Mesti rūkyti labiausiai trukdo baimė. Ir dažniausiai ją žmonės jaučia ne dėl to, kad rūkymas kenkia jų sveikatai, o todėl, kad jie tiesiog bijo atsisakyti įpročio, su kuriuo gyveno dvejus, penkerius, dešimt ar dar daugiau metų. Dar labiau šią baimę sustiprina vyraujantys mitai apie tai, kas bus, galutinai atsisakius rūkyti, rašo shine.yahoo.com.
Ar kada susimąstėte, kaip gyvenimas atrodytų be cigarečių? Tikriausiai manote, kad prarastumėte kiekvieną rytą jaučiamą malonumą rūkydami pirmąją cigaretę po puodelio kavos, kad nebemokėtumėte susidoroti su stresu ir, negana to, dar priaugtumėte antsvorio.
Visa tai netiesa. Tai tik vyraujantys mitai, kurie labiausiai ir trukdo atsisakyti cigarečių. O jų yra išties nemažai, pateikiame ir sulaužome pačius populiariausius iš jų.
MITAS: mesti rūkyti padės elektroninė cigaretė
Kalifornijos universiteto mokslininkai, atlikdami tyrimus įrodė, kad elektroninės cigaretės nėra efektyvios norint mesti rūkyti. 82 tyrimų rezultatus apibendrinę mokslininkai padarė išvadą, kad elektronines cigaretes rūkantys žmonės turi netgi mažesnę metimo galimybę nei tie, kurie šio pakaitalo dar net nėra bandę. Taip yra dėl to, kad elektroninėse cigaretėse taip pat yra nikotino, kuris ir skatina priklausomybę nuo rūkymo.
MITAS: metę rūkyti priaugsite svorio
Patikėkite, nuo cigarečių lieknesni tikrai nebūsite, dažniau rūkydami tik pakenksite savo skrandžiui. Šis mitas vyrauja tik todėl, kad metę rūkyti žmonės cigaretes kompensuoja įvairiais užkandžiais – rinkitės sveikus produktus ir svorio tikrai nepriaugsite. Kai norėsite rūkyti, suvalgykite vaisių, daržovių, riešutų arba... išsivalykite dantis. Taip, perskaitėte tikrai teisingai, išbandykite ir tuo įsitikinsite.
MITAS: mesti rūkyti – brangu
Nenorite investuoti pinigų į brangius nikotino pleistrus ar kitus medikamentus nuo rūkymo? Pagalvokite dar kartą ir šiek tiek paskaičiuokite, kiek iš tiesų išleidžiate cigaretėms ir kiek, pavyzdžiui, joms būsite išleidę po dešimties metų?
MITAS: kaljanas yra sveikesnė rūkymo alternatyva
Jei retkarčiais gerų draugų kompanijoje patraukiate vandens pypkę, tikriausiai manote, kad didelės žalos savo sveikatai nedarote ir guodžiate save, jog tai daug sveikiau už cigaretes. Iš dalies klystate. JAV sveikatos specialistai vieningai tvirtina, kad kaljanas toks pats toksiškas, kaip ir cigaretės, mat vandens pypkei skirtame tabake taip pat yra daug vėžį sukeliančių medžiagų. Žinoma, tai šiokia tokia alternatyva, jei kaljaną rūkysite tik retkarčiais, o cigarečių visiškai atsisakysite.
MITAS: jei turite ilgą rūkymo stažą, atsisakius šio žalingo įpročio sveikata vis tiek nepagerės
Mesti rūkyti niekada nevėlu, o pirmuosius gerėjančios sveikatos požymius pastebėsite jau vos po 12-kos valandų. Anot JAV įsikūrusio Priklausomybės ligų centro gydytojo Marco Steinbergo, nerūkant vieną dieną kraujyje susinormalizuoja anglies monoksido koncentracija, praėjus 2–3 mėnesiams, pagerėja plaučių veikla ir kraujo cirkuliacija, o po metų praktiškai dvigubai sumažėja įvairių širdies ligų rizika.
MITAS: liovusis rūkyti, bus sunku susidoroti su stresu
Nors daugelis žmonių stresą malšina rūkydami, tyrimai įrodė, kad nerūkantys žmonės apskritai yra mažiau nervingi. „Taip yra dėl to, kad rūkymas iš tiesų ne malšina stresą, o jį sukelia“, – tikina M. Steinbergas. Taigi išvada tokia: metę rūkyti streso tiesiog jusite kur kas mažiau.