Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ drauge su ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“ organizuoja renginį, skirtą Pasaulinei AIDS dienai paminėti. Renginio metu drauge su LR Seimo nare Sveikatos reikalų komiteto nare, Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininke Morgana Daniele ir temos ekspertais bus aptariami ŽIV ir AIDS plitimo sukelti iššūkiai, svarstoma, kokiais būdais būtų galima mažinti sergančių žmonių stigmatizavimą, o savo muzikine „Community Flux“ patirtimi dalinsis atlikėjas Jurgis Didžiulis.
„Vilnius sveikiau“ vadovė Guoda Ropaitė-Beigė sako, kad ŽIV ir AIDS mūsų visuomenėje vis dar yra apipinti mitais, o infekuoti ar sergantys asmenys neretai atsiduria visuomenės užribyje daugiausia dėl to, kad žmonėms vis dar trūksta informacijos šia svarbia tema.
Vis dar vengiama atvirai kalbėti apie ŽIV plitimo būdus, o tų būdų, kintant visuomenei, atsiranda vis įvairesnių ir į juos, saugodami žmones, turėtų atkreipti ypatingą dėmesį daugelis: pirmiausia – medikai, visuomenės sveikatos specialistai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, psichologai.
„Kad ir kaip būtų, ŽIV plitimą sustabdyti įmanoma ir šiandien esame tame etape, kai turime tai daryti. Tinkamas atviras kalbėjimas šia tema; informacijos viešinimas daugeliui visuomenės narių prieinamais kanalais bei priemonėmis apie ŽIV ir AIDS plitimo pasekmes, galimus užsikrėtimo būdus; reikalingų ir prieinamų paslaugų užsikrėtusiesiems ir sergantiems teikimas nestigmatizuojant – tai padės mums išvengti dar daugiau susirgimų ir ŽIV bei AIDS epidemijos“, – tvirtina Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vadovė.
AIDS prevencija ir ŽIV gydymas – žmogaus teisių užtikrinimo klausimas
ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ vadovė Svetlana Kulšis pritaria, kad AIDS dar nėra nugalėtas ir kad daug kas – visuomenės rankose.
„Informacija, prevencijos priemonės ir gydymas sunkiai pasiekia žmones, kuriems jų labiausiai reikia. Nelygybė, kuri skatina ŽIV ir AIDS epidemiją, nėra neišvengiama, mes galime ir turime imtis veiksmų pašalinti socialines ir struktūrines kliūtis, trukdančias žmonėms pasiekti reikiamas paslaugas. Visiems žmonėmis, nepriklausomai nuo jų socialinės padėties, amžiaus, seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės, rasės, tautybės, negalios ar priklausymo rizikos grupėms, turi būti užtikrinamas orus ir žmogaus teisių principais grįstas paslaugų, gydymo, ištyrimo ir prevencinių paslaugų prieinamumas“.
Plitimą skatina ir naujos seksualinės praktikos
Gydytojas Aleksandras Lapšinovas, kaip vieną iš naujesnių ir nerimą keliančių ŽIV plitimo būdų, įvardija pamažu populiarėjantį chemseksą.
Chemseksas yra toks lytinių santykių tipas, kurio neatskiriama dalis yra narkotikų vartojimas.
„Noriu pabrėžti, kad šiuo atveju kalbame ne vien apie alkoholį“, – sako A.Lapšinovas ir priduria, kad chemsekso metu dažniausiai vartojami narkotikai būna ne tradiciniai, o naujos išvestinės narkotinės medžiagos, tokios kaip mefedronas, GBL, metamfetaminas. Minėtieji narkotikai labai atpalaiduoja ir išlaisvina seksualinę energiją, todėl juos linksta vartoti tie asmenys, kurie turi itin konfliktišką santykį su savo seksualumu, intravertai, asmenys, turintys neišspręstų fiziologinių seksualinių problemų, tokių, kaip priešlaikinė ejakuliacija, lytinio pajėgumo sumažėjimas, taip pat homoseksualūs asmenys ir pan.“, – vardija gydytojas.
Chemseksas yra toks lytinių santykių tipas, kurio neatskiriama dalis yra narkotikų vartojimas.
