Pasak medicinos mokslų daktaro, profesoriaus Sauliaus Čaplinsko, įtarus ligą ar žinant buvusį vaiko kontaktą su sergančiuoju, jau namie galima atlikti greitąjį streptokokinės infekcijos testą, nors apie jį gal ne kiekvienas yra girdėjęs.
Sergamumo šuolis
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtina, kad tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje nuo 2022 m. gruodžio fiksuojama daugiau nei įprastai A grupės streptokokų sukeltų ligų atvejų, tarp jų ir skarlatinos. Apie pastebimą šios ligos atvejų augimą prieš mėnesį skelbė ir Europos ligų kontrolės centras.
Dažniausiai A grupės streptokokai sukelia anginą, 10–15 proc. atvejų pasireiškia skarlatinos sindromu. Pasak NVSC, praėjusiais metais buvo užregistruoti 679 skarlatinos atvejai, daugiausia jų – spalio ir gruodžio mėnesiais. Palyginti, 2021 m. šios ligos atvejų nustatyta vos 74, tačiau reikėtų pasakyti, kad prieš pandemiją (2019 m.), sergamumas buvo dar didesnis – 2 736.
O grįžtant prie šių metų – vien nuo sausio iki kovo šalyje užfiksuoti 1553 skarlatinos atvejai, dauguma iš jų užfiksuota mažamečiams vaikams. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM duomenimis, skarlatina dažniausiai serga 2–8 metų amžiaus vaikai, todėl skarlatinos protrūkiai dažniausiai nustatomi pradinėse mokyklose, darželiuose ar kitose vaikų lankomose įstaigose.