„Juodasis“ sąrašas
Kokios sudedamosios dalys dirgina jautrią, raustančią odą ir blogina jos būklę? Gydytoja pataria rinktis priemones be odą dirginančių ingredientų: alkoholio, kamparo, kvapiųjų medžiagų, mentolio, natrio laurilsulfato (Sodium Laureal sulfate), šlapalo, pirpirmėčių, eukalipto aliejaus. Taip pat svarbu atsiminti, kad agresyvūs prausikliai ir odos šveitikliai pažeidžia odos barjerinę funkciją, dėl ko oda iššausėja ir paryškėja odos uždegimas.
Populiariosios rūgštys
Turbūt daugelis yra išbandę rūgštinius produktus, žadančius greitesnį odos ląstelių atsinaujinimą, pigmentinių dėmių naikinimą ir suintensyvėjusią kolageno gamybą. Ar kovojantiems su rožine tokie produktai gali būti naudingi, ar verčiau jų vengti? „Šiuo metu odos priežiūrai ar procedūroms (pilingams) naudojamos įvairios rūgštys. Rožinės pažeistai odai nerekomenduojama viena populiariausių iš alfa-hidroksirūgščių – glikolio rūgštis, kadangi ji gali būti per daug agresyvi odai ir sukelti odos paraudimą, perštėjimą, lupimąsi. Tačiau kiekvienas atvejis yra individualus, yra nemažai pacientų, kurie naudoja priemones su glikolio, pieno rūgštimi ir puikiai jas toleruoja. Šiuo atveju svarbu nepamiršti gero odos drėkinimo bei iš pradžių priemonę išbandyti ant mažo odos lopinėlio. Rožinės pažeistai, jautresnei odai paprastai tinka priemonės ar pilingai su migdoline rūgštimi (taip pat alfa-hidroksirūgštimi), kadangi jos molekulė didesnė lyginant su glikolio rūgšties molekule, tad skverbiasi į odą lėčiau, ko pasekoje mažiau dirgina odą. Be to, migdolinė rūgštis turi uždegimą mažinančių, antibakterinių savybių. Vietoje glikolio rūgšties galima naudoti polihidroksi – rūgštis (populiariausia iš jų – gliukonolaktonas). Tai antros kartos alfa-hidroksi rūgštys, kurios nedirgina odos, ją drėkina, švelniai atsluoksniuoja, oda tampa lygesnė, skaistesnė, tolygesnės spalvos”, – teigia gydytoja E.Aukštuolienė.
Raustančiai odai palankūs ingredientai
Kokių sudedamųjų dalių verta ieškoti skaitant ingredientų sąrašą? Gydytoja primena, kad rožinės pažeista oda yra jautresnė, labiau linkusi į sudirgimą, paraudimą, perštėjimą, tad labai svarbu prižiūrint odą užtikrinti jos drėkinimą, barjerinės funkcijos (apsauginio odos sluoksnio) atstatymą, o taip pat – apsaugą nuo saulės. Žalingas saulės spindulių poveikis gali paskatinti rožinės paūmėjimus bei greitina odos senėjimą. Rekomenduojami švelnūs odos prausikliai ar valikliai be muilo, kurie švelniai nuvalo nešvarumus, riebalų perteklių, nepažeisdami odos apsauginio sluoksnio. Odą drėkina, atstato barjerą ir ramina hialurono rūgštis, peptidai, keramidai, alantoinas, omega rūgštys. Rožinės paveiktai odai rekomenduojama azelainė rūgštis, kuri mažina uždegimą, paraudimą, taip pat antioksidantai vitaminai C ir E. Ypatingai svarbus vitaminas C – antioksidantas, kuris pasižymi kraujagysles stiprinančiu, paraudimą mažinančiu poveikiu.