Oro teršalų medicininio poveikio komitetas paskelbė savo išvadas po to, kai peržiūrėjo beveik 70 tyrimų, kuriuose buvo analizuojama, kaip išmetamųjų teršalų poveikis laikui bėgant veikia smegenis.
291 puslapio ataskaitoje daroma išvada, kad oro tarša greičiausiai didina pagreitėjusio „kognityvinių gebėjimų silpnėjimo“ ir „demencijos išsivystymo“ riziką vyresnio amžiaus žmonėms.
Ekspertai mano, kad taip yra dėl teršalų, patenkančių į kraujotakos sistemą ir veikiančių smegenų kraujotaką, poveikio.
„Apžvelgti epidemiologiniai duomenys gana nuosekliai rodo sąsajas tarp lėtinio oro taršos poveikio ir sumažėjusio visuotinio pažinimo bei regos ir erdvinių gebėjimų sutrikimo, taip pat pažintinių gebėjimų pablogėjimo ir padidėjusios demencijos rizikos.
Rezultatai dėl kitų pažinimo sričių, tokių kaip vykdomosios funkcijos, dėmesys, atmintis, kalba ir lengvas pažinimo sutrikimas, yra nevienodi. Identifikuotuose neurovaizdavimo tyrimuose nuosekliai pateikiamos sąsajos tarp oro taršos poveikio ir baltosios medžiagos atrofijos“, – teigia autoriai.
Priduriama, kad tyrimai vieningai nenurodo, kuris teršalas yra labiausiai susijęs su šiuo poveikiu.
Taip pat yra daugiau patvirtintų įrodymų, kad oro tarša didina širdies ligų riziką.
Britų širdies fondo duomenimis, kvėpuojant išmetamosiomis dujomis gali būti pažeistos kraujagyslės, nes jos tampa siauresnės ir kietesnės, todėl padidėja krešulių, širdies ritmo sutrikimų ir širdies priepuolių tikimybė.