Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Išgirdus vėžio diagnozę, Irenai sveikti padėjo tikėjimas ir savanorystė

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) bendruomenės koordinatorė Irena Švedienė – įkvepiantis pavyzdys, kaip galima įveikti onkologinę ligą. Susirgusi krūties vėžiu, aktyvi moteris nepasidavė niūrioms mintims, negailėjo savęs, o priešingai – surado mėgstamą veiklą ir kliovėsi tikėjimu. Tai jai padėjo ne tik pasveikti, bet ir surasti darbą, kurį dirba iki šiol.
Irena Švedienė
Irena Švedienė / Asmeninio albumo nuotr.

Susirgusi pasikliovė tikėjimu

POLA bendruomenės koordinatorė I.Švedienė kaip šiandien prisimena 2013-uosius, kuomet iš gydytojų išgirdo negailestingą krūties vėžio diagnozę.

„Neslėpsiu, tuomet buvo visokių minčių, baimių ir emocijų. Pačios pirmos dienos ir savaitės, išgirdus diagnozę, laukiant operacijos, tyrimo rezultatų, buvo labai sunkios. Tuo metu iš baimės gniaužtų mane labiausiai traukė tikėjimas. Jis padėjo susitaikyti su mintimi, kas bus, jei reikės išeiti. Gyvenimas yra galingas veiksnys, ypač, kai atrandi, kaip save suimti į rankas ir pasakai – gyvensiu“, – prisimena ji.

Su klastinga liga kovojančiai moteriai įkvėpimu ir šūkiu tapo kunigo Ričardo Doveikos pasakyti žodžiai: ,,Gyvenimas šiandien su dėkingumu už vakar ir viltimi dėl rytdienos“.

Šį rudenį sukanka aštuonwri metai po onkologinės ligos diagnozės, kurią Irena įveikė tikėdama ir ieškodama, kaip save prasmingai realizuoti.

„Visiems, susidūrusiems su klastinga onkologine liga, norėčiau palinkėti niekada neprisileisti nevilties ir būtinai atrasti, kuo tikėti: Dievu, gėriu, savo artimaisiais ar pasaulio grožiu. Tai padeda lengviau įveikti ilgą gydymo kelią ir daugybę procedūrų, kurias skiria gydytojai. Linkiu gyventi, kasdienybėje ieškoti džiaugsmo kibirkštėlės ir būtinai tikėti, kad liga atsitrauks, jei labai norėsite gyventi“, – pataria I.Švedienė.

Ieškojo savirealizacijos

I.Švedienės teigimu, labai svarbu nepasiduoti, gyventi dėl artimųjų, kuriuos be galo myli ir nenori suteikti jiems skausmo. Tai padeda susigyventi su liga, ją prisijaukinti ir išprašyti iš savo kūno.

Moteris įsitikinusi, kad gyvenime niekas nevyksta be priežasties. Tuo metu, kai jai buvo diagnozuota onkologinė liga, Irenos draugė savanoriavo POLA, o Irena ieškojo, kaip galėtų save prasmingai realizuoti ir kokia papildoma veikla užsiimti po pagrindinio darbo.

Pakalbėjusi su drauge ir sužinojusi daugiau apie POLA veiklą, Irena nedvejodama nusprendė pasinerti į savanorišką veiklą, kuri jai dar labiau padėjo sustiprėti.

„Norėjau pokyčių. Būtent todėl po operacijos ir radioterapijos, 2014 m. pradžioje, peržiūrėjusi savo gyvenimą suvokiau, kad nesvarbu, kiek man liko, noriu keistis pati ir keisti savo gyvenimą. Pradėjau ieškoti, kaip galėčiau save prasmingai realizuoti ir ko anksčiau bėgdama per gyvenimą nepasigedau“, – sako I.Švedienė.

Savanorystė virto darbu

Savanore I.Švedienė dirbo iki 2018 metų, o ši veikla ją taip įtraukė, kad negalėjo įsivaizduoti savo laiko be POLA bendruomenės, bendraminčių ir noro padėti kitiems, susidūrusiems su klastingomis onkologinėmis ligomis.

Pasak I.Švedienės, taip susiklostė, kad 2018 m. tiesioginiame darbe vyko reorganizacija, o POLA projekte atsirado laisvas etatas.

„Galbūt atsitiktinumas, bet visgi niekas nevyksta šiaip sau. Jau žinojau POLA organizaciją, tikėjau jos darbo prasmingumu ir reikalingumu žmonėms, susidūrusiems su onkologinėmis ligomis. Juolab, kad pati buvau patyrusi, kad po gydytojų atlikto darbo labai reikalinga bendraminčių parama, kitų sėkmės istorijos, nes blaškaisi nežinodamas, kaip gyventi toliau, kokį gyvenimo būdą pasirinkti, kad išgirstum pagaliau tą stebuklingą žodį remisija. Taip savanorystė tapo nuolatiniu darbu“, – sako I.Švedienė.

Tuo metu, kai Irena pradėjo dirbti POLA bendruomenės koordinatore, ją sudarė apie 3000 žmonių, o dabar – jau beveik 25 tūkstančiai.

Iš bendruomenės I. Švedienė kasdien sulaukia įvairiausių klausimų. Kreipiasi ir turintys onkologinę diagnozę, ir jų artimieji, kurie dažniausiai nori sužinoti, o kaip bus toliau.

„Kartais užtenka išklausyti, nukreipti kitiems kolegoms, kurie gali registruoti psichologo ar teisininkų konsultacijoms, o kartais – tiesiog pasikalbėti, patarti ir padrąsinti, kad žmonės eitų pirmyn“, – sako Irena.

Bendruomenei – nemokamos paslaugos

Pasak I.Švedienės, dažniausiai klausiama, kaip gauti POLA kortelę ir kokių galimybių ji suteikia. Dažnai žmonės nustemba, kad ši kortelė išduodama nemokamai, o ją gavus galima naudotis daugiau nei 130 partnerių teikiamomis nuolaidomis. Tarp jų – ir 80 proc. nuolaida visam viešajam transportui, įvairiomis nuolaidomis vaistinėse, tyrimų laboratorijose, sveiko maisto, ortopedijos, optikos ir kitose įstaigose visoje Lietuvoje, taip pat nemokamomis teisinėmis ir psichologinėmis konsultacijomis.

Irenos darbo dalis – ir bendravimas su kultūros įstaigomis bei kultūros renginių organizatoriais.

Asmeninio albumo nuotr./Irena Švedienė
Asmeninio albumo nuotr./Irena Švedienė

„Sutikau labai daug geranoriškai nusiteikusių žmonių mūsų bendruomenės atžvilgiu, kurie sutinka skirti paramą POLA, pavyzdžiui, nemokamų kvietimų į renginius. Galima būtų vardinti ir vardinti įstaigas ir joms atstovaujančius žmones, kurie padėjo gaunant nemokamus kvietimus į jų organizuojamus kultūros renginius. Nuoširdus ačiū visiems už mūsų bendruomenei suteiktas teigiamas emocijas, stebuklingus vakarus, kas leidžia bent kelioms valandoms pamiršti baimes, skausmą ir abejones“, – sako I.Švedienė.

Per metus iki COVID-19 pandemijos POLA bendruomenei išdalindavo daugiau kaip 13 tūkst. nemokamų kvietimų, gautų iš sergantiesiems neabejingų organizacijų ir žmonių. Pandeminiu laikotarpiu sulaukiama mažiau paramos.

Taip pat I.Švedienė primena, kad spalis – krūties vėžio prevencijos mėnuo ir skatina moteris nepamiršti pasitikrinti, nes kuo anksčiau diagnozuojamas bet koks onkologinis susirgimas, tuo daugiau galimybių pasveikti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs