Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Į Vilnių atskraidintas itin svarbus organas – dėl jo buvo sustabdytas eismas

Nacionalinis transplantacijos biuras praneša, kad balandžio 28 d. Kauno klinikose buvo užregistruotas efektyvus donoras. Artimieji priėmė kilnų sprendimą ir nusprendė padovanoti organus donorystei. Tai jau 15-as efektyvus organų donoras šiais metais Lietuvoje.
Vilniaus Santariškių žiede leidosi sraigtasparnis atskraidinęs donoro širdį
Vilniaus Santariškių žiede leidosi sraigtasparnis atskraidinęs donoro širdį / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Atlikus visus reikalingus tyrimus medikai nustatė, kad transplantacijai yra tinkamos donoro kepenys ir širdis. Kepenys bus transplantuotos Kauno klinikose, o širdis šiandien buvo atskraidinta į Vilnių ir bus transplantuota Santaros klinikose.

Dėl tokio svarbaus organo, 12:15 val. Vilniaus Santariškių žiede buvo stabdomas eismas, kad sraigtasparnis, gabenantis donoro širdį, galėtų saugiai nusileisti, o medikai galėtų greitai ir netrukdomi vykti į operacinę, kur transplantacijos jau laukia recipientas.

Šiais metais tai jau trečias kartas, kuomet organų pergabenimui yra pasitelkiami Valstybės sienos apsaugos tarnybos arba Karinių oro pajėgų sraigtasparniai. Sausio mėnesį širdis iš Šiaulių buvo gabenama į Kauną, o vasario mėnesį kepenys į Kauną buvo parskraidintos iš Rygos.

Širdis gyvybinga išlieka iki 5 valandų

Šiais metais tai bus jau šešta širdies transplantacija – tiek tokių transplantacijų iš viso buvo atlikta per visus praėjusius metus.

Širdies transplantacija – itin sudėtingas procesas, kur reikia itin didelio tikslumo. Širdis gyvybinga išlieka iki 5 valandų – per šį laiką ji turi būti pergabenta ir transplantuota recipientui, per ją turi būti praleista kraujotaka.

Donoro širdis yra gabenama ledo pripildytoje talpoje, kurioje ji būna visą laiką, iki kol pasiekia operacinę.

Nors širdis gyvybinga išlieka iki 5 valandų – medikai širdį recipientui transplantuoti stengiasi, kaip įmanoma, greičiau. Kuo greitesnė transplantacija – tuo greičiau organas prisitaiko naujame kūne, o tai turi įtakos recipiento sveikatai. Būtent todėl šio organo pergabenimui pasitelkiamos Karinių oro pajėgų arba Valstybės apsaugos tarnybos pajėgos.

Laukiančiųjų – šimtai

Šiuo metu organų ir audinių transplantacijos Lietuvoje laukia 301 žmogus: 67 laukia inksto, 1 kasos ir inksto komplekso, 34 širdies, 5 plaučių, 5 širdies ir plaučių komplekso, 38 kepenų ir 151 ragenų transplantacijos.

Visų šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo, drąsos ir pasiryžimo po mirties padovanoti organus tiems, kam jų labiausiai reikia. Jei norite išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.

Šiuo metu Lietuvoje veikia informuoto sutikimo donorystės modelis, kuomet norintieji po mirties paaukoti savo organus sergantiems žmonėms, užpildo prašymą ir gauna Donoro kortelę, o žmogaus mirties atveju prašoma ir artimųjų sutikimo. Tokio tipo organų donorystės modelis yra taikomas dar septyniose Europos valstybėse. Didžiojoje dalyje Europos valstybių taikomas numanomo sutikimo organų donorystės modelis. Tokio modelio atveju žmogus laikomas pritariančiu organų donorystei, jeigu nėra raštu pareiškęs kitaip.

Bet kokiu atveju, svarbiausi galutinio sprendimo priėmimo dalyviai yra mirusiojo artimieji, tad šį jų sprendimą galima palengvinti iš anksto išreiškiant savo valią. Daugiau informacijos apie organų donorystę galima rasti Nacionalinio transplantacijos biuro tinklapyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai