Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gydytojos išpažintis: tikitės kompensuojamų vaistų – dar teks pakentėti, norėsite dėmesio – nebent 3 minutes

Prasidėjus aktyviam medikų judėjimui, pasipriešinusiam Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimui imtis reformų, kurios, medikų teigimu, šiuo metu neįgyvendinamos, vis daugiau gydytojų drįsta pasisakyti apie tai, ką jiems tenka išgyventi savo darbe. Viename Lietuvos miestelyje trečius metus dirbanti jauna šeimos gydytoja Rasa Isevičienė rėžė tai, ką galvoja, žodžių nevyniodama į vatą.
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos / G.Adinavičiūtės/15min nuotr.

Apie tai, kaip ligonių kasos nuolat iš atlyginimo išieško „žalą“

Netyla kalbos apie medikų kraujyje bundantį pasipriešinimą ir turbūt pirmą kartą nuo nepriklausomybės laikų griežtai išsakomus reikalavimus sveikatos apsaugos sistemai, kurioje drastiškai mažėja norinčiųjų dirbti. Tai rodo ir nuskambėjęs Ventos ambulatorijos atvejis – neatsiranda šeimos gydytojo, kuris norėtų būti aprūpintas gyvenamąja vieta ir gauti 1300 eurų atlygį.

„Ko jie nori, ko jiems dar maža!“ – sako oponentai.

Toji „žala“ beveik visais atvejais padaroma išrašant pacientui kompensuojamą jam būtiną vaistą iš gailesčio, prieš tai neliepus sunešioti geležinių kurpaičių.

Noriu atsakyti visiems. Esu jauna šeimos gydytoja, dirbanti viename Lietuvos miestelyje. Iš visų pasiūlymų pasirinkau šį būtent dėl didžiausio atlyginimo. Bet atėjo laikas, kai esame priversti kalbėti ne tik apie atlyginimą.

Šnekame apie nesibaigiančias eiles prie gydytojų durų. Apie pacientus, kurie jaučiasi kalti, nes susirgo. Apie gydytojus, priverstus per penkiolika minučių priimti kelis pacientus, tuo pat metu mėginančius tai atlikti oriai ir apsimesti, jog viskas yra gerai.

Kalbame apie nuolatinius ligonių kasų „žalos“ išieškojimus iš mūsų atlyginimų. Toji „žala“ beveik visais atvejais padaroma išrašant pacientui kompensuojamą jam būtiną vaistą iš gailesčio, prieš tai neliepus sunešioti geležinių kurpaičių, kaip to reikalauja Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

123rf.com nuotr./Elektroninis receptas
123rf.com nuotr./Elektroninis receptas

Iš gydytojo nori padaryti biurokratą?

Kiek kartų jūs su džiaugsmu bėgote pas mus, išgirdę, kad jums priklauso lengvata arba galėsime kompensuoti naują vaistą? Ir kiek kartų mes, nuleidę galvas, aiškinome jums tas absurdiškas tvarkas, lyg patys dėl to būtume kalti. Priklauso. Gausite. Tik suverpkite šį užburtą pakulų kuodelį. Kur logika, piktinotės jūs. Nėra logikos, brangieji!

Štai kad ir nauja gera žinia: jau kompensuojami naujieji brangūs antikoaguliantai. Vis dar tikitės juos gauti neįdėję jokių pastangų, tiesiog todėl, kad sunkiai sergate? Minsite kelius pas kardiologą. Ir ne vieną mėnesį, nes šeimos gydytojas, nors viską gali įvertinti, pradėti gydymo negali! O jeigu jūs jį vartojate jau ilgą laiką ir pirkote pats Lietuvoje ar Lenkijoje? Dėl kompensacijos gydymą turėsite nutraukti, būti gydomas pigiausiu vaistu ir įrodyti, jog vaistas jums tikrai neveikia. Koks sveiko proto ir doros širdies gydytojas gali tai stebėti?

Svarbiausia, kad jūsų gydymas nebūtų per brangus.

Kartais mes nusižengiame absurdiškiems „Sodros“, neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos, ligonių kasų ir SAM reikalavimams, nes vis dar, kaip ir jūs, negalime patikėti įsuktu nepasitikėjimo-tikrinimo-grasinimo-baudimo mechanizmu ir gailime jūsų. Vėliau prisiimam visas to pasekmes. Iš čia mūsų nuovargis, pyktis, abejingumas... Ir mums labiausiai skauda, kad, kaip absurdiškai tai beskambėtų, šiame mechanizme jau nėra paciento, nes niekam, be mūsų ir jūsų, nebesvarbu, kaip jums, iš tiesų, baigsis.

Svarbiausia, kad jūsų gydymas nebūtų per brangus. O dabar nebelieka ir daktaro – vien kalnai pažymų, „pakibusios“ elektroninės sistemos langai kompiuteriuose, ataskaitos, lentelės, reikalavimai rašyti receptą beveik kiekvienam vaistui...

Naujasis SAM sprendimas pacientui suteiks tik 3 minučių konsultaciją

Na, ir viską karūnuojantis spaudimas nuo sausio pirmos dienos priimti pacientą per 7 dienas. Jūs norite būti septyniasdešimtas pacientas ir gauti trijų minučių konsultaciją? Abejoju. Ir mes to nenorime! Negalime to leisti! Aš apie tai, kad mes vis dar norime jums padėti. Skirti jums laiko! Išklausyti. Ištirti taip, kaip buvome mokyti. Aptarti jūsų gyvenimo būdą, susirgimų priežastis ir gydymo galimybes.

Mes turime daug žinių. Užtektinai noro padėti. Bet tai neįmanoma kasdien priimant po keturiasdešimt ir daugiau pacientų, rašant dokumentus taip, kad niekas mūsų negalėtų nubausti, pildant viena su kita nesusišnekančių (beje, mūsų visų išlaikomų) instancijų reikalavimus ir dėl absurdiškų ribojimų negalint skirti būtino gydymo!

Tad visa tai ne tik apie algas ar apie mus. Tai ir apie jus. Jūs nesate ligos istorija. Jūs – ne dar vienas klinikinis atvejis. Jūs – ne penkiolika minučių ir ne penkiasdešimtas pacientas dar vieną nepakeliamą dieną. Jūs – ne našta valstybei. Jūs, kaip ir mes, esate jos dalis ir ateitis! Tad meskime tas nesunešiojamas kurpes bei kiaurus rėčius ir pakovokime pagaliau už tokią sveikatos sistemą, kokios esame verti!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?