Ši seksualinė praktika, jau keletą dešimtmečių gyva kai kuriose kitose šalyse, pamažu plinta ir Lietuvoje. „Kiekvienais metais susiduriu su dar keliais vis naujais pacientais, propaguojančiais šio tipo lytinius santykius“, – sako gydytojas ir priduria, kad tokia praktika dar nėra tiek paplitusi, jog būtų galima kalbėti apie kokią nors nacionalinę statistiką. Tačiau, pamažu didėjantis pacientų kiekis parodo, kad nors ir retos, bet chemsekso patirtys žmonių sveikatai kainuoja labai brangiai – išauga krauju ir lytiškai plintančių infekcijų rizika, tame tarpe ir ŽIV.
Esminės priežastys – psichologinės
Gydytojas Aleksandras Lapšinovas teigia, jog esminės chemsekso propagavimo priežastys slypi žmonių psichologijoje. Medikui antrina ir „Vilnius sveikiau“ psichologė Sandra Zorina.
„Žmogaus seksualumą suprantame kaip įgimtų instinktų ir išmokto socialinio elgesio darinį. Seksualumas ima ryškėti paauglystėje ir jeigu tai, ką jaučia jaunas žmogus, tai, su kuo jis save tapatina, yra nepriimtina to jauno žmogaus artimiausiai aplinkai, šeimai, draugams, o jei dar ir nepriimtina visuomenei – atsiranda vienišumo, savęs nepriėmimo, net gėdos ar kaltės jausmai ir daugybė įvairių emocijų.
Esminės chemsekso propagavimo priežastys slypi žmonių psichologijoje.
Jeigu šie jausmai užsitęsia, jei neatsiranda tinkamas žmogaus ir jo seksualumo santykis, jei žmogus nesikreipia emocinės ir psichologinės pagalbos, yra rizika, kad tam tikrame gyvenimo etape žmogus nebepakels šios naštos ir savo seksualumui išlaisvinti gali griebtis net ir narkotinių medžiagų, kurios epizodiškai padeda sumažinti gėdos, kaltės, jausmą, išvaduoja nuo sunkių emocijų, tačiau padidina ir įvairių krauju bei lytiškai plintančių infekcijų, tokių kaip ŽIV, riziką“, – sako psichologė.
Psichologinę pagalbą galima gauti nemokamai
Iš kitos pusės, psichologė S.Zorina pastebi, jog žmogus neatsakingo seksualinio elgesio ir narkotikų derinio gali imtis ir dėl to, kad bando eliminuoti ir fiziologines problemas, libido susilpnėjimą ar praradimą, galbūt tam tikrus fiziologinius depresijos sukeltus požymius, tačiau, kaip sako specialistė, ir čia pirmiausia reikėtų ieškoti psichologinės pagalbos, kurios, pavyzdžiui, kreipiantis į savo miesto ar rajono visuomenės sveikatos biurą, galima gauti ir visiškai nemokamai.
Specialistė pastebi, kad žmonių noras svaigintis ir taikyti rizikingas seksualines praktikas, vedančias sudėtingų infekcijų link, gali būti nulemtas ir naujai įgytos laisvės, kai žmogus tarsi nežino, ko griebtis, kaip elgtis. „Kai turime visko labai daug, eksperimentavimas gali neretai atvesti ir prie itin sudėtingų pasekmių“, – teigia specialistė pabrėždama, kad didelės laisvės šioje vietoje jokiu būdu nereikėtų priešpriešinti žmogaus teisių suvaržymams ar net eliminavimui.
„Tinkamas dėmesys emocinei ir psichologinei sveikatai, efektyvus lytinis švietimas, kuo didesnis visuomenės informuotumas apie krauju ir lytiškai plintančias ligas, kuo suprantamiau išaiškintos kiekvieno žmogaus pasirinkimo pasekmės ir palikta laisvė pasirinkti bei suteiktas žinojimas, kad padarius netinkamą pasirinkimą bus užtikrinta teisė pasitaisyti, yra tai, ko turėtume siekti norėdami sumažinti ŽIV ir AIDS plitimą“, – įsitikinusi psichologė S.Zorina.
„Vilnius sveikiau“ ir asociacijos „Demetra“ organizuojamas Pasaulinės AIDS dienos minėjimo renginys vyks gruodžio 1 d. 17-19 val. bare „Peronas“ Geležinkelio g. 6, Vilniuje. Renginys nemokamas ir atviras visiems.