Insultui nesate per jauni: 5 jo simptomai

Manote, kad insultas ištinka tik senyvus žmones? Nors dažniausiai jis ištinka 65-erių ir vyresnius asmenis, maždaug 10 proc. atvejų insultas gali pasitaikyti ir jaunesniems nei 45-erių metų žmonėms – ir moterims ši rizika didesnė nei vyrams.
Insultas
Insultas / „Fotolia“ nuotr.
Temos: 2 Sveikata Insultas

Yra keletas priežasčių, kodėl insultas tarp moterų yra populiaresnis nei tarp vyrų. Pirmoji jų, anot JAV universiteto profesoriaus Andrew Stemerio, yra nėštumas – ypač trečiajame trimestre ar praėjus keletui mėnesių po gimdymo.

Taip pat skaitykite: Esminiai dalykai, kuriuos būtina žinoti apie insultą

„Moteris insultas nėštumo metu ar po jo gali ištikti dėl hormonų pokyčių jos organizme arba pernelyg mažo judėjimo, jei nėštumas komplikuotas ir ji yra priversta daugiau gulėti lovoje – tokiu atveju sulėtėja kraujo cirkuliacija ir padidėja krešulių rizika“, – tikina A. Stemeris.

Anot jo, insulto riziką padidinti gali ir vartojami kontraceptikai bei stiprūs migreniniai priepuoliai.

„Dažniausiai pasitaikantis išeminis insultas (pasitaiko 80–90 proc. atvejų) ištinka tuomet, kai dėl susidariusių kraujo krešulių smegenys negauna joms pakankamo deguonies ir kraujo kiekio. O šių medžagų stoka smegenims gali pridaryti labai didelės ir neatitaisomos žalos“, – perspėja gydytojas.

Jis pateikia 5 insulto simptomus, kurių jokiu būdu nederėtų ignoruoti.

1. Jaučiate silpnumą ar tirpimą vienoje kūno pusėje. Jei staiga pajutote, kad viena kūno pusė tapo silpnesnė ar pradėjo stipriai tirpti, privalote kreiptis į gydytojus. Rankos, kojos ar netgi vienos veido pusės tirpimas yra vienas didžiausių insulto simptomų.

2. Pasidarė sunku kalbėti. Šis simptomas būna dviejų formų: jūsų kalba gali būti labai sunkiai suprantama arba jums apskritai bus sunku ištarti bent žodį bei suprasti, ką kalba aplinkiniai. A. Stemeris pataria pajutus šį simptomą kuo greičiau kreiptis pagalbos.

3. Prasidėjo stiprūs galvos skausmai. Šis simptomas kur kas labiau būdingas hemoraginiam insultui, kuris ištinka tuomet, kai plyšta galvos smegenų kraujagyslė, ir į jas išsilieja kraujas. Ši insulto forma pasitaiko kur kas rečiau (tik 10–15 proc. atvejų) nei išeminis insultas, tačiau mirštamumas nuo hemoraginio insulto yra kur kas didesnis.

4. Staiga praradote dalį regėjimo. Taip pat, kaip ir tirpimas, taip ir regos sutrikimai dažniausiai pasitaiko tik vienoje pusėje, tačiau daugeliu atvejų suprastėja vienas abiejų akių matymo laukas, o ne kažkurios vienos akies rega (pavyzdžiui, nė viena akimi nematysite žiūrėdami į kairę ar į dešinę) – taip yra dėl to, kad pažeidžiamos ne pačios akys, o smegenys.

5. Visus simptomus patiriate iš karto arba iš lėto kiekvieną iš jų. Jei suprastėja kalba, pajuntate, kad tirpsta viena kūno pusė ir pastebite regos sutrikimus į gydytojus, derėtų kreiptis kuo greičiau, tačiau tai dar nereiškia, kad reikia laukti, kol atsiras visi simptomai. Anot A. Stemerio, visi simptomai gali pasirodyti labai staigiai, tačiau užtenka ir vieno rimto simptomo, kad tai taptų pretekstu kreiptis į gydytojus, mat pavėluota reakcija gali baigtis labai blogai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis