15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

Gydytoja-dietologė E.Gavelienė apie maitinimosi įpročius: jei vaikas nori bandelės, tikrai jam nebūtina valgyti pasislėpus

Valgymas yra svarbu – tokia nuostata turi vadovautis šeima, norinti, kad joje augantys vaikai mokėtų ir užaugę laikytųsi sveikatai palankių maitinimosi principų. Bendri pietūs ar vakarienė bent kelis kartus per savaitę – geras būdas parodyti vaikams, kad maitinimuisi turi būti skiriamas deramas dėmesys. Tai padarius, jis ne tik užtikrina gerą savijautą, bet ir padeda siekti užsibrėžtų tikslų, rašoma pranešime.
Vaikas valgo spurgą
Vaikas valgo spurgą / 123RF.com nuotr.

Tuo pats įsitikino ir su „Rinkis sveikiau“ mokyklos mokiniais pamokose žiniomis dalinosi TV laidų vedėjas, atlikėjas Vidas Bareikis. Jis lankėsi Telšiuose, kur susitiko su Kranto progimnazijos mokiniais, o pamoką jiems iš Vilniaus internetu vedė mokyklos steigėjos – „Rimi Lietuva“ maisto technologai ir gydytoja-dietologė dr. Edita Gavelienė.

Tų pačių maitinimosi principų turi laikytis visi šeimos nariai

„Bendri šeimos susėdimai prie stalo, kai gražiai, maloniai bendraujama, o nesiaiškinama, nesprendžiamos šeimos bėdos, yra privalomi, jei šeimoje auga vaikai ir norima, kad jie rinktųsi ir maitintųsi taip, kaip naudinga jų sveikatai. Bendri pietūs ar vakarienė vaikui rodo, jog valgymas yra svarbu, o tai viena esminių sveikatai palankaus maitinimosi nuostatų“, – sako dr. Edita Gavelienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Edita Gavelienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Edita Gavelienė

Pasak jos, suprantama, kad kartu susėsti tris kartus per dieną gali būti neįmanoma: „Užtenka tai padaryti bent jau kelis kartus per savaitę. Svarbu, kad vaikas matytų pavyzdį, jog maistui, valgymui skiriamas dėmesys.“

Gydytoja-dietologė taip pat dalinosi priešingo tėvų elgesio pavyzdžiu: „Savo praktikoje esu turėjusi situaciją, kai mergaitė sirgo nutukimu ir šeima bandė jai padėti sveikti – laikėsi reikalingų maitinimosi principų, bet jos mama prisipažino, jog kartu su mergaite kartais pasislėpdavusios suvalgydavo po bandelę. Tai absoliučiai netinkamas elgesys, ypač, kai šeimoje yra paauglių. Jis vaikui rodo, kad slėptis ir sukčiauti galima, kad ir jis gali taip elgtis. Jei tikrai norisi bandelės, nereikia slėptis, kad ją suvalgytum. Jei daroma priešingai, nereikia stebėtis, kai penktoko kurpinėje tėvai randa saldainių popierėlių“, – sako dr. E.Gavelienė.

Jei tikrai norisi bandelės, nereikia slėptis, kad ją suvalgytum.

Ji pabrėžia, jog, norint, kad vaikai mokytųsi ir ateityje laikytųsi sveikatai palankaus maitinimosi principų, tos pačios taisyklės privalo galioti visiems šeimos nariams.

„Esu susidūrusi su situacijomis, kai vienas šeimos narys, vaikas, serga nutukimu ir jam reikia maitintis tam tikru būdu. Tuo tarpu likusieji šeimos nariai valgo visai kitaip, kitokį maistą. Norint, kad vaikas sveiktų, visa šeima turi laikytis sveikatai palankaus maitinimosi“, – pabrėžia dr. E.Gavelienė.

Pasak jos, net jei toje pačioje šeimoje vienas vaikas kenčia nuo mitybos nepakankamumo, o kitas susiduria su nutukimu, yra įmanoma išbalansuoti: „Vienareikšmiai skirsis maisto kiekiai, bet jo pobūdis, turinys ir valgymo principai išlieka tie patys ir jie turi būti vienodi visiems.“

Vidas Bareikis: „Maistas iš tiesų gali labai daug pakeisti”

Principais, kurie padeda maitintis sveikatai palankiu būdu, mokyklos „Rinkis sveikiau“ pamokoje pasidalino atlikėjas, TV laidų vedėjas Vidas Bareikis.

„Seniau man maistas buvo reikalingas vien tam, kad numalšinti skausmą pilve. Neskyriau tam ypatingo dėmesio. Vis tik, pradėjęs intensyviau sportuoti, prieš 3–4 metus, susidariau mitybos planą, kuriame numatyti penki valgymai per dieną: pusryčiai, pietūs, vakarienė, tarpuose – priešpiečiai bei pavakariai. Tame plane yra labai mažai cukraus arba jo iš viso nėra – jis yra pakeičiamais kažkokiais natūraliais saldikliais, medumi. Plane yra labai nedaug angliavandenių – tokių nesveikų, kurių gausu miltiniuose patiekaluose. Jame nėra alkoholio ir galioja taisyklė nevalgyti tris valandas iki miego.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vido Bareikio pasirodymo akimirkos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vido Bareikio pasirodymo akimirkos

Žinomo atlikėjo teigimu, vadovaujantis šiuo planu, sporto pasiekimai gali būti kur kas geresni, o jiems pasiekti reikia minimalių sąnaudų. „Žmonės net nesusimąsto, kad tvarkingai laikantis mitybos plano ir valgant sveikai, užtenka per dieną vos 20 minučių pasimankštinti, truputį pasivaikščioti ir gali turėti supersveikatą, fantastiškai atrodantį kūną, nes maistas lemia didžiąją dalį rezultatų. Man atrodo, kad posakis, jog maistas turi būti vaistas, o ne atvirkščiai, yra labai teisingas. Maistas iš tiesų gali labai daug pakeisti“, – teigia V.Bareikis.

Tuo savo gyvenime įsitikinęs TV laidų vedėjas sutiko jungtis prie naujos „Rinkis sveikiau“ mokyklos, kurios tikslas – plėsti vaikų ir paauglių žinias apie sveikatai palankų maitinimąsi bei padėti formuoti jo kasdienius įpročius. Mokyklos komanda iki metų pabaigos planuoja aplankyti ne vieną šalies miestą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais