Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Į Vilnių sraigtasparnis atskraidino šešis žmones išgelbėjusio donoro širdį

Sekmadienį Nacionalinis transplantacijos biuras sulaukė žinios, kad LSMUL Kauno klinikose užregistruotas potencialus donoras. Sulaukus viską nulemiančio donoro artimųjų sutikimo, buvo pradėtas donoro organų eksplantacijos procesas. Transplantacijai tiko beveik visi galimi donoriniai organai ir audiniai: širdis, inkstai, kepenys ir ragenos. Donoro širdis pirmadienio popietę atskraidinta sraigtasparniu iš Kauno į Vilnių, taip ji skubiai pristatyta persodinimo operacijai. Tai jau ketvirtoji šiais metais širdies transplantacija, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Iš Kauno į Vilnių atskraidinta donoro širdis
Iš Kauno į Vilnių atskraidinta donoro širdis / Nacionalinio transplantacijos biuro nuotr.

Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos koordinatorių darbas suorganizuojant visą procesą truko daugiau kaip parą. Atlikus laukiančių recipientų parinkimą, donoro širdis buvo pasiūlyta recipientui Vilniuje, o donoriniai inkstai, kepenys ir ragenos – recipientams Kaune, tad vienas donoras išgelbės net 6 sunkiai sergančių žmonių gyvybes.

Pirmadienio pavakarę, minučių tikslumu – 16.18 val., Vilniaus Santariškių eismo žiede nusileido Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis, kuriuo buvo atgabenta donorinė širdis. Organizuojant širdies transplantacijos procesą, šio organo pergabenimui į kitą miestą ar šalį visada yra pasitelkiamas sraigtasparnis, nes širdies išemijos laikas itin trumpas, tad be galo svarbi kiekviena minutė.

VIDEO: Į Vilnių sraigtasparnis atskraidino šešis žmones išgelbėjusio donoro širdį

Recipientas širdies laukė beveik 3 metus, tad tinkamo transplantacijai organo atsiradimas šio paciento gyvenimą pakeis kardinaliai, tai prilyginama stebuklui, nes donorystė suteikia viltį gyventi. Ir visa tai dėka donoro artimųjų, kurie sunkiausią netekties valandą priėmė itin kilnų sprendimą – organus dovanoti sunkiai sergantiems žmonėms.

Šį kartą ypač reikšminga, jog transplantacijai tiko ir donoro kepenys, mat jos bus persodintos ypač sunkios būklės ligoniui, kuriam tai suteiks neįkainojamą viltį gyventi. Šiam recipientui išgelbėti Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM skelbė paiešką ir kitose valstybėse, tačiau būtent sekmadienį registruoto efektyvaus donoro kepenys buvo tinkamos išgelbėti jaunuolio gyvybę, kuriam ilgiau laukti tinkamo organo nebebuvo galima.

„Tokie atvejai, kai tinkamo donoro organo sulaukia ypač skubus recipientas, atskleidžia organų donorystės neįkainojamą vertę ir stebuklą, – sako Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktorius Artūras Bagotyrius. – Transplantacijos laukiantiems žmonėms organai reikalingi ne rytoj, ne po mėnesio. Ji gelbėja gyvybes šiandien. Todėl kiekvienas efektyvus donoras yra be galo reikšmingas, kiekvienas teigiamas artimųjų apsisprendimas turi unikalią vertę.“

Per 2021 m. Lietuvoje jau atliktos 3 širdies, 9 kepenų, 34 inkstų ir 26 ragenų transplantacijos. Dvejos inkstų transplantacijos buvo atliktos iš gyvo donoro. Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM teigia, jog šiandien Lietuvoje daugiau nei 400 žmonių laukia organų donoro, jog gyventų sveikesnį ir produktyvesnį gyvenimą. Donorystė ir transplantacija gali išgelbėti gyvybę, suteikti visavertį gyvenimą, tai yra kilniausias mirusio žmogaus artimųjų poelgis, vertas pačios didžiausios pagarbos.

Nacionalinis transplantacijos biuras kviečia visus kalbėtis apie organų donorystę šeimoje, o priėmus sprendimą ir pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti internetu: https://ntb.lt, visose gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?