Gydytoja įvardijo varginančio prakaitavimo priežastis

Prakaitavimas – visiškai normali žmogaus organizmo funkcija. Tačiau vieni žmonės prakaituoja mažai, kitus vargina itin gausus prakaitavimas. Kartais toks gausus, jog prakaitas, vaizdžiai tariant, tiesiog srūva upeliais, kuriuos nesunkiai pastebi ir aplinkiniai. Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojos dermatovenerologės Linos Duobienės, tokia būklė vadinama hiperhidroze, arba padidėjusiu prakaitavimu. Pranešime žiniasklaidai ji pasakoja, kokių sunkumų patiria dėl hiperhidrozės kenčiantys žmonės ir kaip efektyviai suvaldyti nemalonius prakaito upelius.
Prakaitavimas
Prakaitavimas / 123RF.com nuotr.

Itin gausus prakaitavimas

„Prakaitavimas – normali organizmo funkcija, būtina termoreguliacijos procesams palaikyti. Prakaitavimas pasireiškia kaip atsakas į padidėjusią aplinkos temperatūrą, intensyvią raumenų veiklą, taip pat ir patiriamą emocinį stresą, kai organizmas vėsinasi į odos paviršių išskirdamas vandenį, t. y. prakaitą. Apskaičiuota, kad, esant labai intensyviam raumenų darbui, pavyzdžiui, itin aktyviai sportuojant, žmogaus organizmas gali išskirti net apie 1,5 l prakaito“, – pasakoja dermatovenerologė.

Pasak gydytojos, kiekvienas žmogus prakaituoja skirtingai – vienas daugiau, kitas – mažiau. Tai priklauso ir nuo aplinkos temperatūros, ir nuo fizinės veiklos ar emocinės būklės, tačiau apie 1 proc. populiacijos susiduria su hiperhidroze, t. y. padidėjusiu prakaitavimu.

„Hiperhidrozė – tai labai padidėjęs prakaito išsiskyrimas tam tikrose kūno vietose, viršijantis normalius termoreguliacijos poreikius. Kitaip tariant, reikšmingai padidėjęs organizmo atsakas į natūralius dirgiklius. Hiperhidrozė būdinga tiek vyrams, tiek moterims“, – sako L.Duobienė.

Kaip tai veikia sveikatą ir gyvenimo kokybę

Anot jos, nuo hiperhidrozės kenčiantiems žmonėms padidėjęs prakaitavimas sukelia tiek fizinių, tiek emocinių ir socialinių sunkumų. Dėl itin gausaus ir aplinkiniams pastebimo prakaitavimo tokie žmonės neretai patiria psichologinį diskomfortą. Dažnas, kuriam prakaitavimą išprovokuoja stresinės situacijos, pasakoja, jog hiperhidrozė neigiamai veikia ir profesinę karjerą – mažina pasitikėjimą savimi, apsunkina bendravimą su verslo partneriais, klientais ar kolegomis.

Kai kurie dėl itin didelio prakaitavimo atsisako aktyvaus laisvalaikio, vengia susitikimų su draugais ar romantiškų santykių, o tai neigiamai veikia jų asmeninį gyvenimą ir piniginę – dėl hiperhidrozės kenčiantiems žmonėms sunku išsirinkti tinkamus drabužius, tenka ne tik dažniau persirengti, bet ir atnaujinti garderobą, mat ilgainiui prakaitas įsigeria į audinius, palieka dėmių, nemalonų kvapą.

„Deja, stiprūs antiperspirantai tokiems žmonėms dažnai taip pat nėra išeitis. Dėl juose neretai naudojamų aliuminio druskų kyla alerginės reakcijos, išsivysto dermatitai – odos uždegimai. Oda parausta, patinsta, kamuoja niežulys, gali atsirasti šerpetojimas, įtrūkimų ar net kraujavimas“, – atkreipia dėmesį gydytoja dermatovenerologė.

Asmeninio albumo nuotr./Lina Duobienė
Asmeninio albumo nuotr./Lina Duobienė

Kas gali padėti

Gydytoja Lina Duobienė pasakoja, kad išeitimi dėl hiperhidrozės kenčiantiems žmonėms gali tapti neurotroksino injekcijos, žinomos kaip botulino toksinas.

„Prakaitavimas visiškai nepriklauso nuo žmogaus norų ar valios. Šį procesą reguliuoja mūsų autonominė nervų sistema, o prakaito liaukas įnervuoja parasimpatinė nervų sistema. Pagrindinis prakaito išsiskyrimo mediatorius yra acetilcholinas – organizme esanti cheminė medžiaga, skatinanti griaučių raumenų, vidaus organų ir lygiųjų raumenų susitraukimus. Todėl jau ne vienerius metus padidėjusiam prakaitavimui mažinti taikomas grožio pasaulyje plačiai naudojamas botulino toksinas, slopinantis acetilcholino išsiskyrimą ir taip mažinantis raumenų susitraukimus“, – aiškina gydytoja.

Anot jos, lokaliai suleidus tiksliai apskaičiuotas terapines botulino toksino dozes, sumažinami raumenų susitraukimai, dėl ko pastebimai sumažėja ir paties prakaito išsiskyrimas. Priklausomai nuo individualaus organizmo, preparato poveikis išlieka kelis mėnesius ir ilgiau.

Specialistė primena, kad visada turite teisę pasidomėti, kokius preparatus jums taiko specialistas. Profesionalūs specialistai ir patikimos klinikos visada dirba tik su patvirtintais preparatų gamintojais ir tiekėjais, užtikrinančiais jų saugumą ir kokybę.

Prakaitavimo priežastys

L.Duobienė atkreipia dėmesį, kad padidėjusį prakaitavimą gali sukelti ne tik pirminė hiperhidrozė – padidėjusį prakaitavimą lemia ir genetiniai veiksniai, kitaip tariant, žmogus turi polinkį prakaituoti stipriau nei kiti. Jei gausus prakaitavimas ėmė varginti neseniai, atsirado palyginti staiga, priežastis gali būti vidaus organų ir sistemų sutrikimai.

„Neretai padidėjusį prakaitavimą išprovokuoja endokrininės sistemos sutrikimai, pavyzdžiui, skydliaukės ligos, cukrinis diabetas, lytinių hormonų disbalansas, taip pat infekcijos ar onkologinės ligos, pavyzdžiui, limfoma. Tokiais atvejais liga provokuoja didesnį parasimpatinės nervų sistemos atsaką, kuris pasireiškia kaip neįprastai gausus prakaitavimas, neretai naktimis“, – atkreipia dėmesį L.Duobienė.

Dėl to, pasak gydytojos, pirmojo apsilankymo pas dermatovenerologą metu siekiama išsiaiškinti tikrąją hiperhidrozės priežastį. Tik atmetus kitas galimas ligas galima taikyti gydymą neurotoksino injekcijomis. Tam gali prireikti atlikti papildomus kraujo tyrimus, sveikatos būklės įvertinimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis