Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gydytoja atskleidė 3 populiariausius mitus apie kontracepciją: kodėl jie klaidina

Ką būtina žinoti apie kontraceptikus prieš pradedant lytinius santykius ar jau susilaukus vaikų ir siekiant išvengti nėštumo? Pirma taisyklė, pasak „Nordclinic“ akušerės – ginekologės Linos Mockevičienės – neskubėti ir neeksperimentuoti savarankiškai pasirenkant tabletes, kurios tiko draugei ar parodė reklamoje, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Lina Mockevičienė
Lina Mockevičienė / Pranešimo autorių nuotr. ir 123RF nuotr.

Kiekvienas organizmas individualus, todėl svarbu atkreipti dėmesį į skirtingus apsisaugojimo nuo nėštumo būdus ir įvertinti rizikas vadovaujantis pagrįsta informacija, o ne mitais.

Nedidelė vartojimo klaida gali lemti teigiamą nėštumo testą

Nors kontraceptinių tablečių patikimumas PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos) duomenimis siekia net 99,5 proc., dvi juosteles nėštumo teste galime išvysti vos kartą pamiršus išgerti tabletę ar apsinuodijus – tokiu atveju veiksmingumas mažėja, tad lytinių santykių metu reikalinga papildoma apsauga.

Visgi gydytojos akušerės – ginekologės L.Mockevičienės teigimu, populiariausia kontracepcijos priemone išlieka būtent tabletės. Viena iš to priežasčių gali būti, kad moterys vis dar baiminasi inovatyvios medicinos ir priemonių, apie kurias mažiau informacijos nei apie tabletes, vienas iš pavyzdžių yra kontraceptinės spiralės, kurios, remiantis PSO, yra labiausiai patikima kontraceptinė priemonė.

Nors pasirinkimų daug, tik įvertinus moters sveikatą, galima parinkti geriausiai jos organizmui tinkančią kontracepciją. „Kontracepcijos rūšis, tinkanti draugei, mamai, kolegei nebūtinai tiks mums, todėl labai noriu atkreipti dėmesį, kad siekiant išvengti komplikacijų, labai svarbu su savo organizmu ne eksperimentuoti, o išsirinkti geriausiai tinkančią priemonę - taip bus galima išvengti streso ir nemalonių pojūčių“, – sakė gydytoja akušerė – ginekologė L.Mockevičienė.

Kada galima pradėti vartoti ir kaip suprasti, kad netinka?

Pasak gydytojos L.Mockevičienės, moterys puikiai jaučia, kai kontraceptinė priemonė netinka. Tai išduoda šalutiniai reiškiniai: galvos skausmas, kraujavimas, tepliojimas ne mėnesinių metu, nuotaikų kaita, aknė, bėrimas veido ar nugaros srityse, plaukų slinkimas, libido sumažėjimas, makšties gleivinės sausumas, kuris skatina skausmą lytinių santykių metu. Šie pojūčiai sutrikdo kasdienybę, daro įtaką intymumui.

Svarbu pabrėžti, kad minėti simptomai atsiranda, kai pasirenkama netinkama priemonė. Šių dienų kontraceptikai ištobulinti ir neturėtų sukelti nepageidaujamų reiškinių, jei yra pritaikyti individualiai. Pasirinkimas platus – nuo geriamųjų kontraceptinių tablečių iki implantų, vaginalinių žiedų, pleistrų ir spiralių, kurios gali būti hormoninės ir ne hormoninės – tinkamos negimdžiusioms moterims.

Visi kontraceptiniai preparatai turi panašų poveikį, tačiau skiriasi jų sudėtis ir vartojimo būdas. Kontraceptinis implantas įvedamas į žasto vidinę sritį, priskiriamas ilgalaikei kontracepcijai, yra patogus naudoti, trejus metus nereikia keisti. Spiralė įvedama į gimdą ir laikoma nuo vienų iki trejų metų, taip pat priskiriama ilgalaikei kontracepcijai. O štai pleistras turi būti keičiamas kas vieną, o vaginaliniai žiedai - kas tris savaites. Šios priemonės priskiriamos prie trumpalaikių apsaugos nuo nėštumo būdų.

123RF.com nuotr./Kontracepcija
123RF.com nuotr./Kontracepcija

„Kontracepciją pradėti naudoti galima nuo tada, kai atsiranda menstruacijos ir planuojama pradėti lytinius santykius. Jei parenkamos kontraceptinės tabletės, be pertraukos jas galima vartoti penkerius metus. Planuojant nėštumą pertraukos nutraukus tablečių vartojimą daryti nereikia ir galima jau kito ciklo metu planuoti vaikelį“, – akcentavo gydytoja L.Mockevičienė.

Kaip elgtis, jei pastojama kontraceptinių tablečių vartojimo metu – pamiršus išgerti, vartojant jas netaisyklingai? Tokiu atveju, nors kontraceptikai ir nesiejami su apsigimimų rizika, tačiau nėštumo metu vertėtų atlikti genetinius tyrimus vaisiaus vystymosi įvertinimui.

Trys populiariausi mitai ir kodėl jie klaidina

Įvairūs apsisaugojimo nuo nėštumo būdai apipinti ir mitais, kurie, deja, klaidina ir sukelia nerimą. Gydytoja L.Mockevičienė atkreipė dėmesį, kad moteris gąsdina su kontracepcija siejamas antsvoris, tačiau akušerė – ginekologė ramina ir sako, kad pati kontracepcija įtakos papildomiems kilogramams atsirasti nedaro, nors ir gali paskatinti apetitą, tačiau problemų nekils, jei nepiktnaudžiausime užkandžiais vakare.

Vienas labiausiai bauginančių mitų yra įtaka vaisingumui. „Netiesa, kad kontraceptikai daro neigiamą įtaką vaisingumui, jei vartojami nuo vienerių iki penkerių metų be pertraukos. Kai kuriais atvejais, moterims, turinčioms hormonų disbalansą, kontraceptinės tabletės padeda sureguliuoti ciklą ir po kelių vartojimo mėnesių jos sėkmingai pastoja“, – komentavo gydytoja L.Mockevičienė.

Trečiasis mitas yra apie tai, kad hormoninė kontracepcija gali sukelti onkologinius susirgimus, kai hormonas estrogenas veikia krūties audinį. Tai nepagrįsta moksliškai, netgi hormoninės spiralės, įvedamos į gimdą, pripažintos kaip apsaugančios nuo gimdos vėžio. Reikia pabrėžti, kad vartojant penkerius metus, neigiamo poveikio ir įtakos vėžio išsivystymui kontracepcija neturi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais