„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Eismo įvykio metu visam gyvenimui neįgalia tapusi dėstytoja: „Labiausiai bijojau tapti nereikalinga“

„Patekau į eismo įvykį būdama abiturientė, praėjus vos keletui dienų po šimtadienio, – pasakoja Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto lektorė Sandra Buklienė. – Gavau sunkią kaklo traumą, kurios metu buvo pažeisti kaklo C5,C6,C7 slanksteliai. Po šių slankstelių pažeidimo žmogus yra paralyžiuojamas, jis negali jausti savo kūno nuo pečių iki pat pėdų galiukų, gali jausti tik kaklą ir galvą...“
Sandra Buklienė, gavusi magistro laipsnį
Sandra Buklienė, gavusi magistro laipsnį / Asmeninio archyvo nuotr.

Avarijoje taip pat buvo pažeisti ir Sandros stuburo nervai. Kelias savaites moteris praleido reanimacijoje, po to pusantro mėnesio – intensyvios slaugos palatoje, o galiausiai buvo nuvežta į Vilniaus Santaros klinikas, kuriose buvo gydoma dar keturis mėnesius.

Kaip ir daugeliui patyrusių tokį baisų likimo smūgį, Sandrai buvo be galo sunku susitaikyti su mintimi, kad daugiau nebevaikščios, tačiau skaudžiausia jai buvo matyti, kaip sielojasi artimieji. Mama nuo jos nesitraukė nė per žingsnį, nei dieną, nei naktį.

„Tuo metu buvau visiškai priklausoma nuo kitų, pati nieko negalėjau padaryti, man tada reikėjo pagalbos net kvėpuojant, – prisimena moteris. – Artimieji turėjo tuo metu mane ir pamaitinti, ir aprengti, ir netgi lovoje apversti ant kito šono... Pati to padaryti negalėjau, kūnas visai manęs neklausė, jaučiausi didžiule našta savo artimiesiems... Valanda ligoninėje slinko kaip visa diena, o diena – kaip savaitė. Vienintelė svajonė, kuria tada gyvenau – kad kada nors galėčiau būti savarankiška.“

Asmeninio archyvo nuotr. /Sandra Buklienė Londone
Asmeninio archyvo nuotr. /Sandra Buklienė Londone

Grįžimas į gimtinę ir išvažiavimas iš jos

Po reabilitacijos Sandra neįgaliojo vežimėlyje grįžo namo pas mamą į mažą gyvenvietę prie Pakruojo, tačiau jau pirmomis dienomis suprato, kad ten savo ateities nemato.

Nebuvo jos gimtinėje nei jokios galimybės įsidarbinti, nei aplinkos, pritaikytos neįgaliesiems.

„Mane nepaprastai trikdė aplinkinių žvilgsniai ir širdį draskantis jų gailestis matant mane sėdinčią neįgaliojo vežimėlyje, – atsimena moteris. – Tai nenuostabu, pati niekada nebuvau susidūrusi su neįgaliaisiais, netgi nebuvau mačiusi, kaip atrodo vežimėlyje sėdintis neįgalus žmogus. Supratau, kad savo gimtinėje likti gyventi man bus per daug sunku ... Pasitarusios su mama priėmėme sprendimą pasiimti būtiniausius daiktus ir išvykti į Vilnių.“

Supratau, kad savo gimtinėje likti gyventi man bus per daug sunku ... Pasitarusios su mama priėmėme sprendimą pasiimti būtiniausius daiktus ir išvykti į Vilnių.

Vilnius

Vilniuje moterys iškart susidūrė su iššūkiais. Neįgaliesiems buto nuomoti tuomet niekas nenorėdavo. Pasak Sandros, dabar gal ir yra lengviau išsinuomoti, tačiau prieš dešimt metų tai buvo tikrai labai sudėtinga.

Pagaliau moterims pavyko rasti žmogų, kuris sutiko joms išnuomoti butą. Butas buvo antrame daugiabučio namo aukšte, lifto nebuvo.

Tai reiškė merginos įkalinimą jame ilgiems mėnesiams.

Į lauką moteris su vežimėliu galėdavo išvažiuoti pakvėpuoti grynu oru tik labai retai. Vežimėlį laiptais nunešti padėdavo kaimynai ar pakviesti praeiviai.

Tačiau pasivažinėjus lauke, surasti pagalbą atgal patekti į butą Sandrai buvo labai sunku. Kartais tekdavo lauke laukti net porą valandų, kol atsirasdavo koks geraširdis praeivis, kuris merginai padėdavo. Todėl išvykos į namo kiemą tapo labai retos.

Neįgaliųjų aktyvios reabilitacijos stovykla

Netikėtai vieną dieną Sandrą pakvietė į neįgaliųjų aktyvios reabilitacijos stovyklą.

„Ilgai dvejojau, – prisipažįsta moteris. – Kai pati savimi negali pasirūpinti, negali nei atsikelti, nei atsisėsti, nei apsirengti, tai ryžtis tokioje būklėje važiuoti kažkur į nepažįstamą vietą ir būti ten dvi savaites su nepažįstamais žmonėmis, buvo tikrai didelis iššūkis.“

Tačiau paskatinta mamos, artimųjų ir draugų, Sandra vis dėlto pasiryžo nuvykti į aktyvios reabilitacijos stovyklą.

Ir nepasigailėjo.

Dvi savaitės stovykloje pakeitė visą jos tolesnį gyvenimą.

„Stovykloje pamačiau daug tokių kaip aš, – prisimena Sandra. – Pamačiau, kaip jie, nepaisydami sunkios negalios, sugeba įveikti sunkumus ir užgriuvusias problemas. Pamačiau, kaip tie nuostabūs žmonės ne tik sugeba gyventi savarankiškai, tačiau dar ir mokosi, studijuoja, dirba, keliauja... “

Pamačiau, kaip tie nuostabūs žmonės ne tik sugeba gyventi savarankiškai, tačiau dar ir mokosi, studijuoja, dirba, keliauja...

Stovykloje moteris išmoko svarbiausių įgūdžių, kurių jai tuo metu nepaprastai reikėjo.

„Stovykloje likimo draugai mane išmokė, kaip pačiai apsirengti, kaip įsėsti į vežimėlį, kokius stalo įrankius naudoti, nors iki tol negalėjau nulaikyti netgi šaukšto...“ – prisimena Sandra. – Išmokau, kaip nesudėtingai pasigaminti maistą ir sužinojau, kokie įrankiai tam yra naudojami. Niekada anksčiau net nebūčiau pagalvojusi, kad yra speciali neįgaliesiems pritaikyta pjaustymo lentelė, pritaikytas peilis ir daug kitų dalykų... Stovykloje buvo puiki galimybė visa tai ne tik pamatyti, bet ir pačiai pabandyti...“

Asmeninio archyvo nuotr. /Sandra Buklienė Druskininkuose
Asmeninio archyvo nuotr. /Sandra Buklienė Druskininkuose

Gyvenimas po stovyklos

Iš aktyvios neįgaliųjų reabilitacijos stovyklos Sandra grįžo į Vilnių jau daug drąsesnė. Ji suprato, kad netgi patyrus labai sunkią traumą, gyvenimas nesustoja, pamatė pavyzdžių, kuriais norėjo sekti, pamatė ir kitų neįgaliųjų, kuriems yra dar blogiau nei jai, tačiau jie nenusimena ir kabinasi į gyvenimą iš visų jėgų.

„Anksčiau neišdrįsdavau pasirodyti viešumoje, nes jausdavausi labai nejaukiai, – pasakojo Sandra. – Tačiau pasiryžau tai daryti, nors ir buvo labai sunku... Supratau, kad galiu išvažiuoti vežimėliu į lauką, lankyti kiną ar teatrą... Man jau buvo nesvarbu, kad į mane žiūri žmonės, jų smalsūs žvilgsniai manęs jau nebežeidė ir nevertė susigūžti...“

Pradėjusi aktyviai rodytis viešumoje, Sandra po kurio laiko susipažino su savo būsimu vyru, įstojo į universitetą, kur baigė socialinius mokslus, po to – magistro studijas, tapo informacinių komunikacinių technologijų programų specialiste.

„Šiuo metu aš dėstau Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos katedros studentams. Jiems galiu perteikti ne tik teorines žinias, tačiau taip pat galiu viską parodyti ir praktiškai, realioje aplinkoje, – dalinasi mintimis moteris. – Tikrai nebuvo lengva derinti darbą su studijomis ir šeimyninį gyvenimą vienu metu, tačiau didelis užimtumas labai greitai padeda išspręsti psichologines problemas, nes paprasčiausiai nėra kada galvoti apie sunkumus, su kuriais susiduri kiekvieną dieną... Šiandien esu dėkinga likimui už tai, kad turėjau galimybę įgyti išsilavinimą, sukurti nuostabią šeimą, dirbti mėgstamus darbus ir, svarbiausia, tapti savarankiška ir reikalinga kitiems...”

Pasak Sandros, jai pasisekė, nes ji savo kelyje vis sutinka tik gerus žmones, tiek studijų metu, tiek ir dirbant.

„Tačiau turiu daug pavyzdžių iš savo neįgalių pažįstamų, kurie baigė aukštąjį mokslą – ir bakalaurą, ir magistrą, tačiau niekaip negali įsidarbinti, darbdaviai jų nenori priimti... – dalinasi mintimis moteris. – Greičiausiai bijo tų vyraujančių stereotipų, kad neįgalusis neatliks gerai tam tikrų funkcijų ar jam patikėto darbo. Tačiau tam tikrų funkcijų jis neatliks tik tuo atveju, jei darbo vieta ir aplinka neatitiks jo poreikių. Dažnu atveju neįgaliesiems tikrai nereikia daug... tik žmogiško supratingumo ir galimybės dirbti, kas leistų mums būti visaverčiais visuomenės nariais.“

Maltiečių neįgaliųjų aktyvios reabilitacijos stovykla

Rugpjūčio antroje pusėje Giruliuose vyks jau penktoji maltiečių aktyvios reabilitacijos stovykla „Judėk laisvai“, į kurią susirinks dvidešimt per paskutiniuosius metus itin sunkias stuburo traumas patyrusių jaunuolių.

Visi šie jauni žmonės yra sunkiai traumuoti tiek fiziškai (visi turi aukštą pažeidimo lygį – stuburo, kaklo lūžiai), tiek psichologiškai.

Stovykloje vyks specializuotų treniruočių ir konsultacijų programa, siekiant maksimaliai efektyviai paruošti neįgalius jaunuolius naujam gyvenimui ir padėti jiems įveikti didžiulę psichologinę krizę.

Jauni žmonės stovykloje gyvens kartu su tokį patį neįgalumą turinčiais instruktoriais ir tokiu būdu kasdien galės gauti vertingų patarimų ir formuoti neįgaliesiems gyvybiškai būtinus įgūdžius.

Asmeninio archyvo nuotr. /Sandra Buklienė
Asmeninio archyvo nuotr. /Sandra Buklienė

Jūsų pagalba yra būtina ir labai laukiama

Aktyvios reabilitacijos stovyklą neįgaliam jaunimui Giruliuose maltiečiai gali surengti TIK Jūsų paramos dėka.

Maloniai kviečiame padėti negalią turintiems jaunuoliams, aukojant trumpuoju numeriu 1404 ( 3€ ). Didesnė auka: www.maltieciai.lt

Kiekvienas Jūsų paaukotas euras yra nepaprastai svarbus. Jis suteikia daugiau galimybių padėti neįgaliems jaunuoliams po didžiulių išgyvenimų ir kančių grįžti į normalų gyvenimą ir rasti savo vietą visuomenėje!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“