Gydytojas Darius Rauba: „Nekaltas kosulys gali reikšti rimtą ligą“

Kamuoja sausas kosulys naktį, krenkštimas rytais, svetimkūnio pojūtis ryklėje? Atsikeliate užkimę, o „prasikalbate“ tik dieną? Specialistai skatina nenumoti į šiuos simptomus ranka ir neversti kaltės ankstyvam rytui.
Serganti moteris
Serganti moteris / Fotolia nuotr.

Gali būti, kad tai – pirmieji signalai, rodantys laringofaringinio refliukso ir pepsino sukeltą uždegimą. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytojas pasakoja, kaip jį atpažinti ir kaip sau padėti.

Laringofaringinis refliuksas – tai rūgštinio skrandžio turinio patekimas į stemplę, o vėliau į ryklę. Kartu su skrandžio rūgštimis į stemplę, ryklę, gerklas patenka ir skrandžio virškinamasis fermentas – pepsinas.

„Pepsinas – virškinimo fermentas, kuris skaido baltymus. Jis organizmui labai reikalingas, kadangi veikia tarsi katalizatorius. Be jo virškinimo procesas būtų gerokai ilgesnis ir sudėtingesnis, tačiau fermentui su skrandžio turiniu užkilus į stemplę iki ryklės ar nosiaryklės, pepsinas, įsiskverbęs į gleivinės ląstelės vidų, sukelia uždegimą“, – pasakoja Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyriaus vyresnysis ordinatorius, gydytojas otorinolaringologas dr. Darius Rauba.

Pajutusiems refliuko simptomus, gydytojas rekomenduoja natūraliai šarminį, o ne jonizatoriais paruoštą vandenį. Mat gamtos suformuotas vandens šaltinis, kurio pH >8, yra saugus žmogaus organizmui, tad vanduo tinkamas vartoti kasdien.

D.Rauba sako, kad „didžiausias tokio vandens privalumas – pastovus pH. Natūraliai šarminio vandens sudėtyje nėra jokių priedų, jo nereikia papildomai ruošti pasitelkiant tam tikrus prietaisus. Kai kurie medikai teigia, kad jonizatoriai gali per daug „užšarminti“ vandenį, o pastovus itin aukšto pH vandens vartojimas gali sutrikdyti skrandžio veiklą“.

Į savo mitybą natūraliai šarminį vandenį turėtų įtraukti ne tik tie, kurie rytais kosėja ar jaučia nemalonų pojūtį gerklėje. „Suvalgius vaisių, daržovių, ypatingai pomidorų, aštraus, sunkesnio maisto rekomenduojama išgerti bent stiklinę natūraliai šarminio mineralinio vandens. Šarminį vandenį geriausiai gerti valgio metu arba pavalgius. Jis numalšins pakilusį rūgštingumą, o buferinis šarmo efektas neleis organizmui staigiai vėl užsirūgštinti“, – pataria dr. D.Rauba.

Priešas – valgis prieš miegą

Gydytojas pasakoja, kad užkilęs pepsinas pažeidžia ląsteles ir sutrikdo virpamojo epitelio veiklą, o tai lemia mažesnį gleivinės atsparumą infekcijai. „Taip pat pakilęs skrandžio turinys dirgina stemplėje esančias nervų galūnėles, todėl žmogus kosėja, krenkščia, skundžiasi svetimkūnio gerklėje pojūčiu, – priežastis aiškina D. Rauba, – JAV Wake Forest sveikatos mokslų universiteto otolaringologijos skyriaus mokslininkų atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad iš 20 žmonių, kurie skundėsi ryte pasireiškiančiu kosėjimu bei kimimu, net 19 tyrime dalyvavusių žmonių gerklės gleivinės tyrime buvo rastas pepsinas.“

Gydytojas teigia, kad viena dažniausių pepsino pakilimo iki gerklės priežasčių – valgymas prieš miegą. „Kurį laiką esant horizontalioje padėtyje skrandžio turinys, o taip pat ir pepsinas, pakyla iki gerklės. Tad kol miegame, visas suvalgytas nesuvirškintas maistas stemple kyla iki ryklės, todėl ryte jaučiamės tarsi užkimę, – sako gydytojas, – ypač svarbu nevartoti jokio maisto likus 2-3 valandoms iki miego, o vandens negerti net likus valandai.“

Nemaloniems pojūčiams – pH8

Gydytojas otorinolaringologas pasakoja, kad pepsinas skrandyje, kuriame pH yra 2, yra šimtu procentų aktyvus. Tačiau Viskonsino medicinos koledžo profesorės Nikki Johnston ir kolegų atlikti pepsino tyrimai parodė, kad fermentas, pakilęs iš rūgštinės skrandžio terpės, yra vis dar aktyvus ir gerklėje. „Pepsinas irti pradeda šarme, tada, kai pH yra 8 ar net daugiau. Todėl natūralus šarminis vanduo yra labai rekomenduotinas tiems, kurie jaučia išvardintus nemalonius pojūčius rytais. Stiklinę tokio vandens reikėtų išgerti iškart atsibudus, kad vanduo nuplautų per naktį sudirgintą ryklę ir gerklę bei suardytų ląstelėse esantį pepsiną. Šarminis vanduo, kurio pH 8, suardo pepsiną, tad kosulys, balso kimimas, gumulo gerklėje pojūtis mažėja“, – aiškina gydytojas.

Tai, kad šarmins vanduo padeda mažinti laringofaringinio refliukso simptomus, įrodo ir JAV informacinio sveikatos portalo „The RefluxMD“ atlikti tyrimai. Net 87 proc. žmonių, kurie jautė minėtus simptomus ir 12 dienų gėrė šarminį vandenį, po tyrimo teigė, kad simptomai pastebimai sumažėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų