„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Grožis ir vaistas: kambariniai augalai, kurie gydo, valo orą ir pakelia nuotaiką

Mums, moterims, labai patinka gėlės. Geriausia – tokios, kuriomis galima džiaugtis ilgai. Siūlome prieš perkant naują kambarinę gėlę atsižvelgti ne tik į jos grožį, bet ir į galimą naudą sveikatai. Juk jos gali padėti lengviau užmigti, pakelti nuotaiką, sumažinti patiriamą stresą ar išvalyti orą.
Augalai
Augalai / Fotolia nuotr.

2008-aisiais olandų mokslininkai nustatė, kad ligoninių pacientai, kurių palatose auga kambarinių augalų, patiria mažiau streso, nei tie, kurių palatose augalų nėra. Todėl kambarinių augalų siūlome turėti ne tik savo namuose, bet ir ant darbo stalo – pagal poreikį.

Štai keletas naudingiausių:

Orchidėja

Tai bene įspūdingiausia žydinti kambarinė gėlė, kuri gali padėti geriau miegoti. Norvegijos gyvybės mokslų universiteto tyrimas atskleidžia, kad orchidėja gali sumažinti kraujo spaudimą. Tai reiškia, kad ji gali sumažinti patiriamą įtampą. Negana to, šis augalas naktį išskiria deguonį ir tai padeda pagerinti miego kokybę. Todėl orchidėją laikykite ne matomiausioje svetainės vietoje, o miegamajame.

„Fotolia“ nuotr.
„Fotolia“ nuotr.

Gebenė

Nors gebenė yra nuodinga (jei bandytumėte jos paragauti), ji pasižymi švarinančiomis savybėmis. Amerikiečių alergijos, astmos ir imunologijos koledžas išsiaiškino, kad gebenė sugeba pašalinti beveik 80 proc. pelėsių (jų sporos dauginasi ore) ir padeda kovoti su per didele drėgme. O NASA gebenę įvardijo kaip oro valytoją Nr. 1. Taigi auginkite gebenę šiltoje ir sausoje terpėje ir kartais atneškite į vonią.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

Chrizantema

Jos ryškūs žiedai labai pakelia nuotaiką ir papuošia namus, bet chrizantemą naudinga auginti ir dėl kitos priežasties – NASA skelbia, kad šis augalas puikiai išvalo orą ir pašalina iš jo formaldehidą (jo gali būti kosmetikoje, balduose, higienos priemonėse), benzolą (naudojamas gaminant vaistus, plastiką, dažus), ksileną (naudojamas gaminant drabužius ir plastikinius butelius), amoniaką (jo būna valymo priemonėse).

„Fotolia“ nuotr.
„Fotolia“ nuotr.

Alijošius

Jei pastebėjote, kad alijošiaus lapai pasidengė rudais taškeliais, žinokite, kad oro tarša patalpoje pasidarė labai didelė.

Alijošiaus (alavijo) lapų gelis pasižymi daugeliu gydomųjų savybių. Taip pat jis padeda kontroliuoti oro kokybę patalpose. Alijošius padeda išvalyti orą nuo teršalų, randamų cheminėse valymo priemonėse. Jei pastebėjote, kad alijošiaus lapai pasidengė rudais taškeliais, žinokite, kad oro tarša patalpoje pasidarė labai didelė.

Alijošių geriausia auginti saulėtoje vietoje.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

Bambukas

Vis dar populiarūs namie auginami bambukai pasižymi orą drėkinančiomis savybėmis. Tai puiku, turint omeny, kaip sausas oras gali išdžiovinti odą, plaukus, nosies gleivinę. Bambuko augalas taip pat, kaip ir chrizantema, pašalina iš oro benzolą – tai patvirtino NASA. Auginkite, kur jo nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai ir nepamirškite, kad jam reikia daug vandens.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

Trijuostė sansevjera

Dar vadinama „uošvienės liežuviu“. Nors pavadinimas skamba labai egzotiškai, šis nelepus augalas randamas dažnuose namuose. Jis puikiai filtruoja iš aplinkos formaldehidą.

Sansevjerą galite auginti ir kambaryje, ir biure, ir vonioje – augalui tinka ir drėgna aplinka, kurioje mažai šviesos, nors labiau mėgsta šviesesnes ir šiltesnes patalpas. Sansevjerai nereikia daug vandens. Taip pat galite laikyti miegamajame, nes augalas sugeria anglies dioksidą ir išskiria deguonį nakties metu (dauguma augalų tai daro dienos metu).

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų