Geriausi vėžio ekspertai atskleidžia, kaip jie saugosi šios mirtinos ligos

Vėžys yra viena dažniausių mirties priežasčių visame pasaulyje. Ir nors medicina labai pažengė kai kurių vėžio rūšių gydymo srityje, reikia įdėti dar labai daug darbo.
Gydytojas dirba kompiuteriu
Gydytojas / 123rf.com nuotr.

Todėl geriausia, ką galite padaryti, tai užsiimti šios ligos prevencija – mažinti susirgimo vėžiu riziką.

Tinklapiui sciencepunch.com rašantis Robertas Mishovskis pateikia gydytojų ir mokslininkų patarimus, kaip jie vengia šios mirtinos ligos. Vienas atsakymas yra akivaizdus – nerūkykite. Bet yra dar 10 būdų, kuriuos propaguoja ekspertai, norėdami apsisaugoti nuo vėžio.

1 patarimas. Naudokite apsauginį kremą nuo saulės

Jūsų oda – tai organas, labiausiai linkęs „pasigauti“ vėžį. Kiekvieną rytą dermatologas, Pensilvanijos universiteto medicinos mokslų daktaras Joseph'as Sobanko naudoja plataus spektro apsauginį kremą nuo saulės (SPF 30), kurio sudėtyje yra cinko arba titano dioksido. Išsivalęs dantis ir susišukavęs, jis užsimerkia ir tolygiai pasipurškia veidą apsaugine priemone.

Vida Press nuotr./Vyras kremu tepasi veidą
Vida Press nuotr./Vyras kremu tepasi veidą

2 patarimas. Sveikai maitinkitės

Mityba, kupina daržovių, ląstelienos ir omega-3 padeda sumažinti uždegimus ir kovoti su vėžiu. Medicinos mokslų daktaras, gimdos kaklelio vėžio onkologas Philippe'as Spiessas valgo, kaip jis pats sako, galingą pusryčių lavašą su kiaušiniais.

Vyras keptuvėje pakaitina ¼ stiklinės šaldytų špinatų ir sumaišo su kiaušiniu bei 200 ml (stikline) kiaušinio baltymo. Pagaminta masė keliauja į viso grūdo kviečių lavašą, pabarstoma žiupsneliu sūrio, įdedama trečdalis avokado ir valgomasis šaukštas aštraus padažo.

123RF.com nuotr./Pusryčiai: kiaušiniai su avokadais
123RF.com nuotr./Pusryčiai: kiaušiniai su avokadais

3 patarimas. Mažomis dozėmis vartokite aspiriną

Aspirinas ne tik numalšina galvos skausmą ir slopina širdies priepuolį; jis taip pat pažaboja žarnyno uždegimą. Filosofijos daktaras, Konektikuto sveikatos mokslų universiteto Žarnyno vėžio prevencijos programos direktorius Danielis Rosenbergas visiems giriasi, kad kasdien vartoja po 81 mg aspirino.

Prieš pradėdami tai daryti, turėtumėte pasikonsultuoti su savo gydytoju, nes aspirinas skystina kraują ir mažina krešėjimą, todėl kai kurie žmonės rizikuoja nukraujuoti.

„Jei jūsų gydytojas neprieštarauja, jums tikrai vertėtų pabandyti“, – sako D.Rosenbergas. Žurnale „Annals of Internal Medicine“ publikuotoje tyrimo apžvalgoje buvo rašoma, kad žmonės, bent metus kasdien vartoję po 75–1200 mg aspirino, sumažino riziką per ateinančius 20 metų mirti nuo vėžio.

4 patarimas. Pamirškite plastiką

Kalifornijos universiteto San Fransiske urologijos profesorė, mokslų daktarė June Chan pietus į darbą gaminasi pati, tačiau pakuoja juos ne į plastikines dėžutes, kurių sudėtyje gali būti kancerogeninių medžiagų. Salotas (lapinis kopūstas, fetos sūris, moliūgų sėklos, razinos) ji susideda į nedidelį stiklainį.

123RF.com nuotr./Maistas stiklainyje
123RF.com nuotr./Maistas stiklainyje

5 patarimas. Prakaituokite nuo 75 iki 150 minučių

Klivlando klinikos Vėžio instituto onkologo, medicinos mokslų daktaro Keith'o McCrae darbo valandos labai ilgos, tačiau vyras sugeba treniruotis 6 kartus per savaitę. Jam patinka važinėti dviračiu: 40–50 km – darbo dienomis, savaitgaliais vyras nuvažiuoja daugiau.

„JAMA Internal Medicine“ tyrimas parodė, kad žmonės, kurie per savaitę aktyviai treniruojasi pusantros ar dvi su puse valandos vidutiniu aktyvumu, 31 proc. sumažino tikimybę mirti nuo vėžio, palyginti su tais, kurie nesitreniravo. Fizinis aktyvumas padeda suvaldyti uždegimą ir galbūt sumažina vėžio riziką.

123rf.com nuotr./Dviratis
123rf.com nuotr./Dviratis

6 patarimas. Stiprinkite odą

„Memorial Sloan Kettering“ vėžio centro dermatologas, medicinos mokslų daktaras Anthony Rossi kiekvieną rytą su maistu ir vandeniu vartoja nikotinamidą. Tai vitamino B3 forma, galinti sumažinti tam tikrų odos vėžio rūšių formavimąsi. Ši medžiaga mažina ląstelių pažeidimus, kuriuos sukelia UV spinduliai (tačiau turite nepamiršti naudoti ir apsauginio kremo nuo saulės). Prieš pradėdami vartoti naują papildą, nepamirškite pasikonsultuoti su savo gydytoju.

7 patarimas. Valgykite riešutus

Kai „Dana Farber“ vėžio instituto onkologas, medicinos mokslų daktaras Matthew Yurgelunui nori užkąsti, jis valgo migdolus arba pistacijas.

„Tai puikus būdas numalšinti alkį ir neužkandžiauti riebiu ar saldžiu maistu, galinčiu paskatinti svorio augimą ir nutukimo sukeliamas ligas, tokias kaip vėžys“, – sako vyras.

Nacionalinių sveikatos institutų tyrimas parodė, kad rūkaliai, užkandžiaujantys riešutais, sumažino plaučių vėžio riziką; taip nutiko greičiausiai dėl to, kad riešutai mažina oksidacinį stresą, siejamą su rūkymu. Kasdien valgykite po 20–24 riešutus.

123RF.com nuotr./Riešutai.
123RF.com nuotr./Riešutai.

8 patarimas. Valgykite žuvį

Kalifornijos universiteto Los Andžele urologas, medicinos mokslų daktaras Christopheris Saigalas valgo žuvį, o mėsos ne. Įprasti jo pietūs yra lašišos filė su rudaisiais ryžiais ir daržovėmis. Bandykite taip pietauti du kartus per savaitę.

„Savo pacientams sakau, kad širdžiai naudingas maistas siejamas su mažesne prostatos vėžio išsivystymo rizika ir mažesne diagnozuoto prostatos vėžio progresavimo rizika“, – pasakoja dr. Ch.Saigalas. Be to, Jungtinės Karalystės tyrimo apžvalga raudoną ir apdorotą mėsą susiejo su kolorektaliniu vėžiu.

9 patarimas. Nusiraminkite

Chroniškas stresas maitina vėžį. Štai jums urologo, medicinos mokslų daktaro Nelsono Bennetto penkiolikos minučių receptas: užsidarykite duris, išsijunkite telefoną ir pasėdėkite. Giliai įkvėpkite per nosį ir iškvėpkite per burną. Kartokite 10 kartų.

Užmerkite akis ir įsiklausykite į jus supančius garsus – net į lempučių skleidžiamą ūžesį. Tada susitelkite į kvėpavimą. Nesijaudinkite, jei mintys kur nors nuklys. Dr. N.Bennettas užtruko 15 sesijų, kol pasijuto gerai.

„Kuo daugiau treniravausi, tuo darėsi lengviau“, – teigia vyras. Teigiamas šio pratimo poveikis, kurį pajusite, – mažiau streso dėl terminų ir geresnis susitelkimas į darbus.

10 patarimas. Pradėkite dieną žaliai

Žalioji arbata kupina antioksidantų. „Northwestern Medicine Kishwaukee“ ligoninės onkologas, osteopatas Alanas Wanas žaliąją arbatą geria kiekvieną rytą. 2016-ųjų tyrimas parodė, kad Mao Feng žalioji arbata turi daugiausia antioksidantų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs