei kyla kokių neaiškumų ar klausimų, raginame kreiptis, kad įvertintume gyjimo dinamiką.
– Klausantis Jūsų susidaro įspūdis, kad pilvo operacijos nebėra prabangos prekė.
– Prieš dvidešimt metų pilvo plastinės operacijos buvo prabangos dalykas: operavosi tik pasiturintys asmenys.
Dabar dauguma pacientų yra vidutinės klasės. Lietuvos plastikos chirurgiją mielai renkasi ir užsienio pacientai
Visuomenėje tarsi tapo savotišku standartu, kad po nėštumo ir gimdymo reikia pasidailinti pilvuką, pasigražinti krūtinę. Žinoma, ne visoms moterims to prireikia, tai nėra privalomas dalykas.
Šiuo atveju kalbame apie situacijas, kai norisi atgauti prarastą pasitikėjimą savimi, savo išvaizda, dėl to juntamu diskomfortu dėl savo kūno, taip pat dėl patirtų išvaržų, diastazių ir pan.
– Ar labai skausminga pilvo plastika žmogui po operacijos?
– Jaučiamas skausmo lygis vėlgi labai individualus. Moterų skausmo slenkstis, ypač gimdžiusių natūraliai, gerokai aukštesnis nei negimdžiusių. Vyrų dažniausiai – mažesnis.
Pooperacinio laikotarpio pirmosios dienos sklandesnės ir mažiau skausmingos, kai operacijos metu į tam tikras zonas suleidžiami ilgo veikimo nuskausminamieji vaistai.
Po operacijos skausmą galima efektyviai valdyti vaistais. Mūsų komandoje už tai atsako anesteziologai, jie visuomet gali pakonsultuoti dėl papildomo skausmo mažinimo.