Tai buvo antrasis J.Talalaitės nėštumas. Prieš septynerius metus moteris susilaukė sūnaus. Tiesa, santykiai su jo tėvu nesusiklostė – pora išsiskyrė. Po kelerių metų Judita sutiko dabartinį širdies draugą, su kuriuo gyvena jau penkerius metus.
„Nusprendėme, kad reikia kurti šeimą“, – sako J.Talalaitė. Bėgo mėnesiai, o pastoti nesisekė.
„Prisigalvojome, kad gal mums nelemta, tačiau galiausiai ėmė ir pasisekė“, – pasakoja Judita.
Gydytoja nuramino: „Viskas gerai“
Paskutinės menstruacijos Juditai buvo balandį. Gegužę ji pajuto, kad laukiasi, tačiau registruotis ginekologo konsultacijai neskubėjo. Apžiūros laikas buvo numatytas birželio 2-ąją.
Prisigalvojome, kad gal mums nelemta, tačiau galiausiai ėmė ir pasisekė.
„Tačiau gegužės 27 dieną pradėjo teplioti. Kilo nerimas, nes per pirmą nėštumą to nebuvo. Pasitarę su draugu nusprendėme nedelsiant vykti į ligoninę – apie 23 val. kreipiausi į Utenos ligoninės priimamąjį“, – įvykių seką atkuria Judita.
Išsigandusią pacientę apžiūrėjo ligoninėje budėjusi gydytoja ginekologė Vida Archipovienė, dirbanti ir Utenos pirminės sveikatos priežiūros centre. Būtent pas ją po kelių dienų ir turėjo lankytis Judita.
„Gydytoja patvirtino, kad laukiuosi maždaug penkias savaites ir tris dienas. Pasakė, kad vaisius vystosi vietoje, kad viskas gerai“, – pasakoja Judita.
Gydytoja neskubėjo pacientės guldyti į stacionarą, tačiau rekomendavo stebėti savo būklę.
„Ji man išrašė „Duphaston“ ir folio rūgšties tablečių. Be to, davė biuletenį ir liepė pradėjus gausiau kraujuoti vėl grįžti į priimamąjį arba apsilankyti pas ginekologę“, – aiškina J.Talalaitė.
Ne tik konsultavo, bet ir moralizavo?
Kitą dieną Judita jautėsi geriau. Tačiau gegužės 29-ąją vėl pradėjo kraujuoti. Apie 22 val. ji su draugu buvo ligoninės priimamajame.
Šįkart pacientę konsultavo gydytojas akušeris ginekologas Sigitas Daubaris.
„Jis mane iš karto nuvedė prie kainoraščio ir supažindino su paslaugų kainomis, nes, jei nekraujuoji taip, kad reikėtų perpilti kraują, vadinasi, tai nėra būtinoji pagalba“, – pasakoja Judita. Ji nusprendė, kad už ramybę gali ir susimokėti.
S.Daubaris iš pradžių jai sudarė kompetentingo, savo darbą išmanančio specialisto įspūdį. Jis irgi patvirtino, kad moteris laukiasi: „Netgi parodė, kaip plaka širdelė.“
Sako: „Išsikraujuosi ir viskas, negi nori, kad tau viską gramdytų nuo sienelių ir kad po to kiltų rizika susilaukti vaikų?“ Nebežinojau, ką pasakyti.
Po echoskopijos Juditai išbėgo kraujo. „Draugas parodė: gi čia kraujas. O gydytojas išrėžė: „Čia – ne kraujas.“ Galvojau: tai kas čia tada? Likau nesupratusi. Be to, gydytojas man pradėjo aiškinti, kad nereikia nervinti draugo ir važinėti į ligonines. Netgi pareiškė, kad gal aš taip noriu savo draugą prisirišti.
Sako: „Išsikraujuosi ir viskas, negi nori, kad tau viską gramdytų nuo sienelių ir kad po to kiltų rizika susilaukti vaikų?“ Nebežinojau, ką pasakyti, bet pagalvojau: „Atvažiavau, kad ką nors darytumėte, kad aš nekraujuočiau, o ne išsikraujuočiau“, – keistą pokalbį su gydytoju prisimena Judita.
Savaitgalį įvyko persileidimas
S.Daubaris pacientės pasiteiravo, ar ji vartoja kokius nors vaistus. Ji parodė receptus, išrašytus gydytojos V.Archipovienės.
„Jis pasakė, kad tų vaistų man nereikia, nes neturėjau nei persileidimų, nei abortų. Sutrikau: juk daktarė man jų išrašė ne tam, kad pirkčiau ir negerčiau“, – stebėjosi J.Talalaitė.
Už šią gydytojo konsultaciją ji sumokėjo 21,66 euro.
„Grįžę namo su draugu ėmėme svarstyti: kodėl pirmą kartą ligoninėje mokėti nereikėjo? Kodėl apskritai turėjau mokėti, jei esu socialiai drausta ir tuo metu turėjau nedarbingumo lapelį?“, – prisimena uteniškė.
Savaitgalį ji vis dar kraujavo. Numatyto vizito antradienį nebelaukė ir gydytojo ginekologo konsultacijai nuvyko diena anksčiau.
„Gydytoja man pasakė, kad jau nieko nebėra, kad įvyko persileidimas“, – apgailestauja Judita. Ji nesuvokia, kodėl nebuvo guldoma į ligoninę, nors pagalbos kreipėsi net du kartus.
Atlieka vidaus auditą
Šią savaitę J.Talalaitė lankėsi policijos nuovadoje, kur norėjo parašyti pareiškimą dėl S.Daubario aplaidaus požiūrio į darbą.
„Tačiau mano pareiškimo nepriėmė, nes pirma turiu rašyti skundą ligoninei“, – paaiškino.
Esame ne galutinė instancija, pacientė galės kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją.
Būtent tai Judita ir padarė: „Pažadėjo, kad mano atvejis bus ištirtas ir po mėnesio gausiu atsakymą.“
Utenos ligoninės direktorius Dalius Drunga patvirtino, kad gydymo įstaiga gavo J.Talalaitės skundą. Tiriant pacientės pretenziją ligoninėje atliekamas vidaus auditas.
„Manau, išvadas pateiksime po savaitės“, – sakė direktorius. Tyrimas atliekamas pagal medicininę dokumentaciją ir visų pacientės apžiūroje dalyvavusių specialistų pasiaiškinimus.
D.Drunga užtikrino, kad ligoninei svarbus kiekvienas pacientas, todėl visi skundai dėl paslaugų kokybės tiriami atidžiai ir atsakingai: „Ypač, kai pasekmės būna liūdnos.“
Daryti išankstinių išvadų direktorius nesiryžo ir pažymėjo, kad, jei ligoninės išvados pacientės netenkins ir gauto paaiškinimo neužteks, moteris teisybės galės ieškoti kitose instancijose: „Esame ne galutinė instancija, pacientė galės kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją.“