Gripo komplikacijos: traukuliai, uoslės praradimas, o kartais – net mirtis
Redakcijai parašė keli pacientai, rimtai nukentėję nuo gripo.
Ligos komplikacijų pasekmės kartais labai sunkiai nuspėjamos. Pavyzdžiui, viena klaipėdietė, persirgusi gripu, beveik prarado uoslę ir skonio pojūtį. Ji nejaučia, ar maistas sūrus, ar saldus. O dėl labai susilpnėjusios uoslės moteris nuolat patenka į kurioziškas situacijas.
Vadovaujamą darbą dirbanti klaipėdietė vienu metu pastebėjo, kad kolegos jos kabinete vaiposi ir prunkščia. Ji nesuprato kodėl, kol pastebėjo nustipusią...pelę, skleidusią itin nemalonų kvapą.
Vadovaujamą darbą dirbanti klaipėdietė vienu metu pastebėjo, kad kolegos jos kabinete vaiposi ir prunkščia.
Kita istorija – žymiai sudėtingesnė. Redakciją pasiekė žinia apie paauglį, kuris tiesiog skaitydamas knygą neteko sąmonės, prasidėjo traukuliai. Po beveik savaitę gydymo intensyvios slaugos palatoje, tik dirbtinai sukėlus komą, medikams pavyko grąžinti vaiką į įprastą gyvenimą. Savo istoriją, kai gripas sukėlė rimtas komplikacijas, siųskite ikrauk@15min.lt.
Šie atvejai paakino pasidomėti galimomis gripo komplikacijomis.
VU ligoninės Santariškių klinikų Vaikų ligoninės pulmonologės doc. Irenos Narkevičiūtės teigimu, trumpalaikės komplikacijos, pažeidžiančios nervus, kai vaikas kliedi, neatpažįsta tėvų, būdingiausios ligos pradžioje: „Paprastai tokiu atveju vaikams leidžiamos lašinės infuzijos, girdoma daug skysčių.“
Ligos pradžioje – mirtinas pavojus
„Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad, paaugliams ir vaikams užsikrėtus gripu, jau pačioje pradžioje liga gali vystytis sunkesne forma, kai organizmas ne visai adekvačiai reaguoja į sukėlėją. Jei vaikas karščiuoja, vemia, nevalgo, šaltos galūnės – reikėtų kreiptis į gydytoją. Uždelsus, laiku nesuteikus profesionalios pagalbos, pacientas gali net mirti“, – aiškina gydytoja.
Jau pačioje pradžioje liga gali vystytis sunkesne forma, kai organizmas ne visai adekvačiai reaguoja į sukėlėją.
Gydytojos teigimu, dažniausios komplikacijos suaugusiems ir vaikams – plaučių uždegimas: „Gripo virusas gali sukelti ir bakterinį ausų uždegimą, sinusitą. Iš retesnių komplikacijų – encefalitas arba meningitas (galvos smegenų ar galvos smegenų dangalų uždegimai), gali pažeisti ir širdies raumenį, tačiau tai pasitaiko retai.“
Medicinos mokslų daktarės doc. I.Narkevičiūtės teigimu, komplikacijos priklauso nuo viruso rūšies, žmogaus būklės, mitybos, žmogaus organizmo atsparumo infekcijai: „Gripui būdinga žaibiška pradžia: aukšta temperatūra, silpnumas, šaltkrėtis, galvos, raumenų, akių, kaulų skausmai. Vėliau atsiranda kosulys – iš pat pradžių sausas, vėliau jis stiprėja, prasideda sloga.“
Dviejų rūšių komplikacijos
Kauno klinikų Pulmunologijos ir imunologijos klinikos vadovo prof. Raimundo Sakalausko teigimu, gripo komplikacijos būna dviejų rūšių. Pirmuoju atveju – sunkios eigos gripas, lydimas ūmaus kvėpavimo nepakankamumo. Tuomet ligoniui reikalinga intensyvi pagalba, o negalavimo palydovas – dusulys: „Dažniausios komplikacijos – tai lėtinių ligų paūmėjimas. Gripo virusas, cirkuliuodamas kraujyje, apnuodija organizmą, pasunkina kitų ligų – širdies nepakankamumo, cukrinio diabeto – eigą.“
Kita komplikacijų grupė – infekcinės kilmės. Itin dažnai virusas iš pradžių sukelia gripą, o paskui gali prisidėti dar ir bakterinės kilmės infekcija, sukelianti plaučių uždegimą (pneumoniją).
Gripo virusas, cirkuliuodamas kraujyje, apnuodija organizmą, pasunkina kitų ligų – širdies nepakankamumo, cukrinio diabeto – eigą.
„Šiuo atveju gydytojo konsultacija reikalinga, nes gripas antibiotikais negydomas, o jei išsivysto pneumonija, tuomet parenkami bakteriją veikiantys antibiotikai“, – aiškina profesorius R.Sakalauskas.
Norite pasveikti – gulėkite lovoje
Profesoriaus teigimu, sergant gripu, ligonis turi save tausoti: „Žmogus, kuriam diagnozuotas gripas, turi vengti fizinių krūvių, nes gali nukentėti širdies raumuo. Svarbiausia – ramybė, režimo laikymasis, nes ir šios priemonės tokios pat svarbios kaip ir vaistų vartojimas.“
Asmenys, sergantys kitomis gretutinėmis ligomis, vyresni žmonės, nėščiosios, vaikai – turi būti ypač dėmesingai stebėti savijautos pokyčius. Jei žmogų pykina, temsta sąmonė, pasunkėja tipiniai simptomai (vis kyla temperatūra, laužo kaulus, silpna) – delsti negalima, reikia skubiai kreipkitės į gydytoją.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje praėjusią savaitę į gydymo įstaigas dėl gripo kreipėsi 1160 pacientų, į ligoninę paguldyti 500 asmenų, iš jų – 334 vaikai, 9 nėščiosios. Intensyviosios terapijos skyriuose buvo gydomi 25 asmenys, iš jų – 14 vaikų. Praėjusią savaitę gripo epidemija buvo paskelbta 47 savivaldybėse.