Europos Sąjungos statistika apie prostatos vėžį – negailestinga Lietuvai

Medikai skambina pavojaus varpais – kiekvienais metais prostatos vėžio susirgimai nustatomi beveik 3500 Lietuvos vyrų, o tai yra daug daugiau nei vidurkis kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse. ES 100 tūkstančių vyrų tenka 174 susirgimai, o pasaulyje – 120 ligos atvejų, tuo tarpu Lietuvoje šis skaičius siekia jau 200.
Vėžys
Vėžys / Fotolia nuotr.

Didžiausia rizikos grupė – vyrai daugiau nei 50 metų

Specialistai sako, kad kiekvienais metais naujų diagnozuotų atvejų skaičius didėja dėl įvairių priežasčių – vyrai gyvena vis ilgiau, o tobulėjanti medicina sugeba daug anksčiau aptikti šią mirtiną ligą.

„Niekada nėra vėlu pasitikrinti, niekada nėra vėlu pradėti gyventi kitaip. Žmonės turi skirti didesnį dėmesį savo sveikatai, sveikiau maitintis“, – teigia gydytojas urologas Žilvinas Gudžinskas, šį mėnesį startuosiančių seminarų ciklo apie prostatos vėžį bei sveiką gyvenseną vienas iš organizatorių.

Remiantis atliktais moksliniais tyrimai, išsivysčiusiose šalyse susirgti prostatos vėžiu tikimybė yra net 40 proc., tačiau tik dešimtadaliui sergančiųjų pasireiškia simptomai.

Tyrimai rodo, kad dažniausiai prostatos vėžys pasireiškia vyrams daugiau nei 50 metų. Ši liga ypač pavojinga, jeigu šeimoje tėvui arba broliui diagnozuotas šis susirgimas, tokiu atveju rizika išsivystyti prostatos vėžiu padidėja dvigubai.

Prostatos vėžys, kaip ir kiti susirgimai, dažnai atsiranda dėl nesveiko gyvenimo būdo – nesveiko maisto, rūkymo, per didelio alkoholio vartojimo.

Vėžinis procesas prostatoje vystosi lėtai, o simptomų gali nebūti daugelį metų, nors pačioje prostatoje jau pradėjo formuotis vėžinės ląstelės. Pasitaiko atvejų, kad pirmieji prostatos vėžio simptomai pasireiškia kaulų skausmais, tačiau vėžiui išplitus į šlapimo pūslę, vyrai gali pastebėti ir kraujo šlapime, o prostatos vėžiui išplitus į tiesiąją žarną, gali sutrikti tuštinimasis.

Prostatos vėžiui peraugus į šlapimtakių angas atsiranda hidronefrozė (šlapimtakių, inkstų geldelių išsiplėtimas), todėl prasideda inkstų funkcijos nepakankamumas. Ligai progresuojant galimi ir bendrieji vėžio simptomai: kūno masės mažėjimas, apetito stoka, pykinimas.

Nesveikas maistas ir alkoholis – sveikos senatvės priešai

Gydytojas sako, kad būdų apsisaugoti nuo prostatos vėžio yra. Prostatos vėžys, kaip ir kiti susirgimai, dažnai atsiranda dėl nesveiko gyvenimo būdo – nesveiko maisto, rūkymo, per didelio alkoholio vartojimo.

Medikai atkreipia dėmesį, kad šiandieniniame pasaulyje žmonės maitinasi ypač nesveikai – vartoja daug gyvulinės kilmės riebalų, valgo nepakankamai daug šviežių daržovių ir vaisių, todėl didėja ne tik prostatos vėžio, bet ir kitų vėžinių ir širdies susirgimų rizika.

Moksliškai nustatyta, kad vyrai, kurie valgo daugiau riebaus maisto, daug dažniau serga prostatos vėžiu. Manoma, kad toks maistas daro poveikį organizmo hormonams, o pastarieji gali paskatinti vėžio išsivystymą.

Kovai su vėžiu kyla vis daugiau iniciatyvų

Vis didėjantis susirgimų skaičius Lietuvoje skatina imtis naujų iniciatyvų. Nuo vasario mėnesio dešimtyje Lietuvos savivaldybių Trečiojo amžiaus universitetuose vyks paskaitos apie prostatos vėžį bei sveiką gyvenseną. Seminarų metu bus pasakojama, kaip kovoti ir išvengti šio vėžinio susirgimo.

Organizatoriai teigia, kad didžiausia problema, kodėl prostatos vėžys vyrams nustatomas taip vėlai, yra delsimas. Pastebima, kad Lietuvoje vyrams dar nėra įprasta dažnai tikrintis sveikatą, todėl vis daugiau susirgimų nustatome vėlyvoje stadijoje.

Gydytojų nuomone, 50 – 75 metų vyresnio amžiaus vyrai dėl prostatos vėžio turi profilaktiškai tikrintis bent kartą per metus. Tyrimo metu nustatoma prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracija kraujyje, pagal kurią galima numatyti ankstyvosios stadijos prostatos vėžį. Tai leidžia šią ligą efektyviai gydyti ir pasiekti, kad pacientas visiškai pasveiktų.

Jei nustatytas PSA kiekis yra 3 ng/ml ar didesnis, pacientas siunčiamas konsultuotis pas urologą ir atlikti prostatos biopsiją. Padidėjęs PSA kiekis leidžia tik iš anksto nuspėti prostatos vėžį. Prostatos biopsija yra vienintelis būdas objektyviai patvirtinti prostatos vėžio diagnozę.

Medikai pabrėžia, kad norint atlikti PSA testą, nėra būtina iškart kreiptis į urologą, pirma užtenka apsilankyti pas šeimos gydytoją.

Seminarų ciklas „Vyrų ligos: susidorok vyriškai!” šįmet vyks Kėdainiuose, Kelmėje, Alytuje, Kretingoje, Kuršėnuose, Raseiniuose, Kauno raj., Kaišiadoryse, Palangoje, Šiauliuose ir Birštone.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis