Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Į ką atkreipti dėmesį renkantis kiaušinius?

Ar atėję į parduotuvę daug laiko praleidžiate prie kiaušinių lentynos? Tikriausiai didžioji dalis atsakys, kad skiria bent kelias minutes. Būtinai apžiūri, ar nėra sudužusių ar įskilusių kiaušinių, ar jie patraukliai atrodo, ar tinkama spalva, pakankamas dydis. Tačiau neretam pirkėjui pro akis praslysta skaičių ir raidžių derinys, pateiktas ant paties kiaušinio. Ką slepia šis kodas ir kaip jis gali pasitarnauti vartotojui?
Kiaušiniai
Kiaušiniai / Projekto partnerio nuotr.

Pagrindinę informaciją apie kiaušinį ir jo kilmę galima rasti ant paties kiaušinio. Pirmasis čia atspaustas skaičius Vakarų šalyse jau kurį laiką yra prioritetinis renkantis kiaušinius, vis svarbesniu jis tampa ir Lietuvoje. Pirmasis skaičius nurodo, kokiomis sąlygomis yra auginamos ir laikomos vištos.

Skaičius „1“ rodo, kad tai laisvai laikomų vištų kiaušiniai, skaičius „2“ – kad juos padėjusios vištos gyvena laisvai ant kraiko, skaičius „3“ – jog tai narvuose laikomų vištų kiaušiniai, o 0 – kad tai kiaušiniai, kuriuos vištos padėjo ekologiniame ūkyje.

Po pirmojo skaičiaus esančios raidės rodo šalį, kurioje yra dedeklių laikymo vieta. Lietuvoje užaugintų vištų kiaušiniai žymimi „LT“, Latvijoje – „LV“, Lenkijoje – „PL“, Ukrainoje – „UA“ ir t.t. Po raidžių pateikiami skaičiai nurodo dedeklių vištų paukštininkystės ūkiui suteiktą unikalų numerį.

Projekto partnerio nuotr./Kiaušinių žymėjimo schema
Projekto partnerio nuotr./Kiaušinių žymėjimo schema

Pasak Tomo Rumelaičio, bendrovės „Groward Group“ kiaušinių verslo vadovo, pastaruoju metu keičiasi žmonių pirkimo įpročiai, ir ant kiaušinio bei pakuotės pateikiama informacija peržiūrima vis įdėmiau.

„Ant kiaušinio nurodytas numeris tampa vienu iš esminių informacijos šaltinių sąmoningesniems pirkėjams, kuriems rūpi paukščių gerovė ir mus supanti aplinka apskritai. Supratę šį paprastą skirstymą, jie gali pasirinkti, kokiomis sąlygomis laikomos vištos kiaušinių jie įsigys. Pavyzdžiui, žiūrėdami į ant kiaušinio esantį pirmą skaičių, pirkėjai gali atskirti, ar kiaušinį padėjo višta, kuri galėjo laisvai judėti ant kraiko, išskleisti sparnus ar pasivaikščioti. Toks kiaušinis bus pažymėtas skaičiumi „2“, – pasakoja „Rido“ kiaušinius platinančios įmonės atstovas.

Visose Europos Sąjungos šalyse kiaušinių žymėjimas yra vienodas, o į Lietuvos parduotuves pristatomi kiaušiniai privalo būti paženklinti vadovaujantis ES galiojančiais teisės aktais.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovų teigimu, dažniausiai žmonėms kyla klausimas, ką reiškia ant kraiko laikomos vištos.

„Šis dedeklių vištų laikymo būdas reiškia tai, kad jos laikomos laisvai paukštidėje, neuždarytos narvuose. Vištos gali laisvai judėti, vaikščioti, turi daugiau erdvės, gali kapstyti kraiką, kuriam naudojamos natūralios medžiagos – medžio pjuvenos, durpės, šiaudai ar šių medžiagų mišiniai. Vištų laikymas ant kraiko užtikrina svarbiausius fiziologinius paukščių poreikius, toks laikymo būdas optimaliausias mūsų šalies geografinėmis ir meteorologinėmis sąlygomis. Kadangi Lietuvoje vyrauja lietingi, vėjuoti orai, todėl nėra galimybių ištisus metus vištų laikyti lauko aptvaruose“, – pasakoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Giedrius Blekaitis.

Projekto partnerio nuotr./Kepti kiaušiniai
Projekto partnerio nuotr./Kepti kiaušiniai

Nuo ko priklauso kiaušinio kokybė

Informaciją apie kiaušinius nurodoma ir ant pakuotės. Ant jos žymimas kiaušinių pakavimo centrui suteiktas unikalus atpažinimo numeris, kiaušinių kokybės klasė, svoris, suvartojimo terminas bei nuoroda apie dedeklių auginimo būdą bei sąlygas.

Specialistai teigia, kad nuo paukščių laikymo sąlygų bei jiems duodamo lesalo priklauso ir kiaušinių kokybė. Pavyzdžiui, didžiąją dalį „Rido“ dedančių vištų lesalo sudaro Lietuvoje užauginti kviečiai, kukurūzai ir ankštinės kultūros, jas augina ir pašarus ruošia pati „Groward Group“.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų, parduotuvėse parduodami tik A klasės kiaušiniai, kurie pagal svorį skirstomi į 4 kategorijas: XL – labai dideli (73 g ir didesni), L – dideli (63-73 g), M – vidutiniai (53-63 g) bei S – maži (iki 53 g).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos