Kas yra histeroskopija ir kaip ji atliekama?
Histeroskopija išvertus į lietuvių kalbą reiškia gimdos apžiūrą arba tiksliau gimdos ertmės apžiūrą iš vidaus. Tai yra bene dažniausia chirurginė intervencija šiuolaikinėje ginekologijoje. Histeroskopija atliekama intraveninėje nejautroje. Pacientei užmigus dezinfekuojami išoriniai lytiniai organai ir makštis, gimdos kaklelis išplečiamas iki reikiamo diametro, kad galėtume į gimdos ertmę įvesti specialų instrumentą-histeroskopą.
Gimdos vidus pripildomas tam skirtu skysčiu, kad susidarytų ertmė, kurioje butų galima atlikti reikalingus diagnostinius ar chirurginius veiksmus. Gimdos ertmė procedūros metu nuolat pripildoma skysčiu ir tuo pačiu metu skystis su kraujo krešuliukais šalinamas iš gimdos ertmės, todėl užtikrinamas aiškus ir kokybiškas vaizdas operacijos metu. Histeroskopas yra maždaug šratinuko storio instrumentas. Jo priekyje yra šviesos šaltinis ir kamera, kurios pagalba padidintas vaizdas perduodamas į ekraną. Chirurgas gali stebėti kaip atrodo gimdos ertmė ir akies kontrolėje atlikti reikiamus veiksmus.
Diagnostinės histeroskopijos metu apžiūrimas gimdos kaklelio kanalas, gimdos gleivinė, kiaušintakinės angos ir visi pakitimai esantys gimdos ertmėje. Operacinė histeroskopija nuo diagnostinės skiriasi tuo, kad panaudojant specialius histeroskopinius instrumentus atliekami įvairūs chirurginiai veiksmai: šalinami polipai, miomos, pertvaros, sąaugos, paimamos biopsijos ir panašiai. InMedica chirugijos centre histeroskopija atliekama ypač tausojančiai, naudojant plonesnius, nei įprastai instrumentus. Taip pacientė po operacijos jaučia mažiau diskomforto.
Kokias ligas galima gydyti ir diagnozuoti histeroskopijos būdu?
Histeroskopija padeda patikslinti ir gydyti įvairias gimdos ertmės ir gimdos gleivinės patologijas, tokias kaip nenormalus kraujavimas iš gimdos, gimdos gleivinės polipai, pogleivio miomos, gimdos gleivinės išvešėjimas, ikivėžiniai ir vėžiniai gimdos susirgimai, gimdos pertvara, sąaugos gimdos ertmėje, dažni persileidimai, nevaisingumas ir panašiai.
Kaip reiktų pasiruošti operacijai?
Histeroskopiją geriausia atlikti 4-8 ciklo dieną, su tam tikromis išimtimis ir kitu metu. Nereiktų bijoti, jeigu prieš operaciją dar yra kraujingų išskyrų po mėnesinių arba paskutinės mėnesinių dienos. Tokia situacija yra daug geriau nei praėjus savaitei ar dviem po mėnesinių. Taip yra todėl, kad po mėnesinių ima augti gimdos gleivinės funkcinis sluoksnis, kuris tarsi sniegas žiemą padengia visą gimdos ertmę ir apsunkina pakitimų gimdos viduje įvertinimą, o kartais ir paslepia pakitimus, kurie pasimato tik po mėnesinių. Palyginimui mėgstu sakyti, kai pavasarį nutirpsta sniegas – pasimato viskas kas po juo buvo, panašiai ir su gimdos gleivine.
Prieš histeroskopiją rekomenduojama nevalgyti ir negerti bent šešias valandas. Prieš operaciją 10-14 dienų bėgyje turėtų būti atlikti specialūs kraujo tyrimai, kardiograma ar kiti, kurie – reikalingi įvertinti moters sveikatą ir galimas kontraindikacijas operacijai. Daugiau ypatingo pasiruošimo dažniausiai nereikia.
InMedica Chirurgijos Centre prieš kiekvieną operaciją vyksta chirurgo specialisto konsultacija, kurios metu skiriami reikalingi tyrimai, aptariami įvairūs su pasiruošimu operacijai susiję klausimai, sudaromas operacijos planas, pacientas informuojamas apie numatomą reabilitaciją po operacijos ir pan. Chirurgijos centro tyrimų laboratorija įsikūrusi tame pačiame pastate, tad klinikoje prieš operaciją atliekami visi reikalingi laboratoriniai tyrimai.
Kaip žinoti, kad tau reikalinga histeroskopija?
Ar reikalinga ši operacija geriausiai gali atsakyti jūsų gydytojas ginekologas, įvertinęs nusiskundimus ir atlikęs ginekologinę apžiūrą bei echoskopiją. Pati pacientė įtarti, kad jai galbūt reikalinga histeroskopija galėtų jeigu ją vargina nenormalus kraujavimas iš gimdos, gausios mėnesinės, „tepimas“ iš genitalijų prieš ir po mėnesinių, kraujavimas iš gimdos po menopauzės. Dažnai histeroskopijos prireikia ir moterims, kurioms diagnozuotas neaiškios kilmės nevaisingumas arba keletą kartų iš eilės be aiškios priežasties įvyko persileidimai, juolab jeigu įtariami galimi pakitimai gimdos ertmėje. Kilus bet kokiems įtarimams reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją ginekologą.
Ką reikia žinoti ir kokie apribojimai po operacijos?
Paprastai darbingumas atgaunamas po 1-2 dienų. InMedica Dienos Chirurgijos Centre visos operacijos atliekamos moderniausia įranga ir naujausiais metodais, kad pacientui sukeltų kuo mažiau nepatogumų ir jis galėtų kuo greičiau grįžti į socialinį gyvenimą. Iki poros savaičių gali būti kraujingų išskyrų iš gimdos, dažniausiai keletą dienų. Kol būna kraujingų išskyrų rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių, praustis po dušu, o ne vonioje, vengti intensyvaus sporto, nesikaitinti pirtyje, kad būtų išvengta kraujavimo iš gimdos ir infekcijos pavojaus.
Sunerimti reiktų, jeigu po operacijos atsiranda stiprus pilvo skausmas, kurio nenumalšina nuskausminamieji vaistai arba prasideda gausus kraujavimas iš makšties su kraujo krešuliais ir jis vis stiprėja.
InMedica Dienos Chirurgijos Centre atliekama ne tik histeroskopija, bet ir kitos minimaliai invazinės ginekologinės operacijos. Taip pat Centre atliekamos urologinės operacijos, kraujagyslių chirurgija, plastinė ir rekonstrukcinė chirurgija.
InMedica Dienos Chirurgijos Centras įsikūręs:
P. Baublio g. 2, Vilnius
Tel. Nr. 8 696 35 905
Daugiau informacijos www.inmedica.lt