Mediko teigimu, grybuose gausu B grupės vitaminų, vitaminų C ir D, vario, mikroelementų, skaidulų ir baltymų. Taip pat jie turi uždegimo slopinamąjį poveikį, yra galingas antioksidantas. Savo maistingumu, sako A.Unikauskas, grybai pranoksta daugelį vaisių ir daržovių.
„Pirmoji nepaprastoji grybų nauda – jie kovoja su vėžiu. Neįtikėtina, bet bent vieno pievagrybio suvalgymas per dieną siejamas su net 64 proc. sumažėjusia krūties vėžio rizika“, – tikina profesorius.
Grybuose, sako jis, taip pat gausu antioksidantų: „Pavyzdžiui, pievagrybiuose daugiau antioksidantų nei morkose ar ankštinėse pupelėse ir panašus kiekis kaip raudonosiose paprikose ar brokoliuose. Baravykas – daugiausiai antioksidantų turintis grybas.“
Tačiau vieno antioksidanto – ergotioneino – grybuose daugiau, nei bet kokiame kitame maisto produkte. „Jis saugo mūsų DNR nuo žalos. Mokslininkai mano, kad tai gali būti net naujas vitaminas“, – teigia A.Unikauskas.
Valgydami grybus taip pat galime sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje: „Blogasis cholesterolis gali sukietinti arterijas ir didinti širdies ligų riziką. Grybuose esantys junginiai slopina kepenyse vykstančią cholesterolio gamybą, tačiau netrukdo gaminti gerąjį cholesterolį. Taip pat grybuose esantys fitonutrientai saugo nuo kraujo kūnelių prilipimo prie kraujagyslių sienelių, dėl ko pagerėja kraujotaka.“
Pasak A.Unikausko, grybai taip pat palaiko energiją, gerina smegenų darbą, mažina streso sukeliamą žalą organizmui.
Beje, priduria gydytojas, grybai itin naudingi vyrams: „Grybai gali padidinti testosterono kiekį organizme, nes slopina aromatazę – fermentą, kuris kepenyse konvertuoja testosteroną į estrogeną. Esant nepakankamam testosterono kiekiui, vyrui padidėja krūtinė, sutrinka erekcija, sunku priaugti raumenų masės. Vyrams reikėtų valgyti grybų tris kartus per savaitę.“