Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gėda kalbėti apie utėlėtumą kenkia ir užkrėstajam, ir aplinkiniams

Pedikuliozė, kitaip – utėlėtumas – problema, apie kurią garsiai kalbėti vengiama. Vaistininkai tvirtina, kad ši problema niekur nedingusi ir atvėsus orams vaistinėse vėl dažniau perkamos priemonės jai spręsti.
Vienas lengviausių būdų užsikrėsti utėlėmis – susiliesti galvomis su šių parazitų turinčiu žmogumi.
Vienas lengviausių būdų užsikrėsti utėlėmis – susiliesti galvomis su šių parazitų turinčiu žmogumi. / Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr.

Utėlėtumas – dažniausiai vaikų grupėse paplitusi problema, kurią pastebėti įprastai nėra sudėtinga – išduoda ir plika akimi matomi požymiai.

„Paprastai vaikas kasosi, galvoje galima įžvelgti utėlių ir jų kiaušinėlių (glindų) arčiau plaukų šaknų. Pastebėti problemą gali padėti ir tankiomis šukomis šukuojami plaukai, uždengus pečius baltu rankšluosčiu, taip pribyra utėlių ar glindų – jas lengva atpažinti plika akimi“, – pranešime žiniasklaidai cituojama „Eurovaistinės“ vaistininkė Miglė Kazakevičienė.

Utelėtumą taip pat gali lydėti tokie simptomai kaip niežulys, raudonos arba melsvos dėmės ant odos, šašai, limfmazgių padidėjimas ar odos pūliavimas.

„Shutterstock“ nuotr/Utėlės
„Shutterstock“ nuotr/Utėlės

Vaistininkė ramina, kad ši problema lengvai sprendžiama, nors ir gali atrodyti gana nemaloni ar net gėdinga, vis dėlto klaidinga galvoti, kad utėlės tik nešvaros ar apsileidimo požymis. Utėlėtumu ypač lengva užsikrėsti, M.Kazakevičienė paaiškina, kad tai gali nutikti tiesioginio kontakto metu, naudojant svetimas šukas, rankšluosčius, galvos apdangalus, dalijantis patalais.

Vis dėlto išvengti utėlėtumo gali padėti atsargesnis elgesys. Rekomenduojama vengti dalintis savo asmeninės higienos priemonėmis (šukomis, rankšluosčiu), nedėvėti svetimų galvos apdangalų, vengti tiesioginio kontakto su užsikrėtusiu žmogumi. Taip pat galima įsigyti prevencines apsaugines purškiamas priemones plaukams.

Vaistininkai sako pastebintys tendenciją, jog kiekvieną mėnesį utėlėms šalinti skirtos priemonės įsigyjami skirtingi kiekiai, tačiau šaltuoju metų laiku šios priemonės prireikia dvigubai dažniau nei pavasarį ar vasarą. Taip pat pastebima, kad gausiau jos perkamos rugpjūčio mėnesį, kai vaikai grįžta į ugdymo įstaigas.

Atkreipiant dėmesį į miestus, kuriuose priemonės įsigyjamos dažniausiai, ženkliai išsiskiria Kaunas, Utena, Panevėžys ir Klaipėda. Šiuo metu susidomėjimas priemonėmis nuo utelėtumo jaučiamas ir Vilniuje.

Praėjusių metų lapkritį, Užkrečiamų ligų centro duomenimis, buvo užfiksuoti 55 pedikuliozės ir ftiriazės atvejai.

Praėjusių metų lapkritį, Užkrečiamų ligų centro duomenimis, buvo užfiksuoti 55 pedikuliozės ir ftiriazės atvejai. Daugiausiai sergančiųjų – vaikai iki 17 metų (35 atvejai). Nuo šių metų pedikuliozės atvejai nebefiksuojami, liga išbraukta iš stebimų sąrašo.

Užsikrėtus utelėmis labai laba svarbi greitai reakcija, todėl rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į vaistininką ir tartis dėl tinkamiausios priemonės parinkimo. Priemonės patariama naudoti tiksliai pagal instrukcijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai