Endokrinologas G.Kazanavičius – apie hormonų virtuvę: kodėl moterims sunku pastoti ir kaip anabolikai kastruoja vyrus

Kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo lyties, turi dvejopų lytinių hormonų – tiek vyriškų, tiek moteriškų. Vis dėlto mūsų lytis nulemia vieno hormono dominavimą. Būtent todėl vyrai ir moterys skiriasi ne tik išvaizda, bet ir charakteriu, poreikiais ir polinkiais. Tačiau pastaruoju metu vyrai ir moterys, regis, keičiasi vaidmenimis. Sakysite, kaltas gyvenimo būdas? Ne, kalti hormonai!
Gintautas Kazanavičius
Gintautas Kazanavičius / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Kaip moteris pasirenka vyrą

Pasak endokrinologo prof. Gintauto Kazanavičiaus, paprastai tiek vyrai, tiek moterys turi hormonų pusiausvyrą. Tai reiškia, kad dominuoja vyriški ar moteriški hormonai (priklausomai nuo lyties), tačiau yra priešingų lytinių hormonų. Paprastai vyriškus vyrus traukia labai moteriškos moterys, ir atvirkščiai. Tačiau pastaruoju metu ši hormonų pusiausvyra dažnai būna išsibalansavusi.

Kaip paradoksaliai skambėtų, paprastai antrą pusę pasirenka moterys, o ne vyrai. Taip yra todėl, kad moterys partnerį atsirenka pagal daug sudėtingesnį modelį nei vyrai.

Pavyzdžiui, jei merginoms pradeda trikti mėnesinių ciklas, atsiranda plaukeliai, paberia prieš mėnesines veidą, nugarą, tai reiškia, kad jos turi daugiau vyriškų hormonų. Šios merginos paprastai būna tvirtesnio charakterio, iš mokslų dažnai pasirenka teisę, nori eiti į policiją, kariuomenę. Deja, joms sunkiau pastoti, galimi persileidimai.

„Jei vyras turi šiek tiek mažiau vyriškų hormonų, be abejonių, turi ir kitokį charakterį. Jis nėra labai ryžtingas, švelnesnis, gali būti labiau aikštingas, pabumbantis. Jeigu moteris turi daugiau vyriškų hormonų, ji visada pasirinks vyrą, kurį galėtų valdyti.

Kaip paradoksaliai skambėtų, paprastai antrą pusę pasirenka moterys, o ne vyrai. Taip yra todėl, kad moterys partnerį atsirenka pagal daug sudėtingesnį modelį nei vyrai. Vyrai šia prasme labai primityvūs. Moteris visada įvertina vyro stotą, balsą, kvapą, uždirbamą algą ir visa kita. Pirmas įspūdis svarbus, bet jis ne svarbiausias. Dažnai moterys kalba tarpusavyje: koks gražus vyriškis. Bet kai jis išsižioja, jos visos nuo jo gali nusisukti.

Fotolia nuotr./Pora.
Fotolia nuotr./Pora.

Kaip šis pasirinkimas vyksta realiame gyvenime? Eina mergina gatve ir jaučia vyrų žvilgsnius. Dažnai jie būna labai trumpi, vos sekundę trunkantys. Tačiau dauguma atvejų šis dėmesys jos visiškai neužkabina. Staiga atsiranda vaikinas, kuris pritraukia jos dėmesį, ir ji tuomet taip pat atsako žvilgsniu. Vaikinas giriasi: „Štai, pakabinau panelę.“ Nieko jis nepakabino. Jeigu merginai nesuvirpa širdis, joks vaikinas jos nepakabins, nes būtent moteris pasirenka vyrą“, – tikino pašnekovas.

Kodėl moterys vyriškėja, o vyrai moteriškėja

Paklaustas, kodėl šiais laikais daugėja vyriškų moterų, medikas teigė, kad tai susiję su vyriškų hormonų pagausėjimu jų organizme.

„Tam tikrą įtaką turi socialiniai veiksniai, tačiau tai vyksta ir dėl to, kad mūsų organizme išsiderina hormonai, kadangi neaišku, ką mes valgome, ką geriame. Yra teorijų, kad didelis fluoro kiekis išderina mūsų hormonus, o pastarieji grandinine reakcija išderina kitus hormonus“, – svarstė G.Kazanavičius.

Pasak jo, dar didesnė bėda, kad hormonų disbalansas sukelia nevaisingumą, o tai laužo jaunų žmonių gyvenimus. Šiuo atžvilgiu medikas labiausiai kaltina hormoninius kontraceptikus, be kurių šiandien dažna moteris nė neįsivaizduoja savo lytinio gyvenimo.

Esu turėjęs ne vieną pacientę, kuri daug metų vartojo kontraceptikus, pagaliau panoro vaikų, bet nebegali pastoti, nes neprabudinamai užmigo jos kiaušidės.

„Šiuo metu kontraceptikai yra be galo populiarūs, bet esu turėjęs ne vieną pacientę, kuri daug metų vartojo kontraceptikus, pagaliau panoro vaikų, bet nebegali pastoti, nes neprabudinamai užmigo jos kiaušidės. Tokie atvejai labai reti, bet jų būna. Mat bet koks hormonų vartojimas užblokuoja tą organą, kuris turėtų tuos hormonus gaminti.

Pavyzdžiui, kai tam tikrais atvejais skiriami antinksčių hormonai, juos pavartojus ilgesnį laiką gali numirti antinksčiai, panašių problemų gali būti su skydliauke ir pan.“, – teigė pašnekovas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Kazanavičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Kazanavičius

Vartojant anabolikus rizikuojama prarasti lytinį pajėgumą

Jauniems vyrams lytinę funkciją dažnai sutrikdo anaboliniai steroidai, vartojami raumenų auginimui.

„Kultūristai, vartojantys anabolikus, testosterono preparatus, būna stiprūs, raumeningi, galingi, tačiau ateityje atrofuojasi jų vyriškos liaukos, ir jie negali net šeimos sukurti. Galiausiai jų raumenys virsta riebaliniu audiniu.

Todėl manau, kad siūlymas jauniems vyrams vartoti anabolikus yra kriminalas, tai vyrų kastravimas. Todėl labai noriu įspėti visus jaunus vyrukus nepasiduoti trenerių pagundoms. Yra puikių alternatyvių žolių, kurios tokio poveikio neturi, bet taip pat stiprina vyriškumą“, – tikino endokrinologas.

Dėl dietų jaunos moterys tampa nepatrauklios vyrams

Medikas tiek vyrams, tiek moterims taip pat siūlo atsargiai rinktis dietas ir neatsisakyti riebaus, cholesterolio turinčio maisto, kas šiuo metu yra madinga. Mat cholesterolis reikalingas mūsų lytinių hormonų gamybai.

„Pavyzdžiui, indai tūkstančius metų nevalgo mėsos, kurią keičia pupelėmis, soja. Ir jie turi pakankamai lytinių hormonų, nes jų organizme iš karto į kartą susiklostė kitokia cholesterolio apykaita. Tuo tarpu mūsų protėviai valgė šerną, briedį, todėl mūsų cholestorolio apykaita paremta gaunamu cholesteroliu iš išorės. Todėl merginoms, kurios pereina prie dietos be riebalų, ima nykti mėnesinės, jos tampa nevaisingos, o visi vyrai joms tampa „žąsinais“, nebeįdomūs, blankūs. Kita vertus, ir vyrams jos tampa nepatrauklios.

Merginoms, kurios pereina prie dietos be riebalų, ima nykti mėnesinės, jos tampa nevaisingos, o visi vyrai joms tampa „žąsinais“, nebeįdomūs, blankūs.

Skamba baisiai, bet tokioms pacientėms tiesiog siūlau pavalgyti lašinių. Jaunoms moterims laikytis salotų ir aliejaus dietos tikrai nėra labai sveika. Taip, vyresniame amžiuje papildomas cholesterolio vartojimas jau nėra gerai, bet jaunimas drąsiai gali valgyti riebiai. Aš visada sakau – dietos reikia laikytis prieš valgį arba po jo, o maitintis reikia sveikai, t. y. turime gauti ir baltymų, ir angliavandenių, ir riebalų“, – teigė G.Kazanavičius.

Pasak jo, kai laikomasi vien angliavandenių dietos arba vien baltymų, išbalansuojamas organizmas, taip pat hormonų sistema. Kai moteris neturi riebalinio audinio (būtent jame gaminasi estrogenai), jos organizme nesigamina feromonų – specifinių medžiagų, skatinančių patrauklumą. Kad moteris žavėtų ir trauktų vyriškąją lytį, jos organizme turi būti pakankamas kiekis estrogenų. Nėra riebalinio audinio – nesigamina pakankamai moteriškųjų lytinių hormonų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis