Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Gulėjimas veidu žemyn pagerina kvėpavimą sergantiems sunkiu COVID-19

Tirdami COVID-19 pacientus, paguldytus į ligoninę ir gydomus naudojant plaučių ventiliavimo aparatus, tyrėjai atrado, kad gulėjimas veidu žemyn geriau veikė jų plaučių darbą. Tyrimas buvo publikuotas Amerikos krūtinės ląstos draugijos (American Thoracic Society – ATS) internetiniame žurnale „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine“. Tiesa, šis tyrimas truko šešias dienas, o jo imtis gana menka.
Koronavirusas paveikia kvėpavimo takus
Koronavirusas paveikia kvėpavimo takus / 123RF.com nuotr.

Šio tyrimo metu (studija „Lung Recruitability in SARS—CoV-2 Associated Acute Respiratory Distress Syndrome: A Single-Center, Observational Study“) gydytojai Haibo Qiu ir Chun Pan kartu su bendraautoriais aprašo 12-os pacientų vienoje Uhano ligoninėje (Kinija) gydymą.

Jiems buvo nustatytos COVID-19 infekcijos, sukeltos ūminės kvėpavimo takų ligos, dėl to pacientai buvo prijungti prie plaučių ventiliavimo aparatų. Sergantieji buvo atvežti iš skirtingų vietovių į Jinyintan ligoninę ir patikėti gydytojų Qiu ir Pan priežiūrai. Pastebėta, kad didelei daliai pacientų, kuriems prireikė intensyvios pagalbos, išsivystė ūminės kvėpavimo takų komplikacijos.

„Šis tyrimas yra pirmasis, aprašantis plaučių būklę pacientų, kuriems pasireiškė stiprios COVID-19 sukeltos komplikacijos, dėl kurių jie buvo prijungti prie plaučių ventiliavimo aparatų ir kuriems buvo keliamas plaučių spaudimas, – teigė profesorius ir gydytojas Haibo Qiu. – Matome, jog kai kurie pacientai prastai reaguoja į keliamą plaučių spaudimą – jiems žymiai labiau padeda gulėjimas ant pilvo veidu žemyn.“

Gydytojai naudojo specialų indeksą, matuojantį plaučių galimybes reaguojant į spaudimą. Šį indeksą dar anksčiau nustatė tyrimo bendraautoriai mokslų daktarai Lu Chen ir Laurent Brochard iš Toronto universiteto.

Tyrėjai išsiaiškino kūno padėties efektą. Tiesus gulėjimas veidu žemyn buvo atliekamas 24 valandų periodais, kurių metu pacientų deguonies kraujyje lygis buvo žemas. Deguonies lygis, plaučių tūris ir kvėpavimo spaudimas buvo matuojamas prietaisais, prijungtais prie pacientų ventiliavimo aparatų. Taip pat buvo paimti ir kiti rodmenys, kaip oro kiekis, pereinantis per kvėpavimo takus, ir plaučių pakankamumas.

Tų pacientų, kurie gulėjo tiesiai pakaitomis – tiek veidu žemyn, tiek ant nugaros, – plaučių veikla pagerėjo.

Septyni pacientai turėjo bent vieną tiesaus gulėjimo veidu žemyn sesiją. Trys pacientai turėjo ir gulėjimo tiesiai sesijas, ir buvo prijungti prie gyvybę palaikančių prietaisų (kurie atliko širdies ir plaučių darbo funkcijas). Trys pacientai neišgyveno.

Pacientų, kurie negulėjo tiesiai, plaučiai veikė silpniau, o tų, kurie gulėjo tiesiai pakaitomis – tiek veidu žemyn, tiek ant nugaros, – plaučių veikla pagerėjo.

„Mes suvokiame, kad tai gana mažas pacientų kiekis, tačiau mūsų tyrimas rodo, kad plaučių veikla pagerėja pacientams gulint tiesiai, – teigė tyrimo bendraautorė, gydytoja ir profesorė Chun Pan. – Žinant, kad tai galima nesunkiai įdiegti, tai svarbu žinoti ligoninės personalui, susiduriančiam su dideliais COVID-19 pacientų kiekiais, kuriems reikia dirbtinės plaučių ventiliacijos.“

Tyrimo grupė buvo sudaryta iš mokslininkų ir gydytojų, iš keturių Kinijos ir dviejų Kanados ligoninių, medicinos mokyklų ir universitetų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos