Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gastroenterologas: „Vitaminai – tik reikiant ir saikingai“

Dažno žmogaus namuose apstu įvairiausių vitaminų, mineralų ar maisto papildų. Medikai įspėja – piktnaudžiaudami jais galite sau pakenkti, o ne padėti bei pataria prieš vartojant vitaminus ar maisto papildus, išsitirti, ar organizmui jų trūksta, pasidomėti, kaip jie dera su kitais, jau vartojamais preparatais. Specialistų teigimu, norint gerai jaustis ir puoselėti sveikatą, pirmiausia reikėtų atsakingai pažvelgti į savo gyvenimo būdo visumą.
Vyras vartoja vitaminus
Vyras vartoja vitaminus / 123RF.com nuotr.

Tabletės problemų nesprendžia

Anot Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Jūrininkų ligoninė“ Diagnostikos skyriaus vedėjo gydytojo gastroenterologo Giedriaus Šimulionio, pirmas žingsnis geros savijautos link turėtų būti visavertė mityba, fizinis aktyvumas, kokybiškas poilsis bei pozityvios mintys.

„To pakanka, kad, žmogus, nesergantis lėtinėmis ligomis, būtų sveikas. Tad vitaminų ar maisto papildų jam net neprireiktų. Racionalu mitybą papildyti vitaminais tada, kai dėl ligos organizmas negali pasisavinti kai kurių medžiagų“, – atkreipė dėmesį gydytojas.

Jis taip pat pastebi, kad dažnai žmonės patys susipainioja vertindami savo fizinę ir emocinę sveikatą.

Klaipėdos universiteto ligoninės nuotr./Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojas Giedrius Šimulionis
Klaipėdos universiteto ligoninės nuotr./Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojas Giedrius Šimulionis

„Pavyzdžiui, jei žmogus jaučiasi liūdnas, jį vargina slogi nuotaika ar miego trūkumas dėl nemalonumų darbe bei namuose, jis skuba pirkti magnio papildų. Svarbu suprasti, kad tabletės varginančių problemų neišspręs ir akimirksniu savijautos nepagerins“, – akcentavo G. Šimulionis.

Svarbus suderinamumas

Specialisto teigimu, jei jau nutariama rinktis vitaminus ar maisto papildus, nereikėtų pasitikėti draugų ar kaimynų rekomendacijomis ar internete rasta informacija.

Pasirinkimą turėtų lemti konsultacija su šeimos gydytoju, tikslingai atliekami kraujo tyrimai, parodysiantys, kokių medžiagų organizmui trūksta ir kokio kiekio.

Taip pat labai svarbu konsultacijos metu gydytojui papasakoti, kokius vitaminus ar maisto papildus pacientas jau vartoja.

„Reikia peržiūrėti visų vienu metu vartojamų vitaminų, mineralų, maisto papildų sudėtį ir suskaičiuoti jų kiekį. Pasitaiko atvejų, kai to paties vitamino ar mineralo žmogus gauna iš kelių šaltinių ir taip gerokai viršija rekomenduojamą paros normą. Svarbu įvertinti ir jų sąveiką su kitais medikamentais“, – pastebėjo gydytojas.

Viršytos normos gali pakenkti

Vartojant vitaminus, mineralus ar maisto papildus „daugiau – nėra geriau“. Pasak G. Šimulionio, žmogaus organizmas, į gautų medžiagų perteklių reaguoja nemaloniais simptomais – pykinimu, vėmimu ar bendru silpnumu. 

„Dažniausiai žmonės nesilaiko rekomendacijų, norėdami kuo greičiau pašalinti tam tikro mineralo ar vitamino trūkumą. Svarbu suprasti, kad atkurti balansą organizme galima tik nuosekliai ir reguliariai vartojant trūkstamų elementų rekomenduojamą paros dozę. Saujomis ryjant tabletes galima sau pakenkti“, – sakė gydytojas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Tabletės ir kapsulės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Tabletės ir kapsulės

Viršytos B grupės vitaminų dozės gali sukelti alergines reakcijas. Vitamino D perdozavimas gali pasireikšti troškuliu, dažnu šlapinimusi, bendru raumenų silpnumu, kalio perdozavimas – širdies ritmo sutrikimais.

Specialisto teigimu, ypač saikingai reiktų vartoti riebaluose tirpstančius vitaminus, tokius kaip A, D, E ir K. Nepanaudotos jų atsargos kaupiasi kepenyse ir gali skatinti kepenų fibrozę, o tai – žingsnis kepenų cirozės link.

„Kenksmingas gali būti net ir kai kurių maisto produktų, pasižyminčių riebaluose tirpstančių vitaminų gausa, nesaikingas vartojimas. Pavyzdžiui, vienos pacientės oda buvo stipriai geltona. Atlikus tyrimus – fiksuoti ir pokyčiai kepenyse. Paaiškėjo, kad tai lėmė kasdienis morkų sulčių vartojimas dideliais kiekiais. Pacientei reikėjo tiesiog subalansuoti mitybą“, – prisiminė G. Šimulionis, akcentuodamas saiko svarbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